Znaleziono 5 wyników

autor: Mrozik
02 lut 2011, 19:19
Forum: Obróbka metali
Temat: Pomiar śrub wyścigowych
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 7516

Witam, cieszę się że temat został podchwycony i widzę że coś z tego będzie. Mam jeszcze następujące pytania:

1. Czy śruby są prawoskrętne i lewoskrętne czy tylko lewo lub prawo skrętne?
2. Czy występują śruby w których w rzucie od czoła piasty jedna z łopat zachodzi na drugą? (pewnie tak ale chciałbym się upewnić).
3. Jaką zakładamy średnicę końcówki pomiarowej?
autor: Mrozik
01 lut 2011, 10:37
Forum: Obróbka metali
Temat: Pomiar śrub wyścigowych
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 7516

Witam, coś mam problemy z pm'ami na forum dlatego wrzucam tutaj:

Witam, w urządzeniu znajdują się dwa enkodery inkrementalne.
Program musi odczytać pozycję enkodera liniowego w zależności od kątu obrotu enkodera obrotowego. Enkoder liniowy ma rozdzielczość 0,005mm i maksymalną prędkość pomiaru 1m/s.
Enkoder obrotowy ma 1024 impulsy na obrót. Program powinien zawierać( podstawowo):

- wykres mierzonych łopat z możliwością ich porównania miedzy sobą ( maks 5) ( nałożenie wykresów na siebie ? ) + możliwość porównania do założonego pierwowzoru ( wyciągnięty z bazy ).
- zapisywanie pomiarów w bazie i możliwość ich wczytania z niej w celu porównania z aktualnie mierzoną śrubą, bądź innymi zapisanymi wynikami
- przeliczanie profilu łopaty na skok, który jest podstawowym parametrem śruby ( jaki jest na to wzór prześlę )
I coś co przyszło mi do głowy po lekturze książki o projektowaniu śrub napędowych, grubość i przekrój łopaty. Ten pomiar oczywiście możliwy po odwróceniu śruby o 180° i ponownym pomiarze.
Plus oczywiście każda mierzona śruba powinna dać się zapisać we wspomnianej wcześniej bazie danych ( z jej podstawowymi parametrami ).

Dokładnośc pomiaru góra-dół +-0,05mm

W załączniku skromne noty katalogowe enkoderów.

Link do filmu z pomiarem na podobnym urządzeniu. Myślę, że zastosowanie końcówki pomiarowej z hartowaną kulką (nieobrotową) na końcu będzie pozwalało na zminimalizowanie błędu.
http://www.halepropeller.com/MOV10.mpg

Jak widac pomiar odbywa się z górki co zapobiega zginaniu pręta pomiarowego. Prawdopodobnie zastosujemy jeszcze dodatkowy pręt prowadzący aby zapobiec obracaniu pręta indukcyjnego.
autor: Mrozik
08 sty 2011, 01:30
Forum: Obróbka metali
Temat: Pomiar śrub wyścigowych
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 7516

Ta wycena wygląda bardzo optymistycznie, nie widzę tu jednak samego czujnika i programu. Rozumiem że komputer to normalny PC, a nie coś specjalnie dedykowanego. Pozostaje jeszcze problem kto fizycznie pomoże mi to zaprojektować, zbudować i uruchomić. Bardzo chętnie nawiązałbym współprace z jakąś firmą, która mi w tym pomoże w zamian za kawałek miejsca na umieszczenie loga na łodzi. Ale może uda się to zrobić własnymi siłami z pomocą któregoś kolegi z forum.
My tutaj do sterowania silnikami krokowymi używamy programu MACH3.
Silniki krokowe mają 200kroków na obrót. Można zrobic tak aby miały 400kroków co daje 0,9stopnia.
Program mach3 steruje silnikami podając o ile kroków ma się obrócic. W połączeniu z śrubą trapezową o skoku 4mm daje to dokładnośc teoretyczna pozycjonowania 0.01mm

Jak właczysz program i wyzerujesz osie to potem poruszając nimi poprzez program zawsze wiesz w jakiej pozycji osie są względem tego zera.

Czujnik tutaj polegał by na tym, że oś która badała by "głębokośc" na danej średnicy i kącie obrotu zniżała by się do momentu styku z śrubą.
W momencie styku współrzędne końcówki czujnika program sterujący zapisywał by do pliku. Ze współrzędnych zrobiło by się profilogramy w excelu i można ruszac w stronę kowadła.
autor: Mrozik
07 sty 2011, 23:09
Forum: Obróbka metali
Temat: Pomiar śrub wyścigowych
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 7516

propeller pisze:Zadałem pytanie sprzedającemu czy suwmiarka z allegro posiada możliwość podłączenia do PC. "Prosty sposób" na dwa silniki krokowe ? Rozumiem że jeden odpowiedzialny byłby za obrót wokół osi, a drugi za podnoszenie czujnika do góry. A co z odczytem jego położenia, przenoszeniem napędu, sterowaniem silnikami ? To nie będzie drogie i skomplikowane ? Pytam bo naprawdę się na tym nie znam i o ile zaczynałem rozumieć koncepcję z listwami pomiarowymi to teraz znowu nie łapię. W dodatku do napisania "prosty" soft ... To naprawdę jest do zrobienia ?
Ja to widzę tak:

Konstrukcja taka jak z linków od ciebie.
Napęd obrotu silnik krokowy, napęd próbnika silnik krokowy, ewentualnie przesuw próbnika w kierunku promieniowym też na krokówce. Sterowanie poprzez mach3 i komputer. Do tego makro napisane w Visual Basic do zapisu współrzędnych punktów do pliku.
Zerujesz sobie współrzędne, uruchamiasz program digitalizacji i automatycznie próbnik przesuwa się w kierunku promieniowy, następnie obraca o zadany kąt.
Wtedy próbnik jedzie w dół aż do zetknięcia ze śrubą. Mach3 zapisuje współrzędne i jedzie dalej z koksem.

Wycena na szybko:

1. Korpus(elementy wycięte z lasera tak aby jak najmniej obróbki było) - 300zł
2. Silniki, sterowniki, zasilacz 500zł (silniki poniżej 0,5Nm, sterownik zintegrowany jakiś)
3. Komputer +monitor 200zł (można dowolny zastosować)
4. Prowadnice, śruby, łożyska etc. 500zł (śruby trapezowe, prowadnice niepodparte)

W sumie koło 1500zł.

Do tego trzeba by napisać makro lub plugin do digitalizacji takowej śruby.
autor: Mrozik
07 sty 2011, 19:16
Forum: Obróbka metali
Temat: Pomiar śrub wyścigowych
Odpowiedzi: 49
Odsłony: 7516

A dlaczego nie zrobić tego w prosty sposób na krokówce i pomiar stykowy jak przy czujniku wysokości narzędzia?
badana średnica była by ustawiana ręcznie a obrót i pomiar na dwóch malutkich krokówkach?

Napisanie programu który by to zautomatyzował i wpisywał wyniki do tabeli to raczej nie problem dla większości programistów.

Wróć do „Pomiar śrub wyścigowych”