Znaleziono 10 wyników

autor: borufka
21 sty 2017, 14:43
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

bartuss1 pisze:jeśli będziesz miał dlugą zetkę to rozstaw prowadnic na belce powinien być przynajjmnej 1,5 raza wiekszy w stosunku do tego co masz, zwłaszcza ze masz tam takie piczkowate prowadnice, poza tym belka nie powinna aby byc szersza z obu stron kolumn o promien obrotu wrzeciona? no chyba ze bedzie sie obracalo przod tył, wtedy tracisz pole robocze na stoliku.
ta obudowa nakretki to przerost formy nad trescią, zwykle jest to kostka lub koszyk.
tak poza tym czy mi się zdaje czy nogi sa przyspawane do belki od spodu? i jak wtedy obrobisz bazy pod prwadnice i stopy? nawet jak znajdziesz taką duzą obrabiarke to wibracje nog dadza błedy obróbki, jesli zas przykrecisz to na chama do stolu, to po szdjęciu z niego samo sie odkształci, profil zimnogiety jaki gruby by nie był jest podatny na wibracje.

odnosnie podstawy, jesli pospawasz to w takiej konfiguracji jak powyzej to wyjdzie banan, jesli nie robimy koperty to powinno być uzebrowanie obejmujące oba profile z obu stron, aby zminimalizowac napręzenia. poza tym profile się zamyka.

jesli chcesz obrabiać na tym stal, to zrob sobie analize MES dla ugięcia nóg bramy.
zwykle najwieksze napręzenia będą gdzies w połowie wysokosci.
Prowadnice są hiwina 25 , więc małe to one nie są, być może wyglądają tak na rysunku, załączyłem link do stp żeby można było zerknąć na wszystkie elementy.

Ok pojmuje że belka górna powinna być równa z "słupami" tak też zrobię, nie jest to problem.

Co do ustawienia wrzeciona i jak ono finalnie będzie i czy tak czy inaczej jeszcze nie wiem, narazie zastanawiam się nad tym aby konstrukcja była dobra i wykonalna dla mnie. Co do straty pola roboczego już się pogodziłem , większe elementy będę dalej musiał zlecać i tyle.

Tak "słupy" są przyspawane u góry do górnej belki, do dolnej nie są opisałem to w treści poprzedniego posta zadając pytanie czy tak może być bo nie znalazłem nigdzie przeciwwskazań do czegoś takiego. Rozumiem że powinienem zrobić tak samo jak na dole mam?

Co do podstawy to jak przeglądniesz ten temat wcześniej zalecano mi właśnie aby zaprojektować to w ten sposób, rozumiem, że profile poprzeczne powinny być np przycięte tak aby część z nich wchodziła pod te dwa największe profile. A może lepiej zamienić te profile na płaskowniki (coś jak w stole) i wspawać je tak aby miały odpowiedni kształt będzie prościej bo się wytnie na laserze? Co tym sądzisz?

Co do zamykania profili to na przodzie i tyle chcę to zaspawać blachą, nie uwzględniłem jeszcze tego w projekcie.

Uchwyt na śrubę zmienię na kostkę, a tak mi się podobało :)
autor: borufka
21 sty 2017, 08:11
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

bartuss1 pisze:proporcji brak
Wymiarów dolnej części i postumentu nie zmienię bo jest to niestety wymóg miejsca.

Możesz rozwinąć? Rozumiem że brama zbyt wysoka? Czy coś jeszcze nie tak z wymiarami?
autor: borufka
20 sty 2017, 18:35
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

[ Dodano: 2017-01-20, 18:41 ]
DOHC pisze:
borufka pisze:
Blady pisze:Chodzi mi o ramę jak np w tym temacie https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t35138.htm
Jest cała masa maszyn oparta na takim rozwiązaniu. Pewnie ze względu na łatwość przygotowania powierzchni bazowych ale jak i samej ramy i co ważne takie maszynki działają i radzą sobie także w stali. Masa nie zawsze idzie w parze ze sztywnością bo co z tego że rama będzie ciężka, jak konstrukcyjnie będzie do bani. Zawsze można po wyrzażeniu zalać sobie profile jakąś żywicą z piachem co doda jej masy i sztywności. W Twoim wypadku tylko należało by pomyśleć o bramie odpowiedniej wysokości. A widziałem już konstrukcje gdzie w razie potrzeby między bramę a podstawę dokładane były stalowe szlifowane bloczki. Bo przecież nie zawsze będzie Ci potrzebne aż 0,5metra w z.
Oki pojmuje co miałeś na myśli w sumie racja zarówno w wypadku konstrukcji jak i bramy, aczkolwiek regulacja przez dokładanie w stopy bloku alu czy stali jakoś średnio do mnie przemawia. Natomiast nie widzę opcji aby mieć innego typu regulację, która nie będzie "chwiejna' podczas obróbki... Może coś wpadnie do głowy w tym temacie w terminie późniejszym

