Znaleziono 5 wyników

autor: RomanJ4
21 cze 2014, 12:50
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: luz suportu
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 6981

A nie próbował kolega do cięcia zwiększyć masę suportu, np kładąc jakąś ciężką płytę czy pucek na wolne miejsce?
Cociaż jak dobrze dobrany nóż, to też poza chwilowym "zapiszczeniem" przy wejściu nie powinno być problemów.
No na przykład na mojej tokarce dobrze zaszlifowaną stalką HSS nie dało się praktycznie ciąć (dziadowski materiał dla HSS trafił) bo nie można było ze względu na twardość "przycisnąć" posuwu, i zaraz łapał drgania wykruszając krawędź, a listwa z 3mm płytką zdrowo przyciskana cięła bez problemu.
A w kolorowych często jest odwrotnie, ostry jak żyletka HSS idzie jak w masełko, a tępo krawędziowe węgliki już gorzej. Oczywiście chłodzenie(i zarazem smarowanie) odgrywa tu też pewną rolę w dobrym spływie wióra, co ułatwia ciecie..
Ale jak kolega spostrzegł, masa suportu (i reszty), też ma tu bardzo dużo do powiedzenia...
autor: RomanJ4
17 cze 2014, 12:45
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: luz suportu
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 6981

Owszem, ale w małych zwłaszcza hobbystycznych maszynach to praktycznie niezbędne, bo nawet gdybyśmy dwukrotnie powiększyli masę suportu (co byłoby z tego względu nawet wskazane) dokładając gdzieś płytę stalową, to i tak mogłoby być za mało. A kowadła na suporcie postawić raczej się nie da, wiec pozostaje trzymanie od spodu. Oczywiście wibracji przy np cięciu to wyeliminować całkowicie nie może, bo przecież jakiś luz jednej/kilku dziesiątek również i tam jest potrzebny.
autor: RomanJ4
17 cze 2014, 09:50
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: luz suportu
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 6981

IMPULS3 pisze:A możesz wytłumaczyć mi co ma wyrobione łoże do przecinania?
przy łożu z pryzmami nie powinno mieć, przy płaskim już nie jest to takie oczywiste. Suport musiałby mieć bardzo znaczną masę by być niewrażliwy na drgania od noża, poza tym to właśnie listwy (kliny) są odpowiedzialne za to by nie ustawiał się na łożu "na żyletkę"(w płaszczyźnie poziomej), co jak wiadomo przy przecinaniu ma duże znaczenie.
A listwy od spodu? Jak widać nawet ciężkie maszyny je posiadają, więc widocznie są potrzebne do zapobieżenia odrywania powierzchni ślizgowych od prowadnic (gdyby było inaczej to by ich nie stosowano :wink:) . No, może niekoniecznie przy przecinaniu, gdzie siły są mniejsze niż przy toczeniu, ale ich wypadkowa jest prostopadła do osi wrzeciona, a nie skośna jak przy toczeniu czy wytaczaniu ( przy drganiach, zwłaszcza dużych, amplituda gwałtownie rośnie).
Obrazek Obrazek
autor: RomanJ4
14 cze 2014, 11:41
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: luz suportu
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 6981

Jeżeli wykluczasz elastyczność noża, sztywność jego zamocowania, czy luzy na jaskółkach szufladki poprzecznej czy narzędziowej (czasem te luzy powodują "wciąganie" noża wgłąb materiału, zwiększając gł. skrawania), to pozostaje suport jako całość.
autor: RomanJ4
14 cze 2014, 10:57
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: luz suportu
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 6981

Może zacznijmy od podstaw, jaką dokładnie (typ, zdjęcie) kolega dysponuje
qerc pisze:najbardziej widoczny luz jest podczas toczenia otworu podczas wycofywania noża bez odsunięcia to na powrocie widać że nóż również zbiera materiał.
zbierać na powrocie może także z innego powodu - elastyczności wytaczaka, który jaki by nie był, to zwłaszcza cienki i skrawających znaczny dla nich wiór, będzie się odginał w czasie toczenia. tak w bok, jak i w dół. (Dlatego wytaczaki do cylindrów są takie potężne!)
Obrazek Obrazek

Ale poza tym, wadą małych tokarek jest ich mała masa. A masa ich suportów jest jeszcze mniejsza, co skutkuje przy odpowiednio dużym nacisku na nóż (gł. i prędkość skrawania, twardość materiału) takim wektorem wypadkowym sił (w tym masy suportu), że następuje nierównomierny nacisk na obie powierzchnie pryzmy. Wektor ukośny siły jest większy niż wektor pionowy masy suportu czego skutkiem jest unoszenie i ześlizgiwanie się z ukośnej płaszczyzny pryzmy, a w efekcie "przekoszenie" suportu.
Obrazek
http://www.expertsmind.com/topic/design ... 18784.aspx
Gdyby kolega wytaczał na lewych obrotach po drugiej stronie osi obrotu, to zauważyłby zjawisko lustrzanie działające od przedstawionego strzałkami na zdjęciu.

Może kolega zrobić sobie doświadczenie polegające na dociążeniu suportu, kładąc na nim znaczny ciężar (ale taki by dało się nim swobodnie suwać). Zjawisko nie powinno wystąpić (albo w mniejszej skali, zależy od oporów na nożu).

Jak temu zaradzić?
Przecież masy suportu raczej zwiększać nie będziemy (poza innymi przeciwwskazaniami szybciej wycierałby pryzmy łoża).
Pozostaje, jak koledzy słusznie radzą, regulacja/modyfikacja docisków(klinów?) trzymających suport na pryzmach od spodu.
Obrazek Obrazek
Cały proces opisany został dla małych tokarek (w większych jest podobnie) np tu, łącznie z pomiarami równoległości prowadnic łoża, proponuje się zapoznać zanim kolega coś pocznie Obrazek
http://www.gadgetbuilder.com/MiniMods.html "MiniLathe Carriage Slide Plate Replacement"
http://warhammer.mcc.virginia.edu/ty/7x ... dways.html
http://www.toolsandmods.com/lathe/mini-lathe-saddle ( http://www.toolsandmods.com/lathe )
https://sites.google.com/site/lagadoaca ... pered-gibs
http://www.modelenginemaker.com/index.php?topic=639.0
qerc pisze:luz który ulega zmianie tylko zależy w jakiej odległości od uchwytu jest suport tzn. bliżej uchwytu luz mniejszy, im dalej tym bardziej się huśta.
To by mogło świadczyć o wytarciu pryzm lub prowadnic łoża, trzeba by przemierzyć
Obrazek
http://www.toolsandmods.com/projects/ma ... ject-lathe
IMPULS3 pisze:czy na szczycie prowadnic jest szczelina czy nie.
Obrazek

Wróć do „luz suportu”