Znaleziono 5 wyników

autor: kubus838
26 mar 2014, 17:31
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Drukarka półamatorska/hobbistyczna
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 2751

Czyli w razie czego dasz rade. Czy drukarke wykonać z alu? Jeżeli masz pod reką obarbiarke na której możesz frezować lub wycinać z alu to nie ma na czym się zastanawiać. Z czego wykonasz elementy typu wsporniki, uchwyty itd. to jest rzecz drugoplanowa. Ja na Twoim miejscu jeżeli masz takie możlwości podstawe wykonalbym z profili stalowych wszelkiego rodzaju wsporniki pod osie wykonałbym z profili aluminiowych. Prowadnice osi zrobiłbym na łożyskach linniowych tylko trochę cieńszych niż do cnc. Napęd osi ja osobiście wykonałbym na śrubach trapezowych, a dlaczego a bo je mam, Ty możesz skorzystać z pasków. I teraz najważniejsza rzecz to ekstruder, który ma styczność z "wciskaniem" filnamentu i oczywiście temperaturą minimum 200 stopni też trzeba by zrobić z czegoś wytrzymałego. Jeden z kolegów opisywał kiedyś na forum jak to robił ze sklejki i powiem szczerze bardzo fajnie to wyszło. Jak z trwałością to niewiem. Ale weź pod uwage, że teraz elementy ektrudera wykonuje się na drukarka 3d i pracują. Oczywście bez głowicy i grzałki bo wiadomo, że te rzeczy trzeba wykonać z metalu. Ale podczas projektowania musisz wziąć pod uwage jedną rzecz tzn: zaprojektuj tak drukarkę aby pole druku podczas pracy było odcięte od otoczenia, czyli podczas drukowania było "zamknięte" tak aby chłodne powietrze z otoczenia nia miało wpływu na Twój wydruk, bo niestety wydruk będzie pękał wskutek "szkoku" termicznego. I z tym problemem boryka się każdy użytkownik drukarki 3d. A że Ty zaczynasz projektować i budować własną to możesz "zamnknąć" ja w skrzynce aluminiowej lub czymś podobnym.

robert
autor: kubus838
26 mar 2014, 14:21
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Drukarka półamatorska/hobbistyczna
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 2751

luki246 pisze:Zastanawiam się właśnie nad wielkością konstrukcji. Raczej aż tak dużej nie będę nigdy potrzebować, szczególnie że z takimi rozmiarami to trzeba pewnie wiele kompromisów popełnić.

Stl? Czyli pliki do drukowania 3d ?

Jak bym chciał uniknąć elementów drukowanych, to ciekaw jestem ile koledzy z forum by sobie policzyli za zrobienie paru detali z alu. Nie pytam o wycenę, tylko o to czy płacił bym jak za zboże czy jakoś sensownie.
Co do wymiarów to uwierz mi zawsze będziesz coś potrzebował zrobić co na drukarce się nie mieści - oczywiście te wymiary które podałem to są przykładowe.

Tak pliki STL z których możesz drukować jak i produkować bryły na CNC np. frezować. Z plików stl tworzy się pliki do wydruku na drukarkach jak i programy do obrabiarek.

Jeżeli chcesz uniknąć elementów drukowanych to pozostaje Ci frezowania na frezarkach lub ploterach frezujących oczywiście i wycinanie na laserach.

robert
autor: kubus838
24 mar 2014, 22:45
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Drukarka półamatorska/hobbistyczna
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 2751

Szczerze mówiąc bardzo chętnie obejrze ponieważ sam swojej drukarki nie budowałem ale za to swoją frezarke zbudowałem. Jeżeli bedą Ci potrzebne jakieś stl to pisz narysuje i to za darmo. A może zrobisz drukarke z większym polem pracy np 1000 na 1000 na 500?

robert
autor: kubus838
24 mar 2014, 14:14
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Drukarka półamatorska/hobbistyczna
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 2751

G3d pisze:Bo ja chciałem drukować, a nie robić drukarkę :)

No dobra dochodzi jeszcze 1 rzecz... mam złamaną nogę i w warsztacie bym nic nie podziałał.
Drukować sobie mogę w domu :)
Poza tym już dochodzę powoli do złotej myśli, że czasem lepiej coś kupić, dać komuś zarobić, niż znowu samemu tracić czas.
Nawet samochód ostatnio oddałem do mechanika! :lol:
I to jest dobry pomysł. Można kupić gotowca "pobawić" się a potem pomyśleć o np przebudowie w celu powiększenia pola roboczego. Podzcas takiej zabawy poznasz technike druku 3d i zasadę działania drukarek 3d jak również zachowanie się tworzyw do wydruku.

robert
autor: kubus838
23 mar 2014, 12:31
Forum: Drukarki 3D, RepRap
Temat: Drukarka półamatorska/hobbistyczna
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 2751

Re: Drukarka półamatorska/hobbistyczna

luki246 pisze:Cześć,

Chciałbym sobie wykonać drukarkę 3d do drukowania rożnych elementów mocujących, prostych obudów itp.

Głównie zależy mi na wytrzymałości danych elementów. Jakieś włókno nylonowe ? Mniej mi zależy na dokładności, ale jednak chce żeby drukarka robiła rzeczy powtarzalne.

Pole robocze to 300x300x300. Nie wiem czy to dużo czy mało, mogę zawsze to skorygować.

Zacząć trzeba od budowy konstrukcji. Jakie sugestie co to tego? Nie widzę na tym forum dużo informacji jak się zabrać zabudowę pierwszej maszynki.
Witam
Kolego jeżeli chcesz zbudować sobie drukarke 3d to musisz najpierw mieć jej projekt. Później musisz mieć ją na czym wykonać elementy typu extruder i elementy "podtrzymujące". Możesz to wykonać na innej drukarce 3d albo na frezarkach cnc. Tylko musisz się zastonowić czy nie lepiej kupić zestaw do samodzielnego złożenia. Co do cen tych rozwiązań to mnie się wydaje, że lepiej kupić zestaw lub gotowca. Sam miałem ten dylemat i doszedłem do wniosku, że lepiej kupić gotowca. Jeżeli sam będziesz chciał wykonać ję według projektu to się rozwlecze w czasie+czas frezowania+czas dopasowania, jeżeli kupisz zestaw do złożenia będziesz kombinował jak złożyć jak uruchomić. Przy zakupie gotowca tylko ją skalibrujesz i nauczysz się drukować, poznasz tajniki drukowania. Oczywiście nie namawiam Cie do wyboru jednej z opcji tą decyzje musisz podjąć sam patrząc przez pryzmat finansowy i zapotrzebowania.

Co do tworzyw do wydruki to ja proponuje abs. Z plt sam drukowalem i stwierdziłem, że ten filament jest mocny ale kruchy. A abs drukuje elementy do samochodów takie jak separator oleju itp. Abs jest o tyle lepszy, że jego obróbka jest dość prosta ale też jest to tworzywo twarde i wytrzymałe - przecież w motoryzacji abs jest wykorzystywany do producji obudów, osłon itp. i ma styczność z olejami i temperaturą.

Trzecia sprawa to projekty które będziesz drukował na drukarce. Wszystkich z sieci nie znajdziesz musisz mieć program CAD i oczywiście nauczyć się nim posługiwać. Programów jest wiele są i te darmowe, na początek wystarczą.
Kolega wyżej podał dwa linki to proponuje je przeczytać bardzo uważnie i pytać nie kombinować samemu.

robert

Wróć do „Drukarka półamatorska/hobbistyczna”