Znaleziono 7 wyników

autor: GSM
21 mar 2012, 03:31
Forum: WARSZTAT
Temat: połaczenie silnika diesla z kompresorem
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7474

ezbig pisze:Kol. GSM łożyska magnetyczne mogą być zbudowane z wykorzystaniem magnesów stałych i diamagnetyków, a wtedy nie potrzeba dostarczać takiemu łożysku energii z zewnątrz. Warunkiem jest względnie mała masa wirnika i koła zamachowego co wcale nie kłóci się z uzyskiwaniem dużych energii kinetycznych.
Kolega myśli, że jeśli do łożyska nie dostarczamy energii elektrycznej (patrz łożyska pasywne - elektrodynamiczne) to nie potrzebuje ono energii wcale?
Ono po prostu "skradnie" ją naszemu akumulatorowi :wink:

Poza tym stwierdzenie "względnie mała masa wirnika" jest kontrowersyjne? Co ono według Ciebie oznacza?
Bez masy nie zmagazynujemy odpowiednio do potrzeb dużo energii - w praktyce nie możemy zwiększać obrotów w nieskończoność.

Nić nie ma za darmo!

Pozdrawiam,
GSM
autor: GSM
20 mar 2012, 20:28
Forum: WARSZTAT
Temat: połaczenie silnika diesla z kompresorem
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7474

Kolego ezbig, mi chodziło (i koledze pltmaxnc chyba też) o zwrot "generować".
Akumulator niczego nie generuje, on tylko oddaje.
Mówienie o latach jest bardzo hmm mylące, rozkręcić lewitujące w próżni koło zamachowe (patrz satelity stabilizowane żyroskopowo - całe sięobracają) mając znikome opory ruchu zużywają bardzo mało energii na utrzymanie stałej prędkości kątowej w związku z bardzo małym, szczególnie na wyższych orbitach, tarciem atmosfery.
Jednakże akumulatory kinetyczne nie latają w kosmosie, tylko stoją na ziemi, chcąc wyeliminować tarcie odpompowujemy powietrze, utrzymać wysoką próżnię aż tak bardzo trudno nie jest, gorzej z lewitacją. Łożyska magnetyczne mimo wszystko żrą energie, i to nie są miliwaty (patrz elektronika) i to one (poza szczątkowym tarciem) będą przyczyniały się do samo rozładowania naszego akumulatora na ziemi. W kosmosie jest to mniej problematyczne więc jest to obiecujący sposób magazynowania energii jednak niesie problemy innej natury.

Pozdrawiam,
GSM
autor: GSM
20 mar 2012, 10:59
Forum: WARSZTAT
Temat: połaczenie silnika diesla z kompresorem
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7474

ezbig pisze:Zagalopowałem się w rozważaniach o silniku spalinowym, ale koło zamachowe to najzwyklejsza fizyka ze szkoły średniej (ja tego uczyłem się jeszcze w podstawówce, ale chyba teraz już tego nie ma).
Już koledze powiedziałem, że z tematem jestem zaznajomiony, gdy mówiłem o galopowaniu to miałem na myśli wykorzystanie aku. kinet. do zasilania satelitów i pewnych nieścisłości w twoich postach. A nie o istnieniu takiego wynalazku jako takiego bo co dot ego nie mam wątpliwości.
ezbig pisze:Co w tym dziwnego, że taki układ może kręcić się przez kilka lat?
To poproszę o konkretne przykłady/publikacje, bo ja o takich nie słyszałem, wszystkie instalacje o których wiem muszą być ciągle dopompowywane energią aby utrzymać stałą prędkość, patrz nawet to cudowne koło zamachowe z NASA które przytoczyłeś :wink:


Pozdrawiam,
GSM

P.S.
I owszem byłoby dobrze gdyby moderator wydzielił te posty do nowego tematu.
autor: GSM
19 mar 2012, 23:37
Forum: WARSZTAT
Temat: połaczenie silnika diesla z kompresorem
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7474

jacek-1210 pisze:Tak się zastanawiam, jak też zachowa się takie łożysko magnetyczne z wirującą masą podczas startu rakiety
już mówiłem że kolega się trochę zagalopował w rozważaniach i że to nierealne, nie ma co nad tym dywagować.
jacek-1210 pisze:A żyroskop "szturchnięty" w jedną stronę automatycznie odchyla się w kierunku 90st. zgodnie z kierunkiem wirowania...
W pojazdach z akumulatorem kinetycznym stosuje się dwa przeciwbierzne koła zamachowe właśnie w celu wyeliminowania tej siły, (coby na załomach nie "odleciał")

jacek-1210 pisze: Co do łańcucha pokarmowego to i owszem, zmienia interpretację, bo okazuje się że i silnik spalinowy i tenże cudowny silnik elektryczny o 90% sprawności, realną sprawność -zamiany paliwa w energię możliwą do wykorzystania- to mają podobną :wink:
Nie zgodzę się. Elektrownie posiadają kotły i turbiny o sprawnościach praktycznie nieosiągalnych w mniejszej skali. Stąd też generowanie prądu z paliw kopalych/biomasy w dużych zakładach ma przewagę nad małymi przydomowymi generatorkami czy też silnikiem spalinowym. Łatwiej i dokładniej można też przefiltrować i oczyścić spaliny.
Ale lobby motoryzacyjne nie odpuści łatwo ;)

