Znaleziono 3 wyniki

autor: trzasu
09 maja 2014, 13:58
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono na ER lub ISO30. Projekty do realizacji
Odpowiedzi: 516
Odsłony: 94608

Tomciowoj pisze:
Mateusz-M pisze:Witam.
Kurcze spodziewałem sie cichszej pracy po tych łożyskach
Podejrzewam, że w rzeczywistości jest znacznie ciszej, taki już urok nagrywania telefonem czy też aparatem.
Były już pierwsze wióry?
Dokładnie, kiedyś nagrywałem motoreduktor, hałas jakieś 64 decybele a na filmie wył jakby miał z 90 dB.


Wystarczy zrobić pomiar i będzie wiadomo jak jest poziom hałasu.
autor: trzasu
09 gru 2013, 00:01
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono na ER lub ISO30. Projekty do realizacji
Odpowiedzi: 516
Odsłony: 94608

majkel1987 pisze:....
A ja myślałem że przy nacisku freza na materiał, dajmy na to 100kg, przy jednej parze, łożyska są bardziej obciążone. Przy tej samej sile i 2 pary siły się rozkładają (mniejsze tarcie na poszczególnych łożyskach)....
Nie do końca tak musi być, gdyby wrzeciono/wał było na tyle "giętkie" by przenosić równomiernie obciążenie na dwóch łożyskach można by tak założyć, teoretycznie tak nie jest, łożyska które jest bliżej frezu będzie przenosić dajmy na to 70% obciążenia a drugie 30% ze względu na sztywność łożysk i wrzeciona, inaczej można by dawać 4 sztuki łożysk bo niby sztywniej itp, temat do rozważań teoretycznych (obliczeń) jak i do sprawdzenia w praktyce ...

Moim zdaniem, w kwestii łożyskowania nie ma co wyważać otwartych drzwi, trzeba podpatrzeć jak to jest rozwiązane przy fabrycznych wrzecionach, rozwiązania te są zapewne przebadane setkami godzin pracy i badań.

http://rogercortesi.com/portf/spindle/spindle.html

Jest na forum kolega ALZ który, tak mi się wydaje ma sporą wiedzę na temat wrzecion i ich budowy, może znajdzie chwile i podzieli się również swoimi uwagami.
autor: trzasu
08 gru 2013, 21:41
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono na ER lub ISO30. Projekty do realizacji
Odpowiedzi: 516
Odsłony: 94608

majkel1987 pisze:
Skrzydlaty pisze:Zamiana stożkowych na kulkowe skośne pod warunkiem że oba kulkowe skośne w dolnej części a w górnej tylko jakieś podporowe.
Tak myślałem właśnie
Skrzydlaty pisze:Nie wiem jakie są zalety stosowania więcej niż dwóch łożysk w dolnej części ale jakby to była np. sztywność, nośność, zmniejszenie zużycia to nie ma co uparcie oszczędzać na łożyskach. Nie wiem, po prostu niektóre konstrukcje które widziałem miały odpowiedno w dolnej i górnej części 3 i 1 łożysko - to tak przykładowo. Widziałem nawet więcej. Nie dam sobie głowy urwać ale zwiększając ilość łożysk znacząco zwiększa trwałość zachowując większą sztywność. Coś była mowa o tym ze taki układ wymienia się rzadziej niż dwukrotna wymiana takiej pojedynczej pary.
Sztywność i nośność wzrasta napewno moim mało fachowym zdaniem, a co za tym idzie zużycie spada. Nie wiem, może obroty można większe zapodać.

[ Dodano: 2013-12-08, 21:35 ]
Może ma to coś wspólnego z kątem natarcia freza na materiał :) Wypadkowa wychodzi po za parę łożysk a jak są dwie pary to wychodzi na drugiej parze.

Nie przesadzajcie, większa ilość łożysk = większa ilość wytwarzanego ciepła co w skrajnych przypadku prowadzi do szybszego zużycia łożysk, podobnie z prędkością, im większa tym szybciej grzeją się łożyska ...

Wróć do „Wrzeciono na ER lub ISO30. Projekty do realizacji”