Znaleziono 2 wyniki

autor: rdarek
14 kwie 2015, 00:07
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawienie konika
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 8041

RomanJ4 pisze:sposób "na blaszkę" nie jest za bardzo dokładny, zależy od zużycia wierzchołka kła/ów, może służyć tylko jako wskaźnik..
Oczywiście jak najbardziej ten sposób ma swoje wady. Co było w cytowanym prze zemnie temacie, również zaznaczone. Jest on jednak najszybszy do zgrubnej kontroli i nie wymaga praktycznie żadnych narzędzi pomiarowych.
RomanJ4 pisze:Bo uchwyt tokarski nie gwarantuje dokładnego mocowania w osi (o czym koledzy często zapominają)
Przetaczając wałek na ostry stożek - robimy kieł i niezależnie od stanu uchwytu tak wykonany czubek bardziej lub mniej dokładny (zależy od operatora) mamy raczej w osi.
No chyba, że są luzy na łożyskowaniu wrzeciona :wink: ale to inna bajka.
autor: rdarek
13 kwie 2015, 23:34
Forum: Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe
Temat: Ustawienie konika
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 8041

blasterpl pisze:Panie premierze jak z tym żyć :twisted: , to koledzy podpowiedzą gdzie paluchy mam wetknąć aby dobrze było :wink: .
A może w pierwszej kolejności sprawdzenie osiowości jednym ze sposobów proponowanych w tym wątku przez kol. RomanJ4, na "blaszkę" : https://www.cnc.info.pl/topics56/os-wrz ... t55366.htm
W uchwyt kawałek grubszego pręta i wytoczyć jak najbliżej uchwytu stożek (robi się kieł). Teoretycznie jak łożyskowanie wrzeciona nie ma luzu stożek powinien wyjść w osi (nawet jak uchwyt solidnie bije :wink: ). Są tam również inne sposoby na sprawdzenia osiowości.

Wróć do „Ustawienie konika”