Znaleziono 3 wyniki

autor: Drim
01 wrz 2014, 23:35
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter na biurko, z aluminium.
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 8473

ursus_arctos pisze:Różnice:
1. Masa - na uzyskanie tej samej sztywności w wersji z ruchomymi wałkami potrzeba mniej materiału.
2. Sztywność - przy ruchomych łożyskach odległość od narzędzia do łożyska jest zawsze maksymalna - w wersji z ruchomymi wałkami odległość ta zmniejsza się przy małym wysięgu wrzeciona. Trudniejsze detale można obrabiać na wyżej położonym imadle i zyskać dodatkową sztywność.
3. Wysokość konstrukcji - w układzie z ruchomymi łożyskami wysokość jest zawsze maksymalna, nie da się maszyny "złożyć" - uciążliwe, jeżeli wymagany jest transport.
4. Trudność demontażu - zetkę z ruchomymi wałkami można zdjąć po prostu wykręcająć śrubę i podnosząc całość - wymagany jest demontaż dolnego bloku łożyskującego, o ile śruba nie jest wisząca.
1. To po co ludzie usztywniają zetkę zastrzałami od przodu?
2. A jak ktoś nie ma imadła i obrabia detale na max opuszczonej osi to nie traci sztywności i wrzeciono nie wpada w wibrację?
3. :) to dobre chyba będę musiał zaopatrzyć się w wózek widłowy
4. Trudność pojęcie względne ja w swojej maszynie odkręcam 2 śruby i mam wyciągniętą oś.

Popatrz na moją maszynę ja przy max opuszczeniu Z łożyska są na takiej samej wysokości co w osi X. Patrząc na twoją mantrę nie przykręcisz łożysk z Z i X plecami do siebie dając tylko jedną blachę między nimi. Jestem zdania ze przy małym prześwicie frezarki ta metoda się sprawdza.
autor: Drim
01 wrz 2014, 19:40
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter na biurko, z aluminium.
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 8473

ursus_arctos pisze:Patrzę na tę konstrukcję i powtórzę swoją matnrę: odwróć zetkę (łożyska na krzyżak, ruchome wałki). Układ z nieruchomymi prowadnicami jest dobry tylko we frezarkach kolumnowych albo egzotycznych konstrukcjach z bramą ruchomą w pionie.
Witam
Tak z ciekawości może kolega poda różnice zamontowanych w ten sposób łożysk i nie mówię tutaj o krzyżaku wykonanego z monolitu.
Pozdrawiam
autor: Drim
25 sie 2014, 16:53
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Ploter na biurko, z aluminium.
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 8473

Re: Ploter na biurko, z aluminium.

sajo pisze: Kilka pytań:
1) Aluminium- które z elementów powinny być podwójnie frezowane? (część chcę zamówić z Gleisch, a cześć gdzie taniej)
2) co zrobić, żeby uniknąć banana stołu? mam te płaskowniki stalowe precyzyjne 6mm, więc mógłbym jakoś coś z nimi pokombinować.
3) śruba na osi Z jest wisząca w planach (nie ma podpory na dole). Zakładając, że Z będzie jednak trochę chodzić, lepiej ją podeprzeć? Czy aż takie konieczne nie jest.
1. Jak masz sporo kasy to możesz wziąć frezowaną z 2 stron ale z jednej wystarczy, chyb że oś Z zrobisz na podpartych to najlepiej dwustronnie. Ja bym na twoim miejscu robił Z na podpartych z tego względu że łatwiej przy składaniu będzie ci złapać prostoliniowość do blatu stołu. Nie wiem jak z drganiem takiej osi na niepodpartych niech się wypowiedzą spece tematu.

2. Najprościej wzmocnić od dołu stołu tylko nie płaskownikiem a teownikiem albo solidnym prętem. Ja w swojej maszynie nie mam wzmocnień, a maszyna trochę pofrezowała i nie widzę aby blat się odkształcił.

3. Są dwie szkoły jedni dają drudzy nie :lol: . U siebie nie dałem i nie widzę potrzeby. Jak już robisz X i Y to i Z zrób na kulowych 1605.


Maszyna całkiem podobna do moich konstrukcji
https://www.cnc.info.pl/topics60/mala-f ... t53764.htm
https://www.cnc.info.pl/topics60/mala-f ... t33489.htm

Ze swojego doświadczenia podpowiem ci, że rób wszystko z blachy 15mm. Moja pierwsza konstrukcja była z alu 10mm i dawała rade bo miała małe pole pracy i mały zakres Z, prędkości dużej nie potrzebowała. Teraz mam maszynę większą z większym polem roboczym wykonaną z alu 20mm, a i tak musiałem nogi bramy wzmacniać dwoma prętami 40x40 bo wpadały w wibrację. W osi Y jak masz mały rozstaw łożysk dał bym dwa podwójne na wałek wtedy nie poleci ci pole pracy w Y albo tak jak u mnie. Jak masz dostęp do CNC to wyfrezuj sobie dobre mocowanie silnika osi Z.

Wróć do „Ploter na biurko, z aluminium.”