Znaleziono 5 wyników

autor: pioterek
24 paź 2014, 19:36
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 33002

Gdy kable i styki są zaśniedziałe i niedokręcone, to wiadomo można je oskrobać nożykiem i dokręcić. Ten drut oporowy ukruszony zaraz przy śrubie wystarczy skrócić o
10mm i podłączyć do styku.

Obrazek

Na tym rysunku widać co należy osiągnąć by silnik działał prawidłowo. Postaraj się go wyedytować do postaci w jakiej jest w tej tokarce. Ogólnie to cały temat polega na tym by w momencie włączania silnika prąd z wirnika płynął przez opory, a po rozkręceniu się silnika opory mają być zmostkowane, więc wtedy wirnik ma być zwarty na pierścieniach. Możliwe, że miejsce gdzie są razem spięte przewody 1,2 i 3 powinno być zakończone stycznikiem który je spina po rozpędzeniu się silnika, a w momencie gdy się go włącza powinny być rozłączone.
autor: pioterek
18 paź 2014, 09:47
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 33002

Już wiem, to był porównawczy skrót myślowy w skali mikro - drabinka rezystorowa ...

http://www.tme.eu/pl/katalog/drabinki-r ... age=2%2C20

Obrazek

...i w skali mega - rezystor rozruchowy

Obrazek



http://www.trakcja.one.pl/strona/rezyst ... zniki.html

http://www.rialex.com.pl/pl/produkty/za ... rozruchowe



Nasze należą do tej grupy i zaliczają się do najmniejszych. Nie wiem właściwie ile mają stopni, jednak wygląda mi to na jeden stopień łączony w trójkąt.

Obrazek

Myślę, że należy jednak odnosić się do konkretnej tokarki tak by właściciela nie wrzucać odrazu na głęboką wodę i żeby nie utrudniać mu opanowania tematu. Przydało by się gdyby opisał do kąd biegną przewody od tych rezystorów na trzecim zdjęciu, ile ich jest, jak są połączone. Następnie co to za mechanizm stykowy z kołem zębatym na piątymym zdjęciu i na jakie dźwignie oraz w jaki sposób on reaguje. Wygląda mi to na przełącznik lewo - prawo.
autor: pioterek
17 paź 2014, 17:43
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 33002

freerad pisze:Skoro nie jesteś elektrykiem to marne szanse że poprawnie podłączysz silnik pierścieniowy z stopniowanym rezystorem rozruchowym i całą resztą. Nie wiadomo czy drabinka rezystorowa jest sprawna, czy jest przełączana ręcznie czy automatycznie?
Z innej strony potrzebny Ci od razu pełny moment obrotowy? Jeśli nie to zewrzyj te trzy zaciski i silnik będzie działał jak zwykły klatkowy ale słaby mała moc.
Najlepiej to go wywal i daj zwykły asynchron klatkowy i będziesz miał masę problemów zgłowy.


Ciekawe te bzdury, bo gdzie tu jest "stopniowany rezystor rozruchowy", "drabinka rezystorowa", jakim cudem "niepełny moment obrotowy pojawi się "po zwarciu tych trzech zacisków" skoro "silnik będzie działał jak zwykły klatkowy" i skąd ma się pojawić po ich zwarciu "słaby mała moc". Co sugerujesz pisząc "Z innej strony potrzebny Ci od razu pełny moment obrotowy? Jeśli nie to zewrzyj te trzy zaciski i silnik będzie działał jak zwykły klatkowy" skoro po takim zabiegu właśnie uzyska pełną moc rozruchową.

Z drugiej strony wywalić najprościej, ale czy potrzebne są tak drastyczne środki?
autor: pioterek
17 paź 2014, 11:35
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 33002

Stycznik1 włącza zasilanie. Nie możesz tego silnika łączyć w trójkąt, bo tak się łączy go tylko dla napięcia 220V pomiędzy fazami, a połączenie w gwiazdę jest dla 380V. Te dodatkowe 3 przewody w tyle silnika to wyprowadzenie do oporników i dzięki nim rozruch silnika jest łagodny z ograniczonym prądem. Po pewnym czasie gdy silnik się rozkręci stycznik2 powinien zmostkować pierścienie i odłączyć opory. Bywa, że robi to automat. "W silniku pierścieniowym uzwojenie wirnika wykonane jest podobnie do uzwojenia stojana. Jest ono na stałe połączone z pierścieniami ślizgowymi (stąd nazwa “silnik pierścieniowy”), zwykle trzema, gdyż uzwojenie wirnika najczęściej jest 3-fazowe. Za pośrednictwem przylegających do pierścieni szczotek, uzwojenia wirnika połączone są z dodatkowymi elementami, zwiększającymi rezystancje każdej fazy. (zmianę rezystancji faz stosuje się dla rozruchu, hamowania i zmiany prędkości silnika). Obecnie ze względu na zbyt skomplikowana budowę konstrukcja ta jest raczej rzadko stosowana."
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... d=36634495

Nie wiem jak jest z tą tokarką, ale wiele maszyn nie wolno puszczać na lewych obrotach silnika z powodu ich pewnego typu konstrukcji sprzęgieł i pompy oleju. Trzeba to sprawdzić. Do ewentualnego przełączania obrotów można zastosować dodatkowe styczniki

http://www.falowniki.edu.pl/nauka,4,5,1 ... otny-.html

albo przełącznik.

http://www.sklepy24.pl/sklep/sklep-feli ... a-l-0-p/42

Wszyscy (nie)jesteśmy elektrykami. *
autor: pioterek
16 paź 2014, 09:45
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka G. Karger
Odpowiedzi: 90
Odsłony: 33002

Możesz podać co nie działa elektrycznie gdyż tokarka taka jest prostej budowy a schemat jej poszczególnych obwodów można znaleźć w książkach o podstawach elektrotechniki dla ZSZ.

Wróć do „Tokarka G. Karger”