Znaleziono 11 wyników

autor: kubus838
17 wrz 2014, 12:49
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Witam
Powiem to tak - to urządzenie może będzie się nadawać jeżeli ma odpowiednią moc. Jeżeli tniesz twardy materiał to powoli ale to bardzo powoli uda sią pociąć. Fakt takim ciecięm to zamęczysz małej mocy urządzenie. Ale jeżeli masz materiał miękki typu tworzywo sztuczne które może sią wyginać i rozciągać to małej mocy urządzeniem tego nie potniesz, ponieważ taki materiał podczas cięcia będzie się rozciągał i poddawał wirującej tarczy a przede wszystkim tarcza będzie rozgrzewała i wyrywała kawałki tworzywa z miejsca cięcia. Jeżeli masz urządzenie dużej mocy to w chwili zetknięcia tarczy z materiałem tarcza nie zdąży rozciągnąć ani go rozgrzać tylko przetnie tworzywo. Ja Ci to tłumacze w sposób bardzo prosty więc się za bardzo nie denerwuj, ale dosyć trudno jest to wytłumaczyć najlepiej jest to poprostu pokazać. Każde urządzenie jest dobre do cięcia ale pod warunkiem, że ma wystarczająco dużo mocy aby dać sobie radę z miekkim materiałem. Najlepiej to sprawdzić próbując przeciąć zwykłą gąbke - gąbka się podda ale też owinie wokół tarczy.

Ale możesz użyć innego "wynalazku" - teraz dopiero sobie to przypomniałem. Zrób laser do cięcia z diody od uszkodzonego dvd. Ja kiedyś w formie walki z nudą zrobiłem coś takiego tak dla zabawy i pierwsze co przeciołem to własną ręką. A zwykłe dyskietki to ten wynalazek przecinał aż miło. Więć powinno Ci się przydać jeżeli tniesz ciemne twozrywa bo do jasnych to będzie za słabe. Jest to koszt parę złotych a schemat znajdziesz na elektroda.pl

robert
autor: kubus838
26 sie 2014, 23:24
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Też myśle, że sobie poradzisz. To jest kwestia wyczucia i praktyki. Jak zdobędziesz doświadczenie to napewno dasz sobie radę. Poszukaj w internecie jakieś filmy na temat spawania bo nie które rzeczy jest dość trudno wutłumaczyć a na filmie zobaczysz i potrenujesz.

Z regułu nie używam żadnych masek ani filtrów ani wyciągów. Poprostu spawaj w pomieszczeniu gdzie jest przeciąg i nic Ci się nie stanie. Maski i wyciąg jednocześnie musisz stosować w przypadku kiedy spawasz plekse. Jeżeli tych rzeczy nie zastosujesz to na bank będziesz miał duże problemy z krtanią. Mój kolega nigdy nie miał takich problemów. Chłop zdrowy niepalący dwa miesiące spawał plekse bez zabezpieczenia. Teraz jest po operacji i bez krtani ma taką rurke na szyji. Nawet tego nie spawaj w obecności dzieci. Pleksa jest ładna fajna w obróbce ale strasznie zdradliwa.

robert
autor: kubus838
26 sie 2014, 22:47
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Tak się nie spawa. Nakładasz już rozgrzany pasek na rogrzany materiał. W tym momęcie nastepuje złączenie i paska czyli spoiwa z materiałem. Jeżeli dobrze jest dobrana temperatura i nadmuch to połączenie jest trwałe. Jeżeli tamperaura jest za niska to elementy spawane rozpadną się po jakimś czasie. Jeżeli temperatura jest za duża to tworzywo zostanie przegrzane i całość popęka. Dlatego trzeba prawidłowo ustawić temperature i nadmuch a do tego jeszcze regulować reką i samym "palnikiem'. Dlatego ta dyszą którą mi pokazałeś niestety nie nadaje się do spawania. Wiadomo jakie jest tworzywo raz potrzebna jest wyższa temperatura raz niższa. Nie ma przepisu z książki to trzeba poprostu wyczuć.

robert
autor: kubus838
26 sie 2014, 21:11
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Przetop to jest tak dobrana temperatura oraz nadmuch powietrza aby spoiwo przechodziło przez szczeline w materiale jednocześnie mieszając się z rozgrzanymi krawędziami materiały nie deformując ich. Czyli spoiwo musi mieć wiekszą temperature niż tworzywo elementu aby wpłyneło i "zalało" szczeline na materiale w Twoim przypadku miejsce gdzie przeciołeś reflektor.
W przypadku reflektorów to sprubój zdjąć szkło. Ten klej na który oni to kleją bardzo ładnie puszcza pod wpływem grzania nagrzewnicą - tylko trzeba tak ustawić tamperature aby nie rozpuścić obudowy reflektora i oczywiście grzać w miejscu łączenia. Kiedyś miałem pare takich reflektorów w których wymieniałem szkło i odblask i całą elektronike można było zdemontować bez kłopotu po wyjęciu odblasku. Wtedy by Ci odeszło cięcie i spawanie.