[ Dodano: 2017-01-14, 16:12 ]
bolebor pisze:Proponuje wyjechać na jakiś czas za granice i zarobić na używane centrum CNC i drugie tyle przywieść na osprzęt i potencjalne naprawy. Innej drogi nie ma chyba że ma to być hobby. Ja będę robił frezarkę na płycie traserskiej 1000x800(waga 300) w układzie z ruchomą bramą ale do DREWNA i tworzyw. Planowana ciężar to 500 KG. Porywanie się na obróbkę stali(na maszynie samoróbce) to wariactwo i ekonomiczne samobójstwo.
Rozumiem , że masz dla mnie jakąś propozycję pracy za granicą? :)

A tak serio to zerknij na nazwę tematu, jest to przygotowanie się pod względem projektu, części zakupię dopiero gdy już będę mniej więcej wiedzieć jak zrobić to urządzenie. Może nie znam się na frezarkach tak jak pisałem powyżej, ale już produkowałem różne urządzenia w swoim życiu i wiem z doświadczenia że jeśli chcesz coś zrobić dobrze to musisz mieć "chęci, wiedzę i kasę" w tym momencie mam duże chęci , wiedzy niewiele, kasy też nie za wiele, ale powinno wystarczyć.

Szanuję twoją opinię odnośnie zabierania się za takie urządzenie , jednak już kiedyś też mi mówiono że "czegoś nie zrobię" i potem zrobiłem, owszem mogło się nie udać, zaryzykowałem i poszło. Teraz chcę jak najwięcej potencjalnych potknięć i problemów "wyiskać" przy pomocy forumowiczów i zrobić porządny projekt, który oczywiście będzie dostępny dla wszystkich którzy mi pomagają. Zdaję sobie też sprawę że nie zrobię go w 2 dni bo nie mam doświadczenia w budowie frezarek, jednak nie uważam że porywam się z "motyką na słońce" a jedynie na księżyc :):)

[ Dodano: 2017-01-14, 16:17 ]
DOHC pisze:Pomijajac sama konstrukcje to przeanalizuj sobie koszty podstawowych elementow, mowie tu o wrzecionie, serwach, przekladniach, lozyskach do obrotu glowic itd. Jak to podliczysz to moze sie okazac ze suma wyjdzie 5 cyfrowa i ani 1 ani 2 z przodu nie stoi. Nie daj sie zlapac w pulapke myslenia "wolniej ale zrobie" czasem tak sie nieda bo wior nie moze byc za cienki a predkosc skrawania za mala. Samo wrzeciono to wyzwanie jak piszesz o stali i aluminium. Co do konstrukcji to policz koniecznie jakie realnie potrzebujesz napedy, jakie sa obciazenia wozkow i co za tym idzie ich ugiecia, to wszystko pozwoli Ci oszacowac jakie beda bledy spowodowane ugieciami wozkow, do tego trzeba oszacowac ugiecia konstrukcji wtedy sie dowiesz czy warto sie za to zabierac. Forum jest super i mozna uzyskac wiele wskazowek ale konkrety musisz sam ustalic bo nikt za Ciebie tego liczyl nie bedzie. Wiedze znajdziesz w katalogach chocby hiwina. Ja mam samorobke do wszystkiego, stal tez kąsa ale ona wazy ponad 5t, sama brama wazy ponad tone a wozkow 25 jest po 8 na os i gdyby nie to ze nieda sie kupic konwencjonalnej frezarki z takim polem roboczym to uznalbym cala budowe za glupote.

Pozdrawiam
Dziękuję Ci bardzo za uwagi, oczywiście biorę je pod uwagę, wszystkie twoje sugestie będę również rozważać i sprawdzać jednak tak jak napisałem już wcześniej, na razie jest to kwestia projektu i dobrania elementów a dopiero potem będę zakupował elementy. Na pewno nie zrobię tak że nakupię sprzętu a potem go sobie schowam do szuflady i stwierdzę że nie warto tego robić.

Czy mógłbyś wrzucić jakieś foto swojego sprzęta?

Postaram się w najbliższym czasie wrzucić projekt na którym już więcej będzie widać ze wszystkimi uwagami i sugestiami z Waszej strony!

https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t53050.htm
Wyżej masz link do relacji z budowy. Na koniec tematu masz jakieś zdjęcia gotowej frezarki.


Pozdrawiam
Piękny sprzęt!! Mam nadzieję, że ja za niezbyt długi czas swoją maszynkę też będe mógł prezentować na youtube :)

A teraz dalej:

Witajcie koledzy po dłuższej przerwie.

Załączam kilka fotek + Plik stp z wyglądu koncepcji po dalszym przemyśleniu sprawy.

