Znaleziono 3 wyniki

autor: Areo84
12 wrz 2015, 15:13
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Luz promieniowy łożyska wrzeciona TUD 50
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4823

Raczej w te pomiary na mikrony nie ma co się bawić. I tak tego nie wymierzysz na wypracowanych bieżniach. Podciągnij aby luz promieniowy był jak najbliżej zera, i aby wrzeciono obracało się ręką bez większych oporów, puść na obroty zaczynając od tych wolniejszych i kontroluj temperaturę łożyska . Po dłuższym czasie ma prawo grzać się, ale niebyt mocno.

Problem w tym że jeżeli bieżnie łożyska są mocniej wyrobione to może pomóc tylko wymiana. Zauważ że wewnętrzny pierścień łożyska po podciągnięciu zmienia swe położenie wzdłuż osi wrzeciona i względem zewnętrznego pierścienia, także wałki nie pracują dotychczasowym położeniu, tylko zachodzą częściowo na nie wyrobioną powierzchnie bieżni. No,chyba że odsuniesz jakoś jednocześnie zewnętrzny pierścień o dokładnie taką samą wartość co wewnętrzny wszedł głębiej na stożek.
Ale to i tak raczej półśrodki, bo bieżnie w miejscu pracy wałków pod wpływem ciężaru wrzeciona i tego co na nim wisi nie nie będą na pewno już okrągłe tylko jajowate. U mnie w jednej tokarce bruzda w dole zewnętrznego pierścienia była wyraźnie wyczuwalna palcem. Nawet nie mierzyłem, nie podciągałem , tylko wymieniłem całe łożysko.
autor: Areo84
13 gru 2014, 18:58
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Luz promieniowy łożyska wrzeciona TUD 50
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4823

te 0,15 mm to jakoś mocno dużo. Przecież to lata jak wiadro w studni . Jeśli dobrze to pomierzyłeś to łożyska raczej wymiany, nie do podciągania. Nawet jeśli bieżnie i wałki łożyska byłby jeszcze dobre , to wątpię żeby ten wewnętrzny pierścień łożyska dał się bez szwanku rozprężyć o tak dużą wartość .
autor: Areo84
24 lut 2014, 18:05
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Luz promieniowy łożyska wrzeciona TUD 50
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4823

Re: Luz promieniowy łożyska wrzeciona TUD 50

piotrfire pisze:Witam
Ostatnio miałem robótkę gdzie musiałem pracować przecinakiem ok 300mm od uchwytu. Podczas cięcia zauważyłem drgania i dzwonienie z okolicy łożyska wrzeciona
piotrfire, nic nie piszesz o średnicy samego wałka a co innego przecinać wałek Φ30mm, a co innego wałek Φ100mm. Oba będą miały inną sztywność i podatność na drgania. Nie bez znaczenia są jest ustawienie noża w osi jego geometria, obroty, materiał toczony itp. Na tej odległości od uchwytu to nie dziwne, że drży. Nie ma rzeczy doskonale sztywnych. Wrzeciona obrabiarek też nimi nie są :smile: .

Jak byś upierał się, że to jednak luz promieniowy na łożyskach wrzeciona (a nie odkształcenie spowodowane zbyt duża siła promieniową) i wynosi rzeczywiście 0,02mm to można go skasować przez rozprężenie pierścieni wewnętrznych łożysk. Są to łożyska NN XXXX K czyli wałeczkowe dwurzędowe z otworem stożkowym o zbieżności 1:12. Zeszlifowanie podkładki, o której wspomniałeś o 0,12mm powoduje że łożysko nachodzi dalej na stożek wrzeciona i pierścień wewnętrzny łożyska rozpręża się o 0,01mm, co powoduje skasowanie luzu promieniowego mierzonego w miejscu osadzenia łożyska o tą wartość. Czyli tu musiałbyś zeszlifować w/w podkładkę o 0,24mm. Oczywiście czysto teoretycznie, bo w praktyce raczej robi się to na wyczucie - jak za luźno szlifujemy ipodkręcamy, jak za ciasno i się mocno grzeją to popuszczamy.

Wróć do „Luz promieniowy łożyska wrzeciona TUD 50”