robert
autor: kubus838
26 sie 2014, 20:06
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Ja spawam elementy do samochodów takie jak lampy, zderzaki, zbiorniki płynów a ostatnio nawet błotniki i pasy czołowe od 8 lat. I teraz mnie zdziwiłeś pisząc, że lampa jest zrobiona z PC-ABS. Z regułu lampy zawsze były robione z PP. Ale wracając do tematu, to ta zszywarka do plastiku to raczej Ci się nie przyda. Wbrew pozorom lampa musi być szczelna i pracuje w wodzie. Może nie jest zanurzona ale samochód jeździ w deszcz i do myjni. Idealnie tymi spinkami krawędzi nie połączysz. Dostanie się woda samochód postoi i na słońcu i w garażu lampa zakwitnie glonami i zrobi się od środka brązowa. Ja nawet lampy przecinam kątówką bez większego problemu a poetm składm i spawam. Lampa musi być pospawana a potem spaw zeszlifowany i wtedy klient jest zadowolony. Fakt lampe spawasz z jednej strony ale wtedy musisz odpowiednio przetop ustawić a, że lampa jest powiginana i spięta szkłem wtedy spaw trzyma bardzo dobrze oczywiście przy odpowiednim przetopie.

robert
autor: kubus838
26 sie 2014, 18:27
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Jeżeli chcesz z obudowy hermetycznej wyjąć elektronike to lepiej użyj piły. Nawet miniszlifierką możesz narobić sporego spustoszenia w elektronice. Jeżeli chcesz spawać tylko z jednej strony to trzeba to robić bardzo umiejętnie i delikatnie. Mam nadzieje, że ta obudowa nie będzie zanużana w jakieś cieczy. Oczywiście jest to do zrobienia, ale jeżeli nigdy nie spawałeś tworzyw sztucznych to może najpierw potrenuj.

A możesz przesłać jakiś link, zdjęcie tego zszywacza?

robert
autor: kubus838
26 sie 2014, 17:02
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

NexusPrime pisze:Ok, to powiedz mi jak mam taką "gumówką" rozciąć obudowę która nie jest regularna a wielkość wynosi około 10cm x 10cm?.
Użyj tarczy o średnicy 12cm a jak jest jeszcze "przytarta" to ma 7cm średnicy. Chyba, że masz szlifierke - "gumówke" tą dużą. Jeżeli używaż tarczy 12cm to długość szczeliny zrobionej przy cięciu to 3cm a szerokość 1mm. Jak masz tarcze o średnicy 7cm to szczelina cięcia ma długość 1,5cm. Przecież przy cięciu nie pchasz tak aby cała tarcza weszła w materiał.
NexusPrime pisze:jak mam zapanować nad taką dużą tarczą tym bardziej że pod obudową mam elektronikę którą łatwo można przeciąć?.
Co byś nie robił to elektronike musisz zdemontować nie tyle co do cięcia a do samego spawania, bo wtedy ją napewno uszkodzisz
NexusPrime pisze:Czy jestem wstanie taka dużą tarczą być tak samo precyzyjny jak taką małą? Bardziej zależy mi na precyzji niż na szybkości.
Skoro inni mogą to Ty też. A tak wogóle to ja niewiadziałem tej obudowy.

A jeżeli masz obudowe o wymiarach takich jak podałeś, to chyba będzie lepiej jak użyjesz piły i taką obudowe poprzecinasz ręcznie.

robert
autor: kubus838
25 sie 2014, 11:06
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Cały czas Ci powtarzam - urządzenia typu dremel do tego się nie nadają tego typu tarcze też. Te mini szlifierki mają za małą moc i będą sie zatrzymywały. Do przecinania tworzyw używa się tarcz a nie pił. Piła(jak na zdjęciu) poszarpie krawędzie i uszkodzi płaszczyzny łączenia. W przypadku użycia pił bardzo trudno jest wycinać materiał a jednocześnie trudno jest zachować wymiar. Tarcza przy użyciu dobrej i mocnej szlifierki poprostu topi tworzywo w miejscu gdzie dotyka i wtedy wychodzą ładne krawędzia i płaszczyzny. Nie wiem co czytałeś ale ja i tak zawsze spawam z obu stron. Najpierw "kłade" spoine z jednej strony a póżniej odwracam i spawam z drugiej strony i z obu stron wykonuje przetop po to aby struktura miejsca łączenia była wpełni wypełniona. Na pospawanym tworzywie w miejscu spawania nie może być żadnych rys ani peknięć bo wskutek działania temperatur czy drgań element w miejscu spawanym popęka.