Mam nadal wiele wątpliwości:

1. Brama, niestety nie będzie tak wysoka jak bym chciał, bo obawiam się że sztywności to wogóle nie będzie. Brama jest niższa i tak jak pisał Blady można dokładać bloczki jednak ja tego nie przewiduje więc musi być niższa i myślę czy nie dać jeszcze jakiegoś wzmocnienia gdzieś bo trochę na "liche" mi to nadal wygląda. Co sądzicie?


2. Brama spawanie, na dole płaskownik do którego jest przyspawana jest wyrzezany pod kształt profila aby było to dodatkowo zblokowane, nie wiem czy to dobry czy zły pomysł, tak wymyśliłem. Zastanawiam się czy nie dobrą opcją by było zrobienie czegoś podobnego u góry czyli przedłużenie pionowego profilu i wycięcie otworu w górnym oraz wsunięcie jednego w drugiego i dopiero spawanie. Dobry pomysł? Zły?

3. Stól jest aluminiowy, na spodzie ma wzmocnienia dospawane z aluminium i jedno służy też jako montaż do nakrętki do śruby napędowej. Wszystko aby się nie uginało. Innego pomysłu nie mam na ten moment, napewno podnosi to koszty stołu , ale cóż... :) Jeśli ma ktoś z Was jakąś inną sugestię i ma ochotę się podzielić to będę wdzięczny.

4. Zamiast konstrukcji stalowej zasypywanej piaskiem jako stół pod frezarkę postument betonowy (zbrojony siatką) do którego całość bym przykręcił aby było nieruchomo, jednak nie wiem wtedy jak z wypoziomowaniem tego ustrojstwa w razie wypadku. Przejmować się?

5. Poziomowanie stołu, czy w ogóle sobie zawracać tym głowę? Czy ma takie coś w ogóle sens?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę o uwagi, sugestie opinie:)

Poniżej również plik STP do pobrania.

Kod: Zaznacz cały

http://www.cnc.info.pl/files/z1a_201.zip
autor: borufka
14 sty 2017, 16:04
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

Blady pisze:Chodzi mi o ramę jak np w tym temacie https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t35138.htm
Jest cała masa maszyn oparta na takim rozwiązaniu. Pewnie ze względu na łatwość przygotowania powierzchni bazowych ale jak i samej ramy i co ważne takie maszynki działają i radzą sobie także w stali. Masa nie zawsze idzie w parze ze sztywnością bo co z tego że rama będzie ciężka, jak konstrukcyjnie będzie do bani. Zawsze można po wyrzażeniu zalać sobie profile jakąś żywicą z piachem co doda jej masy i sztywności. W Twoim wypadku tylko należało by pomyśleć o bramie odpowiedniej wysokości. A widziałem już konstrukcje gdzie w razie potrzeby między bramę a podstawę dokładane były stalowe szlifowane bloczki. Bo przecież nie zawsze będzie Ci potrzebne aż 0,5metra w z.
Oki pojmuje co miałeś na myśli w sumie racja zarówno w wypadku konstrukcji jak i bramy, aczkolwiek regulacja przez dokładanie w stopy bloku alu czy stali jakoś średnio do mnie przemawia. Natomiast nie widzę opcji aby mieć innego typu regulację, która nie będzie "chwiejna' podczas obróbki... Może coś wpadnie do głowy w tym temacie w terminie późniejszym

[ Dodano: 2017-01-14, 16:12 ]
bolebor pisze:Proponuje wyjechać na jakiś czas za granice i zarobić na używane centrum CNC i drugie tyle przywieść na osprzęt i potencjalne naprawy. Innej drogi nie ma chyba że ma to być hobby. Ja będę robił frezarkę na płycie traserskiej 1000x800(waga 300) w układzie z ruchomą bramą ale do DREWNA i tworzyw. Planowana ciężar to 500 KG. Porywanie się na obróbkę stali(na maszynie samoróbce) to wariactwo i ekonomiczne samobójstwo.
Rozumiem , że masz dla mnie jakąś propozycję pracy za granicą? :)

A tak serio to zerknij na nazwę tematu, jest to przygotowanie się pod względem projektu, części zakupię dopiero gdy już będę mniej więcej wiedzieć jak zrobić to urządzenie. Może nie znam się na frezarkach tak jak pisałem powyżej, ale już produkowałem różne urządzenia w swoim życiu i wiem z doświadczenia że jeśli chcesz coś zrobić dobrze to musisz mieć "chęci, wiedzę i kasę" w tym momencie mam duże chęci , wiedzy niewiele, kasy też nie za wiele, ale powinno wystarczyć.

