Znaleziono 8 wyników

autor: wesii
06 lis 2014, 18:48
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Jak na razie z tej konwersacji wyciągnąłem wniosek, że jeżeli do tego plotera frezującego zamontuję głowicę 3d to dodatkowo mogę pod nogi podkleić "skarpety" do polerowania i wypoleruję sobie podłogę przy okazji. Jest powiedzenie "Masa wrogiem przyspieszenia" i na naszej planecie jest to prawdą w 100%.

Co do samej konstrukcji to lepiej skręcić na śruby czy spawać? Przy spawie materiał się odkształca, ale z kolei czy śruby będą wytrzymywać te drgania/obciążenia?

Pozdrawiam.
autor: wesii
05 lis 2014, 23:25
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Tak wiem ciekawa konwersacja i dużo rzeczy się z niej dowiedziałem. Są za i przeciw robieniu kombajnu dlatego też proponuję prowadzić dalej konwersację i przedstawiać swoje za i przeciw. Tak na szybkiego patrzyłem na stonce z częściami do budowania tego typu maszyn i powiem szczerze, że niby wszystko się kręci w okolicy 100-300 ale tych części jest multum i robi się kwota. ;) Powoli myślę zacząć pracę nad projektem mojej obrabiarki najpierw na papierze, a później może przeleję to na model komputerowy 3D.
Do do poruszania stołem czy blatem to ja chyba zdecyduję się na jeżdżącą bramę. W tym momencie jestem zmotywowany i od jutra w miarę wolnego czasu zamiast go przetrawić na pierdoły spożytkuję go na forum. Przeglądnę sobie Wasze projekty, co nieco podpatrzę, może coś innego wymyślę.

Co do budowy 3D na bazie plotera to jak dobrze rozumiem należy wtedy bramę dociążyć do wagi "normalnej" (czyli z wrzecionem) ?

Jestem zaskoczony Waszym podejściem do nowych użytkowników (bynajmniej mnie). Liczyłem się z tym, że 99% wypowiedzi będzie negatywnych i odwiodą mnie od tego projektu. Na szczęście tak się jeszcze nie stało i dzięki Wam bardzo za cenne rady, które będą bezcenne przy projektowaniu.

Pozdrawiam.
autor: wesii
05 lis 2014, 19:39
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Czyli jednym słowem dać sobie spokój z łączeniem tych 2 urządzeń. Szkoda, aczkolwiek nie powiedziane, że jak pozwolą mi finanse w przyszłości to sobie złożę takową drukarkę. Wracając do tego plotera frezującego
-Wymiar powierzchni obrabianej ok. A3
-na stół planowałbym użycie blachy ok. 10mm
zrobienie jej na tzw durszlak czyli co ileś cm otwór nagwintowany (do mocowania detali)
-co lepiej jeżdżący stół czy brama?
-do posuwów używa się częściej prowadnic liniowych czy wałków?
-napęd wiadomo kroki i trapezówki czy kulowe?
-elektronika (nie wgłębiałem się w to jeszcze bynajmniej)
-oś Z wraz z wrzecionem (multiszlifierką)
-sterowanie za pomocą kompa + program sterujący
Dodatki:
-podstawa na której będzie stało urządzenie musi mieć "dno" pod kątem, aby ciecz robocza spływała do pojemnika
-w miarę rozbudowy osłony boczne z plexy/szkła aby wióry i ciecz nie tryskała po pomieszczeniu
- wyposażenie osi Z w tzw. zasłonki (używane w magazynach, chłodniach itp. gumowe paski.

