Znaleziono 5 wyników

autor: lu-dzik
15 lut 2015, 14:54
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2665

Hmm a masz jakieś doświadczenia z łożyskami plastikowymi firmy igus? np:
http://www.igus.pl/wpck/2489/igubal_Flanschlager_EFSM fi 10 albo stojakowe? Mają nawet wersję bezluzową z naprężeniem wstępnym :-) Wersja standard jest interesująca, bo za 23zł netto mam łożysko z oprawą.
Jeżeli zdecyduję się na kulkowe może wykorzystam takie coś: http://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-akces ... _1197.html Masz rację co do łożysk stożkowych. Nie warto stosować tak kuloodpornych łożysk skoro pozostałe elementy będą się bardziej uginały.
autor: lu-dzik
15 lut 2015, 01:05
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2665

Jako że obciążenia będą znikome (trudno jest mi je konkretnie policzyć) prędkość jest znikoma, mam zamiar wprowadzić na tyle duże naprężenie wstępne, aby siły przyłożone do koła nie powodowały luzowania wałeczków na bieżni łożyska. Zmartwiłeś mnie tym, że łożyska stożkowe powinny być tak precyzyjnie osadzone. Mam zamiar złożyć całość przy ograniczonych możliwościach technicznych, bez precyzyjnego mierzenia. Chcę zrobić to tak, aby przy składaniu na skutek przyłożonej przeze mnie siły elementy wskakiwały na najlepsze dla nich miejsce. Wtedy dokręcam śruby mocujące i po temacie. Chcieć to jedno ale jak to osiągnąć? Może przesadzam z dokładnością i finezją rozwiązania, bo w pierwowzorze autor wykonał wszystko prymitywnymi metodami, wykorzystująć jako oś pręt gwintowany, łożyska od deskorolki, oraz elementy wydrukowane na drukarce 3d. NIe chcę odwalić kichy, bo jak już wydać pieniądze to wydać je dobrze, aby osiągnąć cel. Na spięcie klamrą nie ma miejsca, bo na płycie poziomej przykręcone są 3 takie silniki z kołami co 120 stopni, a odstęp pomiędzy krawędziami kół jest rzędu 3mm. Jakie łożyska najlepiej zastosować tak aby niewielkim kosztem uzyskać bezluzowość i łatwość montażu?
autor: lu-dzik
14 lut 2015, 20:06
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2665

OK zaczynam łapać o co chodzi w tych tolerancjach i pasowaniach. Pojawia się w mojej głowie pytanie jakiego typu łożysko zastosować. W sumie to gdybym zastosował łożysko stożkowe w układzie X, to montaż całości byłby najłatwiejszy.
Obrazek
Oprawy wykonane z grubych płaskowników alu zakreskowałem. Oprawy z kołem pasowym podwieszone są na śrubach u dołu płyty alu o grubości 8mm. U góry płyty znajduje się silnik krokowy. W płycie wycięty jest otwór przez który przechodzi pasek zębaty. Po odkręceniu jednej oprawy oś z szajbą ulegnie poluzowaniu. W czasie montażu umieszczam koło na miejscu, dociągam śruby i koło ulega usztywnieniu, a luzy zniwelowaniu. Oprawa wraz z płytą będzie stanowiła sprężynę, która będzie ściskać łożyska stożkowe. Dobrze to sobie wykombinowałem?
30202 Łożysko stożkowe 15x35x11,75.
autor: lu-dzik
12 lut 2015, 15:24
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2665

