Znaleziono 3 wyniki

autor: m.j.
12 sie 2016, 07:55
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Konstrukcja metalowa - spawano skręcana - 400x480x120
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1517

Z projektu widać, że maszynka do orania służyć nie będzie. Zresztą Kressem i tak nie pogonisz choćbyś z żeliwa 2 tony odlał. Jak już masz silniki to złóż maszynkę z tym co masz. Jak nie masz jeszcze sterowników to najwyżej zainwestuj w lepsze i w razie czego podmianka silników i jazda. Co do projektu to zrobisz wyższe nóżki i większy silnik się zmieści :wink: w razie czego. Ja robiłem na trapezowych bo miałem na czym sam sobie zrobić nakrętki z poliamidu oraz zarobić śruby, tak więc śruby z nakrętkami wyszły mnie bardzo tanio. Ty bierz kulowe i projektuj maszynę pod zarobione na gotowo śruby. Inaczej to co zaoszczędzisz na trapezach to stracisz na tokarzu. Jeśli masz jednak dojście za friko do maszyn to na początku warto rozważyć opcję śrub trapezowych jednak ciągle pamietając, że na trapezach szybko nie pojedziesz, a szczególnie na małych silnikach, a wiórem nie podgonisz bo Kress nie da.
Ja u siebie mogę gryźć alu frezem 8-10mm na 3mm na głębokość i szerokość z prędkościo 600-800mm/min (idzie i więcej gryźć, bo i stal szła nawet nieźle jak na amatorkę, którą odwaliłem jednak wolę nie przesadzać), a Ty będziesz musiał nadganiać prędkością zbierając po 0.5mm. Jak zabijesz to trapezami to broda do pasa Ci urośnie zanim coś na maszynce wystrugasz. Podsumowując - jak robisz coś małego i wiotkiego o słabym wrzecionku to musisz nadgonić prędkościami roboczymi i dojazdami.
autor: m.j.
11 sie 2016, 13:54
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Konstrukcja metalowa - spawano skręcana - 400x480x120
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1517

- czyli po 4 robaczki do każdej obudowy, nawiercić, nagwintować i wkręcać ?
Tak najprościej zrobić. Można jakimś lekkim loctitem to potraktować, aby się nie rozkręcały podczas pracy. Ja zrobiłem jeszcze bardziej pancernie (niestety zdjęcia z pierwszych postów wycięło - tak to jest używając darmowych albumów trypu imageshack itp, ale z opisu powinieneś wywnioskować o co chodzi. Na końcu nawet pokazane jak to wszystko chodzi):
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t59855.htm
...o ty myślałem wcześniej, skoro został zauważony ten brak, to znaczy że się pojawi - czyli płaskowniki 10mm w osiach X,Y - uzupełnię w projekcie
To musi być zrobione. Inaczej po frezowaniu możesz mieć za mało mięsa aby zrobić jakikolwiek gwint lub w ogóle nie będzie można wyrównać jak się bardziej pokrzywi.
tutaj chyba nie ma co szaleć ? 40x40x3 ?
Nie mam pojęcia, ale i tak stosujesz profile o dość cienkich ściankach jak na forumowe standardy więc ścianka 3mm powinna być OK w tym przypadku. Ja miałem profile ze ścianką 6mm dodatkowo wzmacniane płaskownikami i prętami 20x40 i 30x30mm. Jestem słabym spawaczem i przynajmniej nie przepalałem spawarką profili na wylot. Z tych ze ścianką 3mm zapewne zrobiłbym sito :wink: ale dobry spawacz to pewnie i 1mm ściankę by pospawał

to bardzo cenna uwaga - sądziłem że powinno się zgadzać z rysunkami technicznymi
Kupując od chińczyka nie licz na zbyt wiele za to wszystko sprawdzaj. Inaczej może być "ZONK" przy składaniu :roll:

6,9 ? czy to ja niedoszacowałem mocy silników, czy Ty przesadziłeś ? :)
Przynajmniej Z-kę o masie ok. 50-60kg dygają bez problemu na śrubie trapezowej 22x5 :mrgreen: Silnik nie gubi kroków przy okazji a i koszt nie był na tyle duży w stosunku do innych podzespołów aby na elektronice żałować. Zresztą silną i dobrą elektronikę możesz później przenieść do innej maszyny i jesteś pewny że przynajmniej to Ci nie bruździ. Trapezy i silniki 1.9Nm to chyba tak na granicy "pójdzie/nie pójdzie"
autor: m.j.
11 sie 2016, 12:30
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Konstrukcja metalowa - spawano skręcana - 400x480x120
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 1517

Tak na szybko:
- wałki podparte OK: mam i da się frezować. Koniecznie w obudowach łożysk zrób kasowanie luzów, ponieważ na pewno łożyska liniowe jak nie będą miały od nowości to w końcu dostaną
- jak zastosowałeś już cienkie profile to koniecznie dospawaj doń płaskowniki tam gdzie mają być mocowane podpory. Inaczej nawet tak cienkich profili nie wyrównasz po pospawaniu, a i później zrób w tym gwint M5 lub M6 aby się śruba trzymała. Płaskownik nie podniesie wiele kosztów, a na pewno będzie to sztywniejsze i będzie gdzie zrobić otwory z gwintem. Moim zdaniem najbidniej płaskownik 10mm (ja miałem minimum 20mm, na miałem też płaskowniki 40mm grubości :wink: )
- zrób jakieś poprzeczne belki między profilami bo tak będą Ci ganiać na boki i drżeć
- zanim powiercą Ci otwory w zaprzyjaźnionych zakładach to daj im też podpory pod wałki i niech sprawdzą czy otwory w podporach są dobrze powiercone, bo to wcale takie oczywiste nie jest.
Na szybko to tyle. Ja mam trapezy 22x5 we wszystkich osiach i tragedii nie ma - tylko silniki 6.9Nm a nie 1.9 więc i mam czym pociągnąć.

Wróć do „Konstrukcja metalowa - spawano skręcana - 400x480x120”