Znaleziono 14 wyników

autor: gussto
11 wrz 2014, 23:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

Wiertarka nie ma aktualnie pomiaru narzedzia ale chce go wlasnie wykonać. Metoda ktora stosuje Voortman wedlug mnie jest najprostrza i dokladnie taką metodę chcę zastosować. Na Z-ce mamy silnik servo i enkoder absolutny więc nie powinno to być problemu. Zastawia mnie jedynie czy możnaby zastosować jakiś tańszy czujnik niz laserowy. Nie potrzebujemy jakis strasznych dokladności +-0,2mm wg mnie wystarczy. Ponadto pomiar ten polega na przerwaniu wiązki z czujnika. Być może jakiś tańszy czujnik tez da radę np. optyczny. Jak ktoś ma jakieś doświadczenia z czujnikami to chetnie skorzystam :).
Natomiast racje ma Dudi1203, profile potrafią mieć dosc spore odchylki. Ja spotkalem sie nawet z brzuchami po 4mm na strone co razem daje nawet 8mm (profil 200x100x5). Generuje to spory rozrzut dla Z-ki. Widzialem też Heby o sporym rozrzucie. Aby temu sprostać wg. mnie trzeba by mierzyć material. Mozna by zamontować po jednym czujniku z gory i z boku tak by sprawdzać gabaryty profila na jego wejściu. Niestety nie mamy żadnego sensora na wrzecionie.
A koszty maszyny to ... sporo kasy. Głównie dlatego ze sterowanie i wrzeciono są z górnej polki. Nawet napęd wrzeciona to silnik servo.

[ Dodano: 2014-09-11, 23:27 ]
Zdjęcie 2 m suwmiarki. Skala zaczyna sie od 800mm.

Obrazek
autor: gussto
09 wrz 2014, 22:47
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

A wiec tak mamy przymiar 4-ro metrowy i suwmiarke 2 metrową. Przesle fotke tej suwmiarki. Postaramy sie tym pomierzyc w tym tygodniu. Z tego co ja sie orientuje lasery nie sa tak dokladne.
autor: gussto
08 wrz 2014, 22:54
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

251mz pisze:Mnie martwi wiercenie bez wstępnego nakiełkowania...
Wiertło nie zjeżdża Ci na bok?
Nie zauważyłem żeby wiertło zjeżdżało. Nie widziałem także aby wstępnie kiełkować otwory w tego typu maszynach a trochę ich obejrzałem przed rozpoczęciem budowy.

[ Dodano: 2014-09-08, 23:02 ]
trzasu pisze:A jakie dokładności udaj Wam się osmagać na tym prawie kombajnie :smile: ?
Dobre pytanie. Najbardziej martwią mnie dokladnosci na osi X najdluzszej. Otwory mierzylismy 4-roma miarami. Dwoma w klasie I i dwoma w klasie II. Niestety na długości 10 mterów dwie miary wskazały -2mm a dwie zero. Co dziwne jedna miara w I klasie wskazała -2mm a druga 0mm. Musze to pomierzyć jeszcze raz choć nie jestem pewien jaką metodą. Mamy dość długą suwmiarkę o ile dobrze pamiętam 3 metrową i chyba z niej skorzystamy.
autor: gussto
06 wrz 2014, 23:48
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

trzasu pisze:Konkret, przydałby się jeszcze oś obrotowa można by owiercać profil z trzech stron.

Rolki prowadzące przy wrzecionie są dociskane automatycznie czy ustawiacie ręcznie pod konkretny wymiar profila ?

Dużym problemem byłoby wmontowanie w linie piły do cięcia na konkretny wymiar (również pod katem) profilu ?
Odnośnie osi obrotowej to się zgodzę :) ale na to mam inny pomysł. W planach jest budowa wiertarki z trzema głowicami. Dodatkowo dwie głowice z każdej ze stron. Jest to dużo szybsze rozwiązanie, nie traci się czasu na obracanie głowicy i można wiercić otwory jednocześnie. Choć jest to już bardzo skomplikowana maszyna.

Rolki boczne dociskają profil do bazy. Siłowniki maja skok 80mm i trzeba je manualnie zmieniać w przypadku gdy materiał jest szerszy/węższy niż to co jest aktualnie ustawione. Myślę ze zmienię siłownik na inny o dłuższym skoku tak aby te zmiany były jak najrzadsze. Na filmiku praktycznie nie widać skoku bo w przypadku tego profila jest on minimalny. Niemniej jednak aby mieć pewność ze materiał dolega do bazy rolki boczne dosuwane są automatycznie gdy materiał wjeżdża i wyjeżdża z imadła. W trybie pracy auto operator po założeniu profila na rolotoku naciska tylko start i wszystkie 4 imadła pracują same. Nie wiem czy to widać na filmie ale maszyna sama wykrywa początek profila przy pomocy czujnika. Maszyna ma trzy tryby pracy : ręczny, pół-auto i auto.

