
Prototypowy drewniak tak się prezentował (jeszcze bez osłon przeciwwiórowych) https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=6961 Bałem się czy to wrzeciono ok. 4,5 kg utrzyma ta sklejeczka, ale dzielnie się trzymało. Parę rzeczy było do poprawy, np. ta półeczka była za szeroka blokowała oś Z, nie pozwalając jej zjechać niżej. Te boczne ścianki wewnętrzne (obecne "L-ki") przeszkadzały w zamontowaniu fartucha. Obniżyłem tez docelowo prze3świt bramy. Jak widzisz błędów nie łatwo uniknąć przy pierwszej maszynie.
Tak, mechanikę, silnik i elektronikę miałem już docelową. Silniki mam wszystkie 1.89 Nm, 2.8 A, 57STH762804AF, do tego sprzęgła kłowe, chińsksie śruby kulowe 1605. Wałki podparte 16mm.
Jeśli chodzi o elektronikę to tu wsparłem krajową myśl techniczną. Sterowanie to Zelpr + przejściówka i PicoCNC B v1.0 via USB. Do Zelpra potrzebny był jeszcze transformator toroidalny TS200VA 230/32V, a do PicoCNC zasilacz 24V 1A.
Na początku miałem tylko Zelpra i demo Mach3 na kompie z Win XP, a komunikacja była na porcie LPT. Ale, że chciałem móc używać maszynki na nowszym kompie z Win7 dokupiłem PicoCNC (z gniazdem USB), który ma bardzo intuicyjny i przyjazny interfejs z wbudowanym modułem CAM. W MACHu gubiłem się nad mnogością funkcji i ustawień, a i darmowe demo mocno ograniczało.