Pozdrawiam,
GSM
autor: GSM
19 mar 2012, 21:58
Forum: WARSZTAT
Temat: połaczenie silnika diesla z kompresorem
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7474

ezbig pisze:Próżna eliminuje opory powietrza, łożysko magnetyczne minimalizuje tarcie, dzięki temu akumulator obciążony prądem znamionowym potrafi generować go przez kilka lat.
To już chyba nadinterpretacja, w przeciwnym razie poproszę o źródło takich rewelacji (gdyż jestem zainteresowany tym tematem).
Akumulator którego zdjęcie wkleiłeś, pomimo faktu bycia zaawansowanym technicznie, nie jest idealny, w ciągu 5,5 godziny prędkość (z maksymalnej) 41kRPM spadła do 12kRPM. (http://www.grc.nasa.gov/WWW/RT/2004/RS/ ... ansen.html)
Z tematem magazynowania energii kinetycznej jestem zaznajomiony.
Owszem jako akumulator dobre ale na razie wciąż nie praktyczne dla małych satelitów.
Tu przeważają też względy ekonomiczne, często nieopłacalnym byłoby inwestowanie w taką technologię - poco mi wieczny akumulator skoro czas życia satelity jest i tak relatywnie krótki i silnie uzależniony od ilości paliwa zabranego ze sobą.


Do tematu, ceny:
energia elektryczna - >0,70zł/kWh. (? jaka jest cena w taryfie dla firm?)
olej napędowy - 5,86 zł/L
olej z dyskontu - ~3,30 zł/L
(zużyta) frytura - < 2,50 zł/L

więc zakładając że silnik "zje" 0,3L/kWh (powołuję się na Wikipedie), to:
ON - 1,80zł/kWh
rzepak - 1zł/kWh
frytura - 0,75zł/kWh

więc ma szanse się opłacać, szczególnie jeśli olej ma po znajomości jeszcze taniej. albo mu wybiło czarne źródełko w piwnicy. :roll:

Pozdrawiam,
GSM
autor: GSM
19 mar 2012, 16:55
Forum: WARSZTAT
Temat: połaczenie silnika diesla z kompresorem
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7474

ezbig pisze:i akumulatory mechaniczne na łożyskach magnetycznych. Przykładowy akumulator:
Nie słyszałem jeszcze o żadnym satelicie który by wykorzystywał to rozwiązanie do magazynowania energii (acz jak już mówiłem mam zaległości i coś się mogło zmienić). (Już pomijam fakt, że mówiłem o źródłach energii [pierwotnych] a nie o sposobie jej magazynowania.])
Poza tym jak kolega to sobie wyobraża? Rozkręcą koło zamachowe na ziemi i wystrzelą w kosmos? To nie realne i bez sensu.

Wracając na właściwe tory, no właśnie damping miałem na myśli.
Niestety krótkowzroczność niektórych przedsiębiorców/korporacji psuje rynek i nic na to nie poradzimy...

Pozdrawiam,
GSM
autor: GSM
18 mar 2012, 14:05
Forum: WARSZTAT
Temat: połaczenie silnika diesla z kompresorem
Odpowiedzi: 35
Odsłony: 7474

Witam,
ezbig pisze:Na marginesie, to są też silniki o sprawności i wyższej niż 99%. Wykorzystuje się je jako źródło energii w satelitach. Jest to silnik z łożyskiem magnetycznym z kołem zamachowym - zamknięty w próżni. Raz rozkręcony kręci się przez kilka lat zanim się zatrzyma.
Troszeczkę kolega pomieszał. Na łożyskach magnetycznych w satelitach to kręcą się żyroskopy, a źródłem energii są panele fotowoltaiczne (+akumulatory), jednorazowe baterie, generatory radioizotopowe lub silniki stirlinga.
ezbig pisze:Chociaż ten problem jest już od wielu lat rozwiązany, ale oprócz satelit (jak wyżej pisałem) nie jest wykorzystywany (chociaż w samochodzie był już sprawdzony - 800km na jednym ładowaniu)
Masz zatem namyśli koło zamachowe do magazynowania energii, technologia jak najbardziej realna (co prawda nie słyszałem o aż tak dużych osiągach jak 800km ale może jestem niedoinformowany). Ktoś tam robił autobusy którym starczało na przejazd jakiegoś krótkiego dystansu i "doładowanie", to samo niedawno robili bodajże z superkondensatorami.

numerek pisze:(...) 50 % niższej - oczywiście wziął moich klientów
napędza sprężarkę dieslem od ursusa
Może sąsiad po prostu pędzi ten silnik fryturą a nie drogim olejem napędowym :wink:
Swoją drogą obniżenie ceny o połowę (zakładając, że poprzednia była uczciwa) to trochę niezdrowe zagranie z punktu widzenia rynku...

Pozdrawiam,
GSM

Wróć do „połaczenie silnika diesla z kompresorem”