Szanuję twoją opinię odnośnie zabierania się za takie urządzenie , jednak już kiedyś też mi mówiono że "czegoś nie zrobię" i potem zrobiłem, owszem mogło się nie udać, zaryzykowałem i poszło. Teraz chcę jak najwięcej potencjalnych potknięć i problemów "wyiskać" przy pomocy forumowiczów i zrobić porządny projekt, który oczywiście będzie dostępny dla wszystkich którzy mi pomagają. Zdaję sobie też sprawę że nie zrobię go w 2 dni bo nie mam doświadczenia w budowie frezarek, jednak nie uważam że porywam się z "motyką na słońce" a jedynie na księżyc :):)

[ Dodano: 2017-01-14, 16:17 ]
DOHC pisze:Pomijajac sama konstrukcje to przeanalizuj sobie koszty podstawowych elementow, mowie tu o wrzecionie, serwach, przekladniach, lozyskach do obrotu glowic itd. Jak to podliczysz to moze sie okazac ze suma wyjdzie 5 cyfrowa i ani 1 ani 2 z przodu nie stoi. Nie daj sie zlapac w pulapke myslenia "wolniej ale zrobie" czasem tak sie nieda bo wior nie moze byc za cienki a predkosc skrawania za mala. Samo wrzeciono to wyzwanie jak piszesz o stali i aluminium. Co do konstrukcji to policz koniecznie jakie realnie potrzebujesz napedy, jakie sa obciazenia wozkow i co za tym idzie ich ugiecia, to wszystko pozwoli Ci oszacowac jakie beda bledy spowodowane ugieciami wozkow, do tego trzeba oszacowac ugiecia konstrukcji wtedy sie dowiesz czy warto sie za to zabierac. Forum jest super i mozna uzyskac wiele wskazowek ale konkrety musisz sam ustalic bo nikt za Ciebie tego liczyl nie bedzie. Wiedze znajdziesz w katalogach chocby hiwina. Ja mam samorobke do wszystkiego, stal tez kąsa ale ona wazy ponad 5t, sama brama wazy ponad tone a wozkow 25 jest po 8 na os i gdyby nie to ze nieda sie kupic konwencjonalnej frezarki z takim polem roboczym to uznalbym cala budowe za glupote.

Pozdrawiam
Dziękuję Ci bardzo za uwagi, oczywiście biorę je pod uwagę, wszystkie twoje sugestie będę również rozważać i sprawdzać jednak tak jak napisałem już wcześniej, na razie jest to kwestia projektu i dobrania elementów a dopiero potem będę zakupował elementy. Na pewno nie zrobię tak że nakupię sprzętu a potem go sobie schowam do szuflady i stwierdzę że nie warto tego robić.

Czy mógłbyś wrzucić jakieś foto swojego sprzęta?

Postaram się w najbliższym czasie wrzucić projekt na którym już więcej będzie widać ze wszystkimi uwagami i sugestiami z Waszej strony!
autor: borufka
07 sty 2017, 08:23
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

bartuss1 pisze:opuszcaną belkę z przsuwnym wrzecionem stosuje sie tylko i prawie wyłącznie w wielkich frezarko - strugarkach portalowych - zerknij na Porebę chociazby
w małych maszynkach powstaje problem przemieszczania masy calego zespolu sanek przesuwnych, dwie śruby? dwie przeciwwagi na bokach ?
a wrzeciono ile bedzie odstawać ? a dynamika pracy zespolu? im lżejsze tym mniej pierniczenia, ale z drugiej strony to ma być stabilne.
w portalowkach belke poprzeczną ustawia się na przyblizonej wysokosci, a osobna zetka tak czy siak działa w jakims tam zakresie.
pomijając samą kinematyke, na pierwszy rzut oka brakuje proporcji, a reszta drobiazgow jak rozwiązanie napędow itd przyjdzie sama
Ok przyjąłem, więc prowadnice zrobię inaczej i faktycznie to w wielkich sprzętach jest używane, jak pooglądałem w internecie na youtube filmy to nie wiedziałem że są tak wielkie frezarki ( człowiek uczy się całe życie)

Mnie zależy na sztywności, żeby osiągnąc dobre rezultaty, dynamika jest ważna ale dla mnie ważniejsza precyzja.

Co do proporcji są wzięte tak o, bez obliczeń bramę dorysowałem w 3 minuty żeby pokazać o co mi chodzi tylko.

Później wrzucę jakiś inny szkic.

[ Dodano: 2017-01-07, 08:23 ]
Avalyah pisze:Rzeczywiście, z bramą nie doczytałem, mea culpa.

A tak serio to mam wrażenie, że tam masz ponad metr w tej osi Z, jak sobie wyobrażę coś tak wysokiego do obróbki, to się zastanawiam jak to będzie z odginaniem się materiału (który będzie miał ramię siły ponad metr), mocowaniem itd.