Ogólnie maszyna jest tak skonstruowana, że pozwala na wiele możliwości rozbudowy. Za wiertarką można dostawić plazmę czy pile taśmową. Myślałem także o zamontowaniu palnika plazmowego na tym samym wózku co głowica wiertarska (tuż obok). Niemniej jednak raczej nie będę się na to decydował ze względu na niższa wydajność. Profile tniemy pakietowo a na wiertarce można by ciąć tylko jeden profil w danym czasie. Zamiast tego w następnym etapie planuje dołożenie czujnika długości narzędzia oraz zamontowanie dwóch podajników poprzecznych do podawania/zdejmowania materiału z rolotoków.
autor: gussto
06 wrz 2014, 17:35
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

Witam

Link do filmiku z pracą wiertarki.

http://youtu.be/gQ_XYQsGU24

Długość rolotoku 12 metrów. Sterowanie i Interface operatora został wykonany indywidualnie tak aby wiercic bez G kodow.

[ Dodano: 2014-09-06, 17:53 ]
Tak przy okazji mam pytanie.

Do następnej maszyny poszukuję głowic wiertarskich około 16sztuk do wiercenia stali S235 i S355 HSS-ami o średnicy do 25mm (choć preferowanie 30mm). Najlepiej bez posuwów. Potrzebne mi samo wrzeciono. Głowica na tej wiertarce tutaj jest bardzo droga bo można nią wiercić węglikiem i nawet umożliwia lekkie frezowanie. Poszukuję czegoś tańszego. Jak ktoś zna producenta takich głowic to będę bardzo wdzięczny za info.

[ Dodano: 2014-09-06, 17:57 ]
Zienek pisze:No to z dziupli Prototypujemy.pl na Tczewskiej mamy rzut beretem.
Chwilowo zaebongo (1:45 wyszedłem z garażu), ale w drugiej połowie września będzie można się umówić na kawkę :)
Na kawę zapraszam do siebie. Mogę pokazać maszynę a tak przy okazji możemy wymienić się doświadczeniami. Planuję rozbudowę tej maszyny o dalsze bajery.
autor: gussto
02 wrz 2014, 23:23
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

Wiem ze minelo troche czasu ale pragne poinformowac ze maszyna zostala uruchomiona i dziala. Postaram sie udostepnic filmik z akcji. Wierci choc ATC jeszcze nie zostal dopracowany.
autor: gussto
28 lut 2013, 21:40
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

Rozumiem wszystkie racje ale jednak :
Maszyną dalej mozna sterowac za pomocą gkoda. Zakupiony zostal od B&R interfejs CNC do sterowania Gkodami. Na pulpicie mozna wlaczyc nasz interfejs lub CNC od B&R. To dla wykonywania bardziej skomplikowanych operacji

Natomiast do zwyklego wiercenia uwazam ze duzo szybszy jest nasz interface.
1) Jednak :
Kod:
G0 X3.00 Y4.00 Z10 F6000
G1 Z-10 F800
G0 Z10
Jest duzo dluzszy niz np:
50 60 10
2) Przy czym nie chodzi tylko o ilość wpisywanych cyfr ale o "szybkość" ich wpisywania. Zamierzamy uzywac wielu rodzajow wiertel:
- HSS-y
- węgliki z koncowkami wlutowanymi
- węgliki z koncowkami dokręcanymi
- węgliki z plytkami
Być może dojdzie jeszcze węglik monolityczny.
Oszywiscie wszystkie te typy wiertel maja inne parametry skrawania.
Do tego nie wiem jeszcze z jakiego producenta wiertel bedziemy korzystac. Natomiast taka roznorodność oznacza dla operatora konieczność wyszukiwania w tabelach odpowiednich obrotów i posuwów kazdorazowo dla danej średnicy otworu i dla danego rodzaju wiertla. Samo to szukanie zajmie trochę czasu. Chcąc tego uniknąć przogotowaliśmy tabele z ktorych te dane pobierane są automatycznie.
3) Przy osi Z tez nie jest tak latwo bo operator musi sam wyliczyc do jakiego wymiaru jechac na szybkim posuwie i pożniej na posuwie roboczym. To takze dzieje się automatycznie.
4) Przy wymianie narzędzi sytuacja w przypadku Gkodow takze sie komplikuje. Tutaj jest to automatyczne.
Program w gkodzie dla np 50 otworow o roznych srednicach i wymianie narzedzi nie wyglada juz tak prosto. Tutaj dane dla X i Y mozna ściągnąć np z Excela.
5) U nas w zakladzie nie ma nawet jednego pracownika ktory zna sie na Gkodach wiec bylby jakis tam problem. A teraz moge postawic kazdego wiertacza po 15 min przeszkoleniu.
Ogolnie uwazam ze Gkody sa niezastapione dla tokarek, frezarek, grawerek etc natomiast przy wierceniu mozna pokusic sie o cos szybszego.

