Rysunek wału

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
KatZwi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2018, 21:44

Rysunek wału

#1

Post napisał: KatZwi » 04 cze 2018, 21:52

Hej, mam do zrobienia projekt wału na zajęcia. Mam duży problem z wymiarowaniem nie wiem czy dobrze to zrobiłam. Jeśli widzicie błędy to mi napiszcie.


Obrazek




baszawez
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 19 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rysunek wału

#2

Post napisał: baszawez » 05 cze 2018, 14:53

błędów jest dużo...
1. na przekroju nie możesz przerwać linii, musi być ciągła na całym obwodzie. Te głębokość tego otworu "31" to co to ma być? całkowita? bo chwycona do osi symetrii otworu na widoku z góry...
2. jeżeli już stosujesz wymiarowanie równoległe od bazy to dla wszystkich wymiarów
3. pasowanie wymiarów...pasujesz średnice wałka na wymiarze dla jego długości... pasuje się średnice nie długości
4. gniazda pod pierścienie osadcze wymiaruje się tak: http://www.pkm.edu.pl/index.php/waly/283-06000203
5. otwór fi12 od prawej krawędzi wałka ma być przelotowy czy nieprzelotowy? jezeli nieprzelotowy to na jaką głębokość bo z rysunku tego nie da się odczytać, proponuję zrobić to tak:
6. brak tolerancji wymiarów, oraz tolerancji pozycji: bicia osiowe, promieniowe, współosiowość itp
reszte wymiarów ciężko odczytać


Autor tematu
KatZwi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2018, 21:44

Re: Rysunek wału

#3

Post napisał: KatZwi » 05 cze 2018, 23:28

1. Otwór fi12 ma dochodzić do środkowego otworu tak mam napisane w poleceniu, czy z mojego rysunku to nie wynika ? Chyba tak wygląda rzut na 2 przecinające sie walce o tej samej średnicy z góry .
2. Ten wymiar 31 z nieuwagi poprowadziłam od osi, to miał być kład a nie przekrój dlatego dorysowałam zarys koła. Czy jesli jest to kład a nie przekrój to wtedy to jest ok ?
3. Zapomniałam dopisac że nie muszę uwzględniać tolerancji pozycji.



Czy w poprawionym rysunku kład jest potrzebny ? Czy moge po prostu wymiar 31 napisać w środku wałka ?
Z góry dziękuje z odpowiedź na moje pytania.

Obrazek


baszawez
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 19 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rysunek wału

#4

Post napisał: baszawez » 06 cze 2018, 09:49

1) jeżeli chodzi o kład to:
Obrazek
czyli musi być linia ciągła