Trudno mi podejmować głębszą dyskusję ze specjalistami. Wałek fi 8 tol h6. Od prowadnicy liniowej. Opiszę warunki pracy Kąt obrotu nie będzie przekraczać 180 stopni. Maksymalna chwilowa prędkość kątowa to będzie może 60obr na min. Napędzający silnik krokowy ma moment max 0,4Nm. siły na końcu ramienia mogą działać w każdą stronę, jednak wartość tych sił nie powinna przekroczyć na oko 20N. Oś wg definicji gdzieś na wikipedii nie przenosi momentu obrotowego, a wałek przenosi moment. Tutaj będę miał do czynienia z osią. Ma ona za zadanie trzymać koło pasowe w należnym mu miejscu. Moment przenoszony jest na duże koło pasowe, a koło przenosi je na cięgła które poruszają platformą. Innymi słowy 3 takie napędy składają się na robota w układzie kinematycznym równoległym. Ja kombinuję aby na jednej osi zastosować 2 takie piasty, żeby ściskały koło pasowe przy pomocy 6 śrub M5. Jedną piastę zamocuję na stałe na wałku. Drugą piastę dociskową zamocuję rozłącznie przy pomocy śruby na wylot. Średnica koła pasowego to 90mm. Pasek z zębami 2mm szerokości 6mm. Całość ma być delikatna i lekka, przy czym dostatecznie sztywna, aby uzyskać dostateczną powtarzalność ruchów. W oryginale jest plastik drukowany 3d, ja chcę zastosować lity obrabiany poliamid i aluminium.

[ Dodano: 2015-02-12, 21:43 ]
Tak rysuję i kombinuję a może inaczej to rozwiązać? Wytoczyć cały podzespół z jednego kawałka stali wg szkicu jak niżej? Pominę przez chwilę konieczność wycięcia mechanizmu napinania paska itd.
Obrazek
Jeżeli dobrze zrozumiałem to jeżeli na wałku wpiszę wymiar ø10 z tolerancją h7 to będzie ciasne pasowanie pod łożyska 7200 B tj kulkowe skośne wymiar 10x30x9? Zastanawia mnie też, czy dobrze zestopniowywałem średnice wałka, aby łożysko dało się ściągnąć? Dla praktyków to pewnie dość oczywiste, a dla mnie wielka zagadka.
autor: lu-dzik
11 lut 2015, 23:50
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2665

Mocowanie poliamidowej szajby na osi

Po pierwsze wybaczcie jakość dokumentacji mechanicznej - jestem elektronikiem.
Wyjaśnię słowami w czym problem. Noszę się z zamiarem budowy robota pick & place jak w blogu tu: link. Pomińmy dyskusję na temat słuszności bądź niesłuszności rozwiązania tego typu. Mnie ono zadowala. Jednak chcę dokonać kilku zmian a mianowicie chodzi o mechanizm napędu z silnikiem krokowym. Rysunek jest mniej więcej u dołu 3/4 strony w linku powyżej. "Delta motor assembly".

Obrazek

Autor wykorzystał elementy drukowane na drukarce 3d. Ja takiej drukarki nie mam. Mam natomiast dostęp do blach i profili z ALU, piłę, wiertarkę, młotek, pilnik i dwie ekierki ;-). Małą szajbę na pasek zębaty gt2 ma się rozumieć zakupię. Dużą szajbę zlecę wytoczyć + cnc z poliamidu. Ramiona skrócę aby nie przechodziły przez oś. Swoją drogą pomysłowe jest umocowanie paska na stałe do szajby + wykonanie mechanizmu napinania w szajbie. Szajbę należy jakoś zamocować na osi. Wymyśliłem że montażu dokonam dwoma takimi cyngwajsami jak na rysunku w załączniku.

Obrazek

Dwie sztuki będą ściskały szajbę aby utrzymać ją prostopadle do osi. Cyngwajsy zablokuję na osi przy pomocy imbusowych mróweczek M3. Oś jakoś muszę zawiesić na łożyskach kulkowych 8x22x7. NIe wiem jeszcze jak zamocuję te łożyska. Myślałem o blokach alu z wytoczonymi gniazdami pod łożyska (zlecę wytoczyć). Należałoby wprowadzić jakieś naprężenie kasujące luz. Cyngwajsy mogłyby przenosić siłę osiową na pierścienie wewnętrzne łożysk tworząc układ X (się naczytałem). Jako że nie jestem mechanikiem i nie mam zielonego pojęcia o ograniczeniach technologii wykonania osi na tokarce i o tym co jest możliwe a co nie zwracam się do Was o zrewidowanie pomysłu i może podpowiedź jak to zrobić wystarczająco dobrze i tanio.

Wróć do „Mocowanie poliamidowej szajby na osi”