To na razie tyle. Jaki macie stosunek do rozwiązań jakie chciałbym zastosować i doradźcie co w doświadczeniu lepiej się sprawdziło.
Pozdrawiam.
autor: wesii
05 lis 2014, 15:42
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Widzę, że konwersacja trwa. Co do podzespołów to mam doświadczenie że niesprawdzonych się nie kupuje. Także stawiam na dobre podzespoły (oczywiście wiadomo to kosztuje). Do tej chwili utwierdziłem się w przekonaniu, że to jest kosztowne, ale i tak tańsze niż gotowe obrabiarki (chociaż frezarkę chirona z 91 ;) szkoła kupiła za 1k). Jak widać ładnych parę lat już robi i tak jak mówią koledzy fizyki nie oszukasz jak ustawi się posuw na ok. 100% to też widać i czuć szarpnięcia.
Nadal wałkuję temat dokładności. Jakie dokładności uzyskaliście w swoich obrabiarkach?
Co do Polaków cebulaków to mentalność cebulaka jest nie do opisania... "Nie pójdę do niego bo zarobi na mnie" Prawda jest taka, że taki jeden z drugim i tak musi później iść do kogoś co po nim coś poprawi. A mając taką obrabiarkę w domu można świadczyć usługi jednostkowe (firmy za takie coś się nie biorą, no chyba że za grube siano)
Artykuły elektryczne itp. mam po taniości czyli przewody, obudowy rozdzielni itp.
Dzisiaj się dowiedziałem, że będziemy mieli dostęp w szkole również do oprogramowania solidCAM.
autor: wesii
05 lis 2014, 00:43
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Dzięki kolego za kolejną porcje informacji. Do bryłowania mam program solid edge licencja opłacona przez szkołę. Sprecyzuje może dokładnie co chciałbym osiągnąć za kwotę 3 tys. Jak wiadomo podstawa i wszystkie mechanizmy muszą byc w tej cenie. Do tego elektronika sterująca (komputera na ktorym bedzie oprogramowanie nie liczę). Na razie chyba tyle. Chcę aby to na tym etapie juz dzialało czyli np. Przyczepie pisak i mi bedzie rysować (mach3 w demo ma 500 linii kodu bodajże) takze na poczatek do ogarniecia starczy. 2 etap to wrzeciono nie wazne czy to bedzie multiszlifierka czy cos innego po prostu ma służyć do frezowania w miękkich materiałach + grawerowanie plexy/szkło. To jest wersja, którą chcę rozpocząć swoją przygodę. Później mam zamiar świadczyć drobne usługi dlatego chciałbym uzyskac dość dobrą dokładność (co do szybkosci to nie ma byc to szybkie jak mazaki i tego typu sprzęty). W miedzyczasie bym doinwestowywał sprzęt. Teraz jest to realne? Wykorzystujecie swoje obrabiarki do celów hobbystyczych czy właśnie jako narzędzie do zarabiania nominałów?
Pozdrawiam.
autor: wesii
04 lis 2014, 21:21
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Nie czytałem forum, ponieważ chciałem zasięgnąć opinii czy w ogóle z takim budżetem mam się co rozpędzać. Z tego co widzę moje ambicje są wysoko na wyrost i łączenie tych elementów, które wymieniłem wynika z mojej niewiedzy w tej dziedzinie. Plan maszyny mam w głowie i jeszcze tego nie przelałem na papier bo nie wiem która wersja się bardziej sprawdza ta z jeżdżącym stołem, czy ta z ruchomą osią Z.
Powtórzę pytanie na które nie uzyskałem odpowiedzi. Na jaką dokładność można liczyć przy tego typu maszynie (ploter frezujący bo tak to się profesjonalnie zwie). Oczywiście chodzi o egzemplarz zrobiony "własnoręcznie". Wszystko się rozchodzi zapewne od rodzaj napędu i jego optymalnych parametrów. Czy obecne na rynku podzespoły pozwolą mi na zrobienie detalu w dokładności 0,1 - 0,05 ? I równocześnie zmieszczeniu się w założonym budżecie na budowę (ok. 3k) ?
Dzięki za wyrozumiałość i podpowiedzi.
Pozdrawiam
autor: wesii
04 lis 2014, 20:14
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Co masz na myśli pisząc "maszyna na biurko"? Maszynę o polu roboczym ok. A5, A4, A3? W zasadzie to przemyślałem sprawę i tak faktycznie na pierwszy ogień to nie ma co się porywać z motyką na słońce. Także wymiary robocze między A4 a A3.
Co do zaplecza to mam dostęp do metali w dobrych cenach i spawacza który mógłby pospawać ramę.
Obrabiać głównie w celach naukowych plastik (nie rozdrabniam się na te wszystkie PCV itd.), aluminium tyle na początek później może i porzeźbić w metalach twardych. Dodatkowo chciałbym pobawić się i grawerować w w/w materiałach, ale to chyba drastycznie nie zmienia charakteru pracy.
Z dokładnością to mam na myśli min 0,1 mm. Jestem w stanie uzyskać taką dokładność?

