Znaleziono 2 wyniki

autor: DZIKUS
17 wrz 2006, 16:14
Forum: Mechanika
Temat: wał/łożysko luz
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 5272

gos bedzie musial dorobic korek z nakielkiem, zeby twoje przyszle wrzeciono mogl podeprzec konikeim przy obrobce. pozniej z jednego zamocowania powinien obrobic wszystkie powierzchnie ustalajace polozenie lozysk na tymze wwrzecionie.
otwor wrzeciona obrobisz sobie na gotowo sam, gdy juz je zamocujesz w maszynie i ja uruchomisz. chyba, ze twoj tokarz ma na tyle duzy przelot wlasnego wrzeciona, ze twoje da sie w nie wsunac. ale z reguly jest tak, ze tokarki yunierwsalne maja przeloty ok 40-50mm.
dokladnosc rzedu 0.02mm jest mozliwa do uzyskania na zwyklej tokarce uniwersalnej przy wykorzystaniu zwyklych narzedzi. tylko tokarz musi chciec taka dokladnsoc uzyskac i to wlasnie z tym czasami jest problem.
oczywiscie wzeciona normalnych tokarek sa szlifowane, ale robi sie to z tego powodu, ze sa one wczesniej ulepszane cieplnie wiec znacznie zwieksza sie ioch twardosc. rozumiem, ze ty uzywasz rury ze stali r35, ktorej i tak sie cieplnie nie ulpeszy, wiec nie ebdizesz musial tego szlifowac. nawiasem mowiac obecnie coraz czescie stosuje sie dokladne toczenie w miejsce szlifowania, bo obniza to koszty.
autor: DZIKUS
17 wrz 2006, 11:29
Forum: Mechanika
Temat: wał/łożysko luz
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 5272

raczej powinienes uzyskac wymiar nominalny, a najlepiej troche na plusie (zeby uzyskac pasowanie ciasne), czyli cos z przedzialu 80-80.02mm. dla pewnosci powinienes to sobie sprawdzic w katalogu z lozyskami, gdzie beda podane zalecane pasowania w zaleznosci od rodzaju obciazenia, typu lozyska itd.

Wróć do „wał/łożysko luz”