Znaleziono 5 wyników

autor: skoczek
22 mar 2009, 16:39
Forum: CNC podstawy
Temat: pomocy..
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3815

Witam Kolegów ponownie.
Kolego jasiu... - co do sposobu wytaczania cieszę się że w miarę zgadzamy się. Wierzę Ci również co do żywic. Jednak dalej będę upierał się że co drzewo to drzewo. Jak oglądam jakiś mebel to gdy zauważam że nie jest z naturalnego drewna to czuję się jakby ktoś chciał mnie wydymać (wybaczcie) :evil:. Nie po to oglądam meble drewniane by dostać jakąś podróbę/imitację. Dla mnie takie podróbki to jest lipa (biedne drzewo, zawsze na nim psy wieszają :mrgreen:). Wiem że wiele firm tak robi, wiem że generalnie fornira powinna się trzymać, jednak również z doświadczenia wiem że nie zawsze tak się dzieje. Mam mebel w miarę nowy i fornira w niektórych miejscach nie trzyma się tak jak powinna - pewnie producent by mi powiedział że wszystkie jego meble wyglądają w porządku a tylko ja źle swoje myłem i dlatego mam taki efekt jaki mam.
Pozdrawiam serdecznie.
autor: skoczek
22 mar 2009, 14:35
Forum: CNC podstawy
Temat: pomocy..
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3815

Witam serdecznie.
Kolego jasiu... czy ja napisałem że chcę tą kulę przecinać na tokarce? Pierwotnie pisałem o wytaczaniu środka - większy kawałek drewna nie jest problem złapać w specjalnym uchwycie. Jak sobie Kolega przetnie forszta i otrzyma załóżmy jakiś prostopadłościan, to problemem jest nawiercić w 4 narożach otwory i złapać śrubami do jakiejś tarczy zabierakowej? Nie wiem co sobie kolega wyobraził, może zwykły uchwyt samocentrujący... na pewno nie o taki mi chodziło. Poza tym jest jeszcze coś takiego jak zabierak, pewnie często Kolega stosuje - daje duże możliwości, przy odrobinie sprytu, pomyślunku oraz dopracowaniu technologii dałoby się nawet wewnątrz wybierać materiał, choć zabieraki utrzymywałyby półkulę z obu stron. Tak czy inaczej przy tego typu obróbce trzeba by zastosować jakiś uchwyt-przyrząd. Niestety nie mam czasu teraz rysować tego. Pozdrawiam serdecznie, skoczek

P.S. Pomysł z fornirą ciekawy. Jednak fornira prawdopodobnie po czasie Koledze odejdzie więc takie oszustwo na dłuższą metę się raczej nie sprawdzi. Ponoć kłamstwo ma krótkie nogi. Jakbym zobaczył swoją drogą umywalkę z egzotycznego drewna zrobioną z jakiegoś tworzywa to by mnie szlag chyba trafił. Poza tym umywalka się Koledze raczej nie rozeschnie by miała popękać;).

P.S.2 Pomysł z klejonymi małymi kawałkami jest najlepszy z ekonomicznego punktu widzenia. Egzotyczne drewna bywają drogie a to zapewnia małą ilość odpadu. Na "jutubku" jest gdzieś filmik pokazujący jak pewien człowiek z dwóch rodzajów drewna o kontrastujących kolorach robi ładne ozdoby drewniane, m.in również wymyślne wazony. Także tutaj należałoby zastosować zabieraki ewentualnie złapać to w specjalnym uchwycie i jest to jak najbardziej wykonalne pomimo własności drewna.
autor: skoczek
22 mar 2009, 11:10
Forum: CNC podstawy
Temat: pomocy..
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3815

Witam serdecznie.
Dokładnie o coś takiego co przytoczył Kolega Skazi mi chodziło. Jeżeli obrobimy najpierw powierzchnię zewnętrzną, otrzymując kulę, a następnie przetniemy ją i zaczniemy wybierać środek to faktycznie problem obróbki zewnętrznej powierzchni znika. Wcześniej zasygnalizowany przeze mnie problem odnosił się do obróbki z materiału który pierwotnie miał kształt prostopadłościanu, np. kawałka jakiegoś grubszego forszta, a nie sześcianu. Przy obróbce z sześcianu i później przecinaniu powstałej kuli faktycznie może się okazać że obróbka stanie się jeszcze bardziej wydajna.
Pozdrawiam, skoczek.
autor: skoczek
22 mar 2009, 01:07
Forum: CNC podstawy
Temat: pomocy..
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3815

Panie HAJASZEK, Panu tu nie podskakuje, mi podkreśla :razz: aczkolwiek sprawa tyczyła się designerowania a nie dizajnerowania (jak już co to słowo dizajnerowanie, cokolwiek by to nie było brzmi o niebo lepiej niż designerowanie; jak mam komuś napisać weekend to wolę napisać łikend, choć i tak głupio to brzmi). Ale słowo "projektowanie" jak najbardziej przy włączonym słowniku udaje mi się zapisać bez sygnalizacji podkreśleniem :cool:
Niech się Kolega nie denerwuje, bo nie jestem polonistą, jak również nie jest moim zamiarem psucie komuś nerwów. Każdemu przydarza się napisać coś niepoprawnie, mi często. Jednakże choćby ze względu na dość sztuczny twór jakim jest ustawa o języku polskim lub ze względu na szacunek do wielkich pisarzy polskich, mądrych fraszek, czasem lepiej napisać coś w ojczystym języku. Kto się upiera by tworzyć takie neologizmy (hybrydy?) niech się przejdzie po Floriańskiej w środku zimy, wstąpi do pierwszego lepszego sklepu i powie że chce od jutra wynająć SALE za -50%.
Pozdrawiam, niepodskakujący skoczek.
autor: skoczek
21 mar 2009, 20:36
Forum: CNC podstawy
Temat: pomocy..
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3815

Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać... Co to jest designerowanie? Gdzie my żyjemy? Nawet automatyczny słownik mi to podkreśla gdy piszę to słowo. Kolego - nie mam nic do Ciebie, naprawdę nie obrażaj się na mnie ale daruj takie hybrydy a jak naprawdę nie możesz to umieść to słowo w cudzysłowie. Polacy nie gęsi i swój język mają.
No raz jeszcze wybaczcie. Pozdrawiam, skoczek

P.S. Żeby nie było wielkiego wrzasku to napiszę że pomysł świetny. Do wykonywania idealnie półkolistych umywalek a dokładnie wybrań wewnętrznych wystarcza tokarka - na suporcie głównym montujesz obrotowy imak z ramieniem. Obracając go wycinasz można by rzec idealnie równą półkulę. Problemem staje się obróbka powierzchni zewnętrznej by osiągnęła również sferyczny kształt. Tu być może już maszyna numeryczna by się lepiej sprawowała. Do dokładnie takich zastosowań uważam że tokarka będzie szybsza niż frezarka. Minus tego jest taki że nie ma Kolega uniwersalności jaką daje frezarka sterowana numerycznie, więc wymyślnych kształtów Kolega na tokarce nie uzyska.
Raz jeszcze pozdrawiam, skoczek.

Wróć do „pomocy..”