Znaleziono 2 wyniki

autor: Tomasz W KA
25 lis 2012, 18:57
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zobacz laser fiber firmy Kimla
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 21451

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Trochę to zmieniło mi obraz i pogląd na lasery typu fiber. Różnice w konsumpcji energii są olbrzymie. A co z jakością? Ta targach Euro-Blech 2012 widziałem laser Salvagnini (chyba model L5) oraz próbki cięcia. Materiały do 6 mm jakościowo były zbliżone do CO2 ale grubsze to mocno odstawały. Nie wiem jaki to rezonator ale pewnie IPG 3 kW. Fajnie mieli pokazane zużycie energii podczas cięcia - i z tego co pamiętam nie przekraczało 20 kW. Czy możesz powiedzieć jak jest z jakością, dlaczego przy grubszych blachach fiber nie uzyskuje takiej samej jakości jak przy CO2?
autor: Tomasz W KA
23 lis 2012, 23:01
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Zobacz laser fiber firmy Kimla
Odpowiedzi: 56
Odsłony: 21451

Witam,

Szukamy lasera do naszej firmy i zakładamy, że będzie to CO2 bo większość blach to grubości 12-16 mm (SS). Sprawdziłem stronę firmy Kimla i zapoznałem się z waszym katalogiem. Jest tam informacja:

cyt.
Sprawność energetyczna laserów światłowodowych wynosi około 30%. Jest to wartość dużo wyższa, niż w przypadku laserów CO2, których sprawność wynosi około 5%. Przykładowo: laser CO2 o mocy 4kW potrzebuje zasilania o mocy 80kW,
a odpowiadający jego możliwościom laser światłowodowy o mocy 2kW pobiera zaledwie 7kW. Przy uwzględnieniu powyższych czynników, koszty pracy lasera światłowodowego związane z energią elektryczną mogą być nawet dziesięciokrotnie niższe niż w przypadku lasera CO2.

Czy jesteście tego pewni?

Sprawdziliśmy w firmie chyba wszystkich producentów laserów CO2 (tych liczących się Trumpf, Mazak, Bystronic, Mitsubishi). Wg wszystkich tych firm sprawność jest na poziomie około 10 %, a zasilanie do 4 kW to nie 80 kW, a około 50kW. U każdego jest podobnie. Coś tu się zatem nie zgadza. Druga sprawa to fakt, że przy cięciu nierdzewki powyżej 3 mm przy fiberze idzie 2 x więcej azotu niż przy CO2. Powyżej jest jeszcze gorzej a prędkość cięcia fibera w stosunku do CO2 znacznie spada. CO2 jest dużo szybszy. Wg mnie fiber to nadaje się do blachy max 3 mm. Powyżej to ani jakości ani prędkości ani oszczędności nie ma. Jeżeli macie inne zdanie proszę o odpowiedź, może czegoś nie wiemy i jak ma to tak dobrze wyglądać to kupimy fibera. Jaki jest koszt fibera ok. 3 kW ? i dwa jaka jest prędkość cięcia stali węglowej i nierdzewki dla 5, 12 i 16 mm? Chcę to porównać.

Wróć do „Zobacz laser fiber firmy Kimla”