Znaleziono 3 wyniki

autor: masakara
29 mar 2016, 23:19
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Dokładność cięcia
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2915

DominikPierog

Nie znam się na małych ploterach laserowych, ja programowałem TRUMPFA i tam w oprogramowanie uwzględnia kompensację, oczywiście nie na poziomie rysunku ale nadania technologii.
Oczywiście wycinając kwadrat z dwiema przekątnymi mamy zniszczone wymiary ale składając cztery trójkąty do cięcia na wspólnej linii nie mamy straty na wymiarach bo soft bierze pod uwagę kompensację cięcia.
Ale przyznaję źle zrozumiałem idee. Oczywiście cięcie wspólną linią elementów nieregularnych nie będzie już tak dokładne. Nie będę tutaj powielał wypowiedzi ale obojgu przyznaję rację. Ja przyjąłem założenia z prostymi detalami to taka naleciałość z produkcji wielkoseryjnej co pokażesz na to Ci odpowiem :-) Wybacz jeśli wprowadziłem w błąd.
autor: masakara
29 mar 2016, 22:00
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Dokładność cięcia
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2915

Tutaj wszystko zależy od oprogramowania i programowania. Jeśli przyjmiesz kompensację średnicy wiązki (jak sądzę inna dla każdej grubości) to nie będziesz miał błędu na wymiarach. Oprogramowanie powinno automatycznie dodać kompensację do każdego cięcia. Przyjmując „inteligencję” softu każdy sposób cięcia będzie tak samo dokładny.
autor: masakara
29 mar 2016, 21:08
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Dokładność cięcia
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2915

Kolego, zadałeś badzo trudne pytanie. Dokładność cięcia zależna jest od wielu czynników.
Tak jak inni pisali wyżej: materiał grubość, ogniskowa soczewki, materiał rodzaj, materiał jakość, i wreszcie maszyna – zastosowane przeniesienie napędu, zużycie części, jakości podzespołów mechanicznych jak i oprogramowanie i wreszcie zastosowane parametry cięcia.
Oczywiście jak sądzę masz na myśli sam proces więc odrzućmy aspekty „maszynowe”, zostaje nam materiał i jego parametry i użyte podzespoły (ich rodzaj - nie jakość).
Inną dokładność będziemy mieli na 3mm czarnej stali a inna na amelinium ( a i amelinium amelinium nie równe) 
Generalnie biorąc pod uwagę tych największych producentów maszyn można tak z własnych obserwacji przyjąć że mieścimy się w 0,1mm jeśli chodzi o wymiary detalu jak i „równoległością” wspomnianych prze Ciebie linii.
Mimo wszystko że na pozór powinno się odpowiedzieć na Twoje pytanie prosto i w paru słowach, to jednak wcielając swój plan w życie powinieneś zapytać podwykonawcę tudzież producenta od którego chcesz kupić maszynę, na jaką dokładność możesz liczyć na danym materiale.
Reasumując obróbka termiczna, jaką niewątpliwie jest cięcie laserowe obwarowana jest wieloma czynnikami mającymi wpływ na jakość, dokładność.
Mam nadzieję że nikt mnie nie zjedzie za wymądrzanie się . Pzdr.
[/list]

[ Dodano: 2016-03-29, 21:27 ]
Pozwolę sobie jeszcze dopisać słów kilka o tych czterech elementach.
Przyjmując założenie że maszyna zachowuje tolerancję dajmy 0,1mm na wymiarach, to opisana przez Ciebie sytuacja zależna jest w głównej mierze od oprogramowania, które to powinno wziąć pod uwagę kompensację cięcia i uwzględnić to przy rozkładaniu ścieżek tak aby uzyskać odpowiedni wymiar. Tutaj oba sposoby powinny być tak samo dokładne, jednak znowu tutaj musimy wspomnieć o materiale i jego reakcji na temperaturę. Przy cięciu na „wspólnej linii” duży wpływ na wymiary i równoległość ma kierunek cięcia jak i właściwości materiału i parametry (aby nie odcinać wcześniej wyciętego kształtu od reszty materiału zbyt wcześnie)

Wróć do „Dokładność cięcia”