Znaleziono 2 wyniki

autor: diodas1
01 cze 2015, 14:59
Forum: Obróbka metali
Temat: Odrdzewianie elektrolityczne i elektrochemiczne stali.
Odpowiedzi: 122
Odsłony: 96064

Ja kiedyś odtłuszczałem elektrolitycznie w zasadowym elektrolicie używając spawarki transformatorowej do której dołożyłem mostek z diod bodajże 250A. Szło jak burza ale spawarka też się nagrzewała więc trzeba było robić przerwy mimo że zaopatrzyłem ją w rój wetylatorów.
autor: diodas1
29 kwie 2015, 02:31
Forum: Obróbka metali
Temat: Odrdzewianie elektrolityczne i elektrochemiczne stali.
Odpowiedzi: 122
Odsłony: 96064

Według tekstu na stronie http://www.petrolhearts.pl/2012/08/26/w ... -pierwsza/ to nieco inne związki ale da się temu zaradzić dzięki prażeniu w piekarniku. Trochę mnie to zmartwiło bo często przy pieczeniu ciast stosuje się chyba tę sodę a skoro tak to potem w sucharkach zjada się dość zjadliwy związek chemiczny :shock:
W innym miejscu widziałem że po odrdzewianiu i wyszczotkowaniu pod wodą detalu z uwolnionego brudu i rdzy, neutralizuje się pozostałą śladowo sodę roztworem octu.
Jeszcze jedna ciekawostka- do usuwania ciemnych nalotów na stali nierdzewnej które powstają na przykład podczas spawania tego materiału lub cięcia plazmą, też można użyć elektrolizy. W tym wypadku jako elektrolit używany jest 30% roztwór kwasu fosforowego. Ten kwas wchodzi w skład różnych chemicznych odrdzewiaczy. Pewnie w ten sposób dałoby się też "odnowić" garnek po ostrym przypaleniu :mrgreen: Może się przydać jeżeli coś narozrabiamy w kuchni podczas nieobecności żony w domu... Nie trzeba do tego koniecznie używać dużej ilości elektrolitu. Można elektrolizę prowadzić lokalnie na małej powierzchni. Żeby to zrobić, garnek podłączamy pod jeden biegun zasilacza a drugi biegun podłącza się do kawałka blachy owiniętego tkaniną ( powstaje rodzaj mazaka którym pociera się odrdzewiane miejsce). Oczywiście tkaninę tego mazaka należy zwilżyć elektrolitem i pracować pod napięciem.

[ Dodano: 2015-04-29, 02:50 ]
Znalazłem stosowny filmik

Wróć do „Odrdzewianie elektrolityczne i elektrochemiczne stali.”