Znaleziono 2 wyniki

autor: pavyan
30 kwie 2025, 22:05
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Śruba suportu poprzecznego TSB 16
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 451

Re: Śruba suportu poprzecznego TSB 16

misiek37 pisze:Nie mam jak poluzować imbus nie daje rady, musze twardy bit znaleść

Miałem kiedyś podobny problem, nie dało się ruszyć wkręta kasującego luz suportu poprzecznego (rozsuwał dzieloną nakrętkę).
Wszystkiego chyba próbowałem, aż na pewnym sympatycznym forum dowiedziałem się, że do "ruszenia" zapiekłych gwintów bardzo dobra jest mieszanka 1:1 acetonu i oleju ATF (do automatycznych skrzyń), napisano że doskonale penetruje szczeliny - zalałem tym wkręt na kilka godzin.
Ponieważ jednocześnie zastosowałem świeżo kupiony tani wkrętak udarowy SATRA, nie wiem w 100% co poruszyło śrubę (może wespół w zespół), bo wreszcie drgnęła - a gdy drgnęła, była moja.
Owa mieszanka ATF+aceton sprawdziła się u mnie od tamtej pory już kilka razy.

PS: Przy okazji, te chińskie udarowe wkrętaki warto rozebrać i napakować smaru do środka - było tam sucho jak na pustyni, a także wymienić kluczowy element (w moim przypadku poprzeczka z pręta stalowego 8mm) na kawałek pręta ze stali sprężynowej; oryginalna jest ze stalowej plasteliny.

PS2: Jak mówi Pukury, ostrożnie z siłowym wykręcaniem, by nie ukręcić/zniszczyć śruby (u mnie była pod płaski wkrętak).
autor: pavyan
29 kwie 2025, 13:20
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Śruba suportu poprzecznego TSB 16
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 451

Re: Śruba suportu poprzecznego TSB 16

misiek37 pisze:Czy marzynka dużo odstaje z jakoscią gwintu niż nacinanie go na tokarce?

Bardzo odstaje, bardzo wiele (albo wszystko) zależy od prostopadłego i osiowego wprowadzenia narzynki na gwintowany pręt/wałek.
I nawet to nadal nie gwarantuje, że oś wykonanego długiego gwintu będzie linią prostą pokrywającą się z osią wałka; opisując ściśle, przy długich gwintach "z narzynki" często oś gwintu przypomina bardzo rozciągniętą linię śrubową. Odchyłki osi nie są duże, ponieważ narzynka "schodząc" z osi jest z powrotem spychana oporami skrawania, ale przeważnie wtedy jej droga przypomina właśnie bardzo rozciągniętą spiralę.
To przeważnie nie dyskwalifikuje śruby w typowych "nieodpowiedzialnych" zastosowaniach, ale śruba pociągowa to co innego - przeważnie są szlifowane, muszą być prostoliniowe i bardzo gładkie (bo szybko zniszczą cenną nakrętkę) i wykonane w wąskich tolerancjach, ze ściśle określonym skokiem.

A Ty w dodatku mówisz o chińskiej narzynce :D

PS: Jako ciekawostka: kiedyś zawodowy tokarz-artysta wykonał dla mnie trapezową śrubę pociągową Y do starej frezarki AVIA mając nieużywaną, brązową nakrętkę do spasowania (oryginalna śruba jest szlifowana i była nie do zdobycia, ale nakrętkę załatwiłem).
Zrobiłem mu tylko surówkę by nie miał dużo "kopania" - i na koniec byłem pod wielkim wrażeniem: 350mm śruba była idealnie spasowana na całej długości, bez żadnych luzów i wyglądała jak ze szlifierki, po prostu lustro.
Nie do wiary, że coś takiego można zrobić na tokarce, choćby i bardzo dobrej :)

Wróć do „Śruba suportu poprzecznego TSB 16”