Jeżeli będziesz spawał przy 300 stopni to zaczym osiągniesz temperature topnienia materiału i spoiwa to rozgrzejesz materiał na takiej powierzchni, że podczas studzenia może on się zdeformować i pokrzywić. W przypadku spawanie tworzyw wykładnią jest zachowanie się materiału a spoiwo możesz odsunąć. Chodzi o to aby szybko rozgrzać materiał tylko w miejscu spawania a nie całą powierzchnie materiału. Używając temperaury 400 stopni szybko rozgrzejesz i materiał i spoine i je połączysz szybko i dosyć mocno a miejsce spawania będzie odporne na wszelkie szoki termiczne, wyginanie.

Przed spawaniem wystarczy tylko przetrzeć papierem ściernym. Wszelkie tłuszcze przy takiej temperaturze poprostu odparują. Dla przykładu powiem, że nawet lakier samochodowy w takiej temperaturze poprostu odpada.

Żadnych siatek metalowych czy innych "wzmacniaczy" do tworzyw się nie stosuje. Ja wiem koreańczycy wymyślili, że do elementów z tworzyw sztucznych wkładają siatki stalowe. Ale oni mają kilkuprocentowe mieszaniny tworzyw o bardzo minimalnej wytrzymałości - przykład zderzaki w lanosach. Metal jest lepszym przewodnikiem ciepła niż tworzywo i cała powierzchnia usztywniona siatką się rozwarstwi np. kiedy poleży na słońcy. Tworzywo jest materiałem obojętnym dla metalu i można je połączyc trwale tylko w kilka spsobów: skręcając, zaciskając, zagniatając. To tak jakby metal przyspawać do kawałka drewna. Miejsce spawu musi się tak zochowywać i być odporne jak wylane tworzywo. Jeżeli jest słabsze i szybko pęka tzn, że producent źle oznaczył materiał z którego jest wykonany element a co z tym idzie źle dobrane spoiwo. Niestety takie praktyki stosuje się w produktach z Chin. Tam żadne normy nie obowiązują i nikt tego nie sprawdza, dlatego bardzo często tych tworzyw w żaden sposób połączyć nie idzie, a oznaczenia mają europejskie.

robert
autor: kubus838
24 sie 2014, 03:07
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

Ta dusza się nie nadaje. Podczas spawania musisz wiedzieć kiedy docisnąć spoine czyli dać jej więcej a kiedy troche mniej. Ta dysza podczas spawania będzie Ci przysłaniać pole spawania zamiast pospawać to spoiwem poprzebijasz dziury na wylot. A do tego co chwile będziesz regulował temperature - raz będzie całkowicie rozpuszczała pole spawania a jak uniesiesz natychmiast pole spawanie będzie chłodzone. A później element pospawany w tym miejscu będzie pękał z powodu różnych napięć w materale spawanym spowodowanym szybkim schłodzeniem. Lepiej naucz się spawać zwykłą duszą a z tym wynalazkiem daj sobie spokuj. Ja spawam 8 lat i taką dyszą nie potrafie a mam ich 3 sztuki. Zorganizuj sobie jakieś odpady różnego tworzywa poprzycinaj z nich paski i naucz się spawać nie tylko PC-ABS. Najlepiej skombinuj sobie stare nadkole samochodowe. Takie nadkole to PP i wiele błędów wybacza.

robert
autor: kubus838
23 sie 2014, 13:38
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Rozcinanie/spawanie PC-ABS
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6870

NexusPrime pisze:Czyli najlepiej zaopatrzyć się w miniszlifierkę z końcówką tarczową i do tego HotAir z butem i drutem PC-ABS w postaci płaskiej listwy? Jakiej temperatury najlepiej używać do spajania elementu ?
Czy mogę również użyć wiertła jeśli miałbym problem z dostępem do elementu? Np wiertła do drewna?
Możesz to robić mini szlifierką. Ale lepiej zwykłym diaksem takim jak używają blacharze samochodowi. Do tworzywa wystarczy Ci taki z marketu za 50zł z cienką tarczą do cięcia. Ze sprzętu do spawania to HotAir ale taki który ma osobno palnik i połączony jest rurka ze stacją(sprężarka). Te urządzenia który tylko podlączasz to prądu i możesz całość trzymać w ręku możesz sobie darować. W przypadku spawania tworzyw musisz określić temperature oraz przepływ powietrza. Ja do spawania PC-ABS ustawiam temperature 410 stopni a dlatego, że szybciej podgrzewa mi miejsce łączenia, tworzywo się lepiej łączy w miejscu grzanym, a nie podgrzewa mi obu łączonych elementów na całej ich powierzchni i wtedy unikam odkształcenia. Temperatura jest zależna od grubości elementów spawanych i to trzeba ustawiać na wyczucie. Do spawania możesz używać tworzywa w postaci płaskich pasków jak i pasków trójkatnych czyli tych cieniutkich - to zależy co spawasz. Tylko nie wiem o co Ci chodzi z " HotAir z butem ".

robert

Wróć do „Rozcinanie/spawanie PC-ABS”