OK

[ Dodano: 2017-01-07, 08:31 ]
Blady pisze:A gdyby tak te profile w poprzek zespawać w prostokąt na to tradycyjnie bazy pod brame i płaskole pod prowadnice ?? Proste rozwiązanie i co najważniejsze masz obrobione bazy pod prowadnice i pod brame z jednego mocowania. Coś jak np podstawa w konstrukcji. Na to brama jaka Ci się podoba i tyle :)
Nie do końca rozumiem to co napisałeś, a to video to "you do not have permission to view blabla..." możesz to jakoś inaczej wyjaśnić?
autor: borufka
06 sty 2017, 22:00
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

A po co Ci tyle pola roboczego w osi Z?

Pytam z ciekawości :mrgreen:
Żebym mógł łabędzie ze stali frezować :P
Poza tym widzę idziesz na masę (jak dobrze widzę model robiony w inventorze? to można łatwo sprawdzić tam masę wybierając wszystkim elementom materiał jakąś stal i potem złożenie - iProperties -> fizyczne -> uaktualnij i pokaże się masa), ale czy to nie wyjdzie wszystko bardzo kosztowne? Po co na przykład dawać litą płytę pod jeżdżący stolik, jak te szyny można by na profilach umieścić? I czemu tak szeroko te wózki pod stolikiem, będzie się przez to na samym środku (gdzie chyba większość prac się będzie odbywać) wyginać? No i taka gigantyczna brama? Dodatkowo wygląda trochę, jakby stała sobie niezależnie od pozostałej części podstawy :mrgreen:
Tak idę na masę bo tak mi tutaj zasugerowano kilka postów wyżej.

Dzięki za wskazówki odnośnie inventora, napewno skorzystam :)

Co do rozstawu prowadnic masz absolutną rację , pod stolikiem muszą być zamontowane węziej.

Co do płyty to mam dostęp do blachy i waterjeta w przyzwoitej cenie i będę chciał z tego skorzystać wyjdzie znacznie taniej niż np płyta traserska a będzie wyszlifowana i elegancka.

Co do uwagi odnośnie tego że brama stoi osobno to przeczytaj powyższy post dokładnie:

Kod: Zaznacz cały

Braki jakichś mocowań lub nieprzemyślane połączenie bramy z resztą konstrukcji proszę mi wybaczyć ale tak jak pisałem jest to schemat aby dojść do tego jaka finalnie ma być tak konstrukcja.
W każdym razie dzięki za trafne uwagi i czekam na więcej oraz sugestię czy inne wskazówki.
autor: borufka
06 sty 2017, 20:19
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

Blady pisze:Zastanawia mnie dlaczego tak mocno boisz się tego żeliwa. Nie namawiam w żadnym wypadku, ale spójrz jak wyglądają chińskie tokarki chińskie wiertarki. Jakie tam są przekroje tego "żeliwa" i wiele osób użytkuje i nie pęka. Spójrz na wszystkie obrabiarki przemysłowe, żeliwo to wspaniały materiał na maszynę. Płyta dla pola roboczego Twojej maszynki to już konkretny kawał żeliwa. Popatrz na ludzi którzy wykonują tutaj ramy wg własnego pomysłu. 3/4 zawsze spotyka się z jakimś problemem. A to coś pociągnęło przy spawaniu a to problem z wyżarzeniem, już nie wspominając o cudach po obróbce. Im mocniej skomplikowane tym większe prawdopodobieństwo że coś pójdzie nie tak w dalszych planach. Spójrz na maszynki na płytach granitowych tam też powinno pękać a jednak. Przemyśl sobie wszystkie za i przeciw zanim wydasz pieniądze 10x. Przede wszystkim pomyśl czy będziesz mieć na to czas bo jednak w dzień tego nie zmontujesz, a czasami warto wybrać gotowe rozwiązania aby budowa nie ciągnęła się w nieskończoność...
To nie jest tak że ja się bronię, nie mam przekonania do tego materiału, moje uprzedzenia nie mają jakiegoś podłoża związanego z trauma przeżytą w związku z żeliwem :)

Z tym skomplikowaniem to przeglądając ciągle to forum widzę że fakt im prostsza konstrukcja tym będzie lepsza.

Dlatego zamiast kombinować z dodatkowymi profilami, zastrzałami i innymi o których myślałem wcześniej chciałbym to zrobić prościej aby uniknąć utknięcia tak jak napisałeś.

[ Dodano: 2017-01-06, 20:21 ]
bartuss1 pisze:to jaką kinematyke przyjął ? przesuwny i obrotowy stoł ? i przechylne wrzeciono byloby w tym wypadku najprostszym rozwiazaniem, jednak aby uzyskac przechyl wrzeciona 90 stopni w polu 500 mm to trzeba go trochę dołożyć
kiedyś popelniłem taką maszynke co prawda do obróbki po termoformierce, ale jakby była bardziej zbita w sobie to i sztywniejsza przy okazji, mogłaby sie nadawac do takiego przedsięwzięcia
Brama sztywna, jeżdżaca belka góra dół z wrzecionem, jeżdżacy stolik to powinno dać najlepszą sztywność.

Swoją drogą fajna maszynka bratuss1 :)

Dla całkowitego zrozumienia prosty schmatyczny koncept tego jak ja to widzę:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tłumaczę o co mi chodzi dokładnie:

1. Podstawa (czerwona) już nie kombinowana, bez zastrzałów i innych a składająca się z 4 elementów zespawanych 300x100x10 lub 16 w zależności jakie się zdobędzie ma być prosto, sztywno i ciężko i to powinno to dać.

2. Żółta blacha stalowa 500x1000x20 szlifowana jakoś przytwierdzona do podstawy, nie myślałem jeszcze jak.
3. Na zeszlifowanej płaszczyźnie stół T na blokach HGL 25 (wiem niema śruby ale to koncept do rozważań).
4. Stół T stal frezowana, lub alu gotowe kupione w zależności jak wyjdzie, a może trafię na podstawę z żeliwa (Blady naprawdę nie mam nic przeciwko żeliwu) jeżdżący , nie myślałem o uchylaniu go ale to się okaże czy to jest możliwe do wykonania bo trzymają gabaryty niestety...
5. Pionowa brama pomarańczowa, nieruchoma na niej przyspawane zeszlifowane blachy pod szyny ( wiem niema na rysunku, zrobiłem na szybko jak zwykle :) )
6.Fioletowa pozioma belka jeżdżąca góra dół a na niej zamontowane bloki na których jest wózek z wrzecionem.

Samo wrzeciono myślałem aby było dwuosiowe.

Ten schemat mi wyszedł w sumie jak poczytałem jeszcze to forum i dojrzały mi wasze sugestię. Czy jest on dobry? Powinien zapewnić dobrą sztywność według mnie.

Braki jakichś mocowań lub nieprzemyślane połączenie bramy z resztą konstrukcji proszę mi wybaczyć ale tak jak pisałem jest to schemat aby dojść do tego jaka finalnie ma być tak konstrukcja.

Czekam na Wasze uwagi, dzięki!
autor: borufka
06 sty 2017, 06:31
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

Blady pisze:A rozważałeś może budowę frezarki na bazie płyty traserskiej ? To w moim odczuciu przy konstrukcji z jeżdżącą bramą dość dobra propozycja. Od razu masz sztywną podstawę i stół w jednym. Rzuć okiem np na stalową betty kolegi alvar. Kawał żeliwa na pewno sprawdzi się lepiej niż spawane profile. Jeżeli dopiero zaczynasz budowę to warto rozważyć wszystkie opcje ;)
Tak myślałem nad tym, jednak ma to zastosowanie według mnie (nie jestem specjalistą) wtedy gdyby brama była ruchoma. Tutaj koledzy pisali że jeśli chcę osiągnąć jak najlepsze rezultaty to brama powinna być stała, więc jestem skłonny do zmiany założenia i w tym wypadku chciałbym poruszać stołem co może być średnio dobre jeśli miałbym napędzać płytę treserską (ona chyba waży tyle co brama X 20?) Czy dobrze kombinuje?

Odnośnie stalowej betty , to szacun że została w zasadzie zrobiona z "tego co było pod ręką" i działa ale jeśli dobrze pamiętam to tam była ruchoma brama i prowadnice przykręcone do żeliwnej płyty treserskiej , co mi odrazu stawia czerwoną flagę bo widzę możliwość pękania...

I tak to jest dopiero planowanie, bo chciałbym tak to zaplanować żeby później zarówno były jak najlepsze parametry obróbki jak i miałbym możliwości techniczne wykonania tego sprzętu :)

[ Dodano: 2017-01-06, 08:02 ]
atlc pisze:Ciężko będzie Ci znaleźć kogoś kto obrobi taki stelaż z jednego zamocowania.
Z tego tytułu:
Podstawa z przyspawanymi bazami z grubej blachy pod prowadnice i bramę.
Osobno brama w której obrabiasz stopy i bazy pod prowadnice. Całość skręcasz, ustawiasz geometrię i kołkujesz.


Płyta traserska to fajny pomysł, z tym, że sama płyta może nie być wystarczająco sztywna.
Jeśli jednak płytę wzmocniłbyś betonem, to może być świetna, ciężka i dobrze tłumiąca drgania podstawa do maszyny.

Odwrócić płytę do góry nogami, oszalować, zalać betonem i po miesiącu w drogę na frezarkę, żeby splanować bazy pod prowadnice i bramę.

Zastrzały nie są złe, tylko, że lepiej zrobić konstrukcję z grubościennych profili o dużym przekroju i dodać zastrzały z blachy np. 10mm spawane krótkimi spoinami, niż robić to z cienkich profili i sztywność próbować uzyskać przez dużą ilość wymyślnych zastrzałów.
Zemści się to bardzo szybko w trakcie docinania, spawania, szlifowania, montażu, wyprowadzaniu geometrii a na koniec w pracy maszyny.

Profili o dużych przekrojach szukaj na dużych złomach, często mają jakieś ścinki.
To jest koncept, jak przeczytasz wszystko powyżej to uwzględniłem wszystkie uwagi, które każdy mi napisał, stąd ten "rysuneczek". Z tego co pamiętam kołkowanie co jakiś czas trzeba poprawiać a i otwór musi być wykonany pod odpowiedni kołek ( to wiedza jeszcze ze szkoły bo sam tego nie robiłem nigdy) i zastanawia mnie , bo ja tego nie wsadzę na frezarkę żeby sobie zrobić pod dobrym kątem bo fizycznie jest to za duże a "z ręki" to tak średnio widzę robienie tego otworu w stali wiertarką, no chyba że na samym początku otwory :)


Co do betonu, to jak pisałem myślałem o wypełnieniu podstawy piaskiem, bo chyba z wagą byłoby podobnie co do betonu a napewno by nie pękał :P Beton to chyba taki jak na fundamenty bym musiał użyć, może z jakimś dodatkiem plastycznym, polimerem? coś takiego... Jak najbardziej biorę to pod uwagę.

Co do płyty treserskiej to opcja zalania jej mi się podoba, jest to fajny pomysł, jednak wtedy zostanie ona jako baza pod montaż sztywnej bramy i prowadnic co jest według mnie niebezpieczne bo ona może popękać ( jeśli jest żeliwna) czy moje obawy są uzasadnione?

Profile jak najbardziej, przyjąłem do wiadomości, co do uzyskiwania sztywności za pomocą blachy to już to przerabiałem przy drukarkach 3D, ale wtedy były to płyty, które były przykręcane na całe profile, które też były gięte z blachy. Sztywność wyszła extra.

Dobra w sumie to daje mi trochę do myślenia to co napisaliście i w takim razie zrobię jakiś kolejny szkic bo trzeba "wywalczyć" tą konstrukcję:)
autor: borufka
05 sty 2017, 19:38
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

Dzięki bardzo za wskazówki oraz uwagi odpiszę w jednym poście wszystkim:

Ad Blady:

Dzięki bardzo, koncepcja była taka, fakt skomplikowana ale starałem się w każdą możliwą stronę zachować sztywność.

Co do spawania, wyżarzania to jak najbardziej planuje to robić, bez tego nie podejmowałbym się tego tematu.

Ad atic:

Ok przekombinowana, przyjąłem do wiadomości, trzeba uprościć.

Profile przyjąłem 60x60x8 i 60x40x8 , zmienię na większę.

Rozumiem że zastrzały to zły pomysł w takim razie i dlatego sugestia większych profili dla zachowania sztywności.

Ad elofura:

Zakładam że chodzi Ci o to że całość jest zbyt wysoka, dobrze obniżam.

Ad. m.j.

Dokładność idealnie 50 mikronów jak najbliżej tego wyniku, może to i marzenia ściętej głowy , ale chcę zrobić dobre urządzenie. Pisałem wcześniej że chcę je tak zbudować aby w razie gdyby nie było możliwości wykonać go "dość dobrze" to zrobić jako 3 osiówka z możliwością rozbudowy do 5 osi w czasie późniejszym.

Pisałem również że ruchoma brama to był wymóg warsztatu, pomierzyłem zastanowiłem się, mogę lekką demolkę zrobić w warsztacie i zmienić założenia na bramę sztywną i poruszający się stół aby mieć lepsze parametry.

Co do przerobienia istniejącej frezarki, to nie mogę jej przerobić bo jej używam, zakup nowej (używanej) jest możliwy jednak moją ideą jest zbudowanie urządzenia a nie założenie nowych flaków do istniejącego. Ewentualnie takie coś w grę wchodzi jeśli to urządzenie pozostanie jako 3 osiowe bo ja będę potrzebować 5 osiowej frezarki tak czy siak.

Co do programu to wiem, niestety tego nie przeskoczymy...


Budżet, ciężko mi to określić, napewno nie chcę oszczędzać na rzeczach istotnych i takich które dadzą najlepsze rezultaty. Jednak napewno też nie zakupię bloku 2000x2000 żeliwa i nie dam gdzieś do wyfrezowania jako ramę (o ile usługi takie ktoś świadczy bo tego nie wiem).