Co do głowicy 3d to dlaczego nie można łączyć tych 2 urządzeń?
autor: wesii
04 lis 2014, 18:52
Forum: CNC podstawy
Temat: Budowa maszyny cnc
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3145

Budowa maszyny cnc

Witam Szanownych Forumowiczów.
Jak widać stawiam pierwsze kroki na tym forum. Jeżeli temat umieściłem nie w tym dziale to przepraszam i w ten czas prosiłbym o przeniesienie. Na początek może kilka słów o sobie powiem, żebyście mogli sobie chociaż wyobrazić z kim rozmawiacie. Mam na imię Mateusz w zeszłym roku rozpocząłem naukę w zawodzie (Technik Mechanik) na specyfikacji oczywiście CNC. Mimo mojego młodego wieku (17 lat) chcę doskonalić swoje umiejętności w tym zawodzie. Pierwszy rok sama teoria i podstawy. Teraz powoli praktyki g kody itp. Jestem ambitny i idąc w kierunku przyszłości chciałbym stworzyć sobie takie małe centrum obróbcze, żeby doskonalić swoje umiejętności w zawodzie. Do przeznaczenia miał bym z 3 tysiące złociszy. Przyznam się bez bicia nie przeglądałem zbytnio forum przed napisaniem tego tematu. Zgłębiłem się tylko w niektóre. Z tego co widziałem można zbudować już taką zabawkę za kwotę rzędu 1k-1,5k zł. Możecie uznać ten pomysł za wariacki, ale chciałbym stworzyć maszynę rozwojową tz. kilka urządzeń w jednym (w miarę rozwoju). Na początek oczywiście frezarka CNC. Żeby zaoszczędzić pieniądze chciałbym aby posuwy osie itp. były większych rozmiarów niż kartka A3. Chciałbym aby głowice montowane na osi Z były wymienne (przykręcane np. na 4 śruby). Jako rozbudowanie tejże maszyny chciałbym zastosować np. urządzenie do cięcia styropianu.

Teraz bardziej szalony pomysł, który spotyka się z negatywnymi opiniami, mianowicie chciałbym także zastosować głowicę do druku w 3D.

Tak wiem "fruwam" w obłokach mojej wyobraźni, ale takie stawiam sobie cele. Teraz pytanie czy jest to wykonalne?

Za cenę 3k chciałbym zrobić podstawową wersję:
-stół o wymiarach ok. 700x1500 [mm]
-posuwy, napędy itp.
-wrzeciono (np. multiszlifierka bądź coś w tym stylu)
-sterowanie maszyną (stery, płytka, jakiś laptop, jeżeli znajdzie się trochę grosza to program np. mach3)

Co ważne o czym zapomniałem obrabiarka ma być możliwie najdokładniejsza. Nie chcę oszczędzać na dokładności, ponieważ możliwe, że po kilku miesiącach pokusiłbym się o tworzenie jakiś upominków, detali jednostkowych itp. aby pozyskać fundusze na kolejne ulepszenia.

Jeżeli ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia to proszę o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi, z kolei komentarze typu "daj se spokój" proszę zatrzymać dla siebie, chyba, że do tych słów zostanie dodany komentarz, dlaczego tak uważacie.


Z góry dzięki za odpowiedzi w moim temacie.
Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów.

Wróć do „Budowa maszyny cnc”