[ Dodano: 2013-02-28, 21:59 ]
gaspar pisze:Widzę, że całkiem ciekawy kolos został wybudowany "za ścianą" ;)
Czyżby to u nas w Szczecinie pracowało?
Mnie bardziej zastanawia co za serwa i serwopacki tu wsadziłeś?
Maszyna stoi i bedzie pracowala przy ulicy Pomorskiej.

Serwa to:
- X 2,3 Nm, 6000 RPM i przekladnia planetarna 1:50
- Y 2,3 Nm, 6000 RPM i przekladnia na pasku 1:3
- Z 6 Nm 3000 RPM
- wrzeciono 41,6 Nm i nominalnie 3000RPM ale przy zastosowanym serwowzmacniaczu AcoposMulti to może kręcić nawet do 5200 RPM. Przelozenie 1:1.
autor: gussto
28 lut 2013, 10:16
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

Tak material porusza sie na rolkach i mocowany jest do wozka. Na bramie osadzony jest drugi wozek do ktorego przykręcona jest glowica. Głowica ma w sobie sanie do posuwu osi Z. Na osi Y to sa prowadnice szynowe Rexroth 45. Dziwnie wygladaja na zdjeciu bo sa usztywnione od gory klinem dociskującym.
Zakres pracy :
Os X 15 metrow
Oś Y 850mm
Oż Z 250mm
Całe sterowanie i napedy oparte na silnikach servo B&R. Jako sterownik komputer przemyslowy takze od B&R.

[ Dodano: 2013-02-28, 10:33 ]
syntetyczny pisze:
gussto pisze:Tak wystarczy podac współrzędne X i Y otworu.
3 4
Nie wiem co kolega mial na mysli ale wyjasnie sterowanie. Parametry skrawania i długości narzedzi maszyna pobiera z wczesniej przygotowanych tabel. Przy ładowaniu narzedzi trzeba wybrać i wskazac narzedzie dla kazdego magazynku a parametry ładują sie same. Dodatkowo operator musi podac rodzaj obrabianego materiału ponieważ kolejne tabele okreslaja jego wymiar (wysokość i szerokość). Wówczas wystarczy podac współrzędne otworów do tabeli otworów i nacisnąć start.
autor: gussto
26 lut 2013, 22:40
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

syntetyczny pisze:
gussto pisze: Software jest robiony specjalnie do tej maszyny celem uniknięcia sterowania w G kodach. Chcemy aby sterowanie bylo jak najprostrze.
To jest coś prostrzego od G-code?
Tak wystarczy podac współrzędne X i Y otworu.

[ Dodano: 2013-02-26, 22:42 ]
troszku dzifna ta maszynka wyszla[/quote]

A mianowicie?
autor: gussto
26 lut 2013, 15:17
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: wiertarko-frezarko-wypalarka
Odpowiedzi: 41
Odsłony: 9369

Witam po małej :) przerwie

Maszyna w koncu ruszyla. Jestesmy juz po pierwszych testach. Po nich zdjelismy srube na osi Y do drobnych poprawek. Natomiast testy wypadly raczej pomyslnie. Wszystkie osie i napedy chodzą dobrze. Software jest robiony specjalnie do tej maszyny celem uniknięcia sterowania w G kodach. Chcemy aby sterowanie bylo jak najprostrze.

Aby skonczyc maszyne zostalo jeszce zrobienie: układacza kabli na osi X (15 metrów), automatycznego wymiennika narzedzi i imadla mocującego material na czas wiercenia. Zrezygnowalismy z frezowania na rzecz trasowania. Chcemy aby maszyna wiercila i trasowala obrabiany material tak aby można było spawać rozne detale juz bez trasowania przez spawacza. Maszyna bedzie takze mierzyla dlugość obrabianego materialu ulatwiając zycie kontoli jakosci.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-02-26, 15:24 ]
Cos chyba zjadlo zdjecia
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wróć do „wiertarko-frezarko-wypalarka”