Dalej:

Więc po uwzględnieniu waszych uwag narysowałem sobie coś na szybko, nie wiem czy to wogóle ma jakikolwiek sens ale po przeczytaniu tego co mi napisaliście moja głowa takie coś wypluła:



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opis:

1. Zmieniłem profile na 100x100x10 oraz brama 100x200x10 (ten to nie wiem skąd wezmę).
2. Usunąłem zastrzały
3. Nie mam spawów w środku belki żeby nie było banana, poza bramą.
4. Obniżyłem stelaż.
5. Dołożyłem dwie belki na których zmontuję prowadnicę pod stół.
6. Zmieniłem założenie- bramę na sztywną dla polepszenia ostatecznych paramterów.

Moje pytania, czyli co mi w głowie siedzi:

1. Czy może powinienem bramę dać do najniższej belki, nie do tej na której teraz jest? Tą na której teraz jest przeciąć tak aby przeszła?

2. Czy na froncie to te pionowe profile to są potrzebne?

3. Czy brama nie powinna mieć zastrzałów dodatkowych, lub jakiegoś usztywnienia dodatkowego?

4. Czy ja Was dobrze zrozumiałem i te zmiany to wogóle to o co Wam chodziło?
autor: borufka
04 sty 2017, 17:55
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: 5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4435

5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)

Witajcie

Jest to mój pierwszy wpis na tym forum, gdyż do tej pory nie myślałem nigdy o budowie jakiejkolwiek maszyny CNC większego formatu. Temat zatem jest dla mnie dość nowy jednak oczytałem się troszkę tego forum jak i naoglądałem maszyn CNC z racji pracy, którą wykonywałem.

Jeśli chodzi o mnie jestem z Krakowa mam 31 lat i na koncie kilka drukarek 3D ale nic większego nie robiłem poza nimi.

Dysponuję frezarką oraz tokarką (konwencjonalne) jak i 7 drukarkami 3d, które akurat w tym przedsięwzięciu mi się nie przydadzą :)

Wracając do maszyny:

Koncepcja jest taka aby maszyna była częścią mojego warsztatu i oczywiście zarabiała na siebie, idealnie by było aby to była maszyna 5 osiowa, jednak czytając o wszystkich problemach które tutaj się pojawiały przy budowie takiego urządzenia chciałbym je tak zaprojektować żeby w razie gdyby nie szło tak jak powinno była 3 osiowa z możliwością rozwoju na 5 osiową.

Wymagania co do maszyny:

Obróbka głównie aluminium, ale również stal czy tworzywa techniczne typu peek gf30, wymiary pola roboczego 500x500x500 przy czym gabaryty maszyny nie mogą być większę niż 760x1200 wysokość taka aby można było urządzenie ustawić poniżej stropu a on ma 2,2 m więc musi być mniej.

Czytając forum doszedłem do wniosku, że z racji miejsca, które posiadam aby to urządzenie konstrukcja powinna być stalowa spawana dla zachowania sztywności oraz powinna mieć ruchomą bramę ( wiem stała jest sztywniejsza ale jak zrobię taką to się nie ruszę już w warsztacie bo będzie mnie stół bić :D )

Co do elementów innych , które planuje użyć:

Serwonapędy - jeszcze nie wybrałem jeśli mogę prosić o sugestię lub literaturę do poczytania aby wybrać to będę wdzięczny.

Elektrowrzeciono - 3-4 kW ( wolałbym nie chińskie) też jeszcze nie wybrałem.

Wózki i prowadnice HIWIN 15 lub 20 ( wolałbym 20)

Śruby kulowe HIWIN - jeszcze nie wiem jaki rozmiar , prosiłbym o sugestię.

Jeśli chodzi o sterowanie to budżet mi nie pozwoli na wykorzystanie oprogramowania mega profesjonalnego za jakieś 30 tyś zł , więc wybór padnie zapewne na mach3 bo z tego co widziałem obsługuje zarówno 3 jak i 5 osi a cena nie przeraża.

Dlaczego tak pobieżnie tamto wszystko opisałem, mianowicie według mnie najważniejsza jest konstrukcja, która miałaby to na początek trzymać i mam pewną idę , którą narysowałem i chciałbym prosić o sugestię i opinie oraz uwagi najlepiej te krytyczne i pozwalające na konstruktywną dyskusję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powyższa rama ma być stalażem i dlatego ma taki kształt aby mogła sie wpasować w resztę warsztatu. Spód ramy myślę zabudować i wypełnić np piaskiem lub czymś innym dla obciążenia.

Co do bramy prowadnice mają być zamontowane na dwóch najwyższych belkach po lewej i prawej stronie ( czyli mają być 4) brama cała ma się połączyć pod spodem i przechodzić sobie swobodnie a konstrukcja ma spełniać rolę blokady mechanicznej.

Bramę chciałbym zrobić jak najlżejszą aby dać dobre przyspieszenie i ograniczyć bezwładność.

To tyle przemyśleń na pierwszy post, czekam na uwagi,sugestie :)

Wróć do „5axis 500x500x500 do stali/alu/peek GF30(codename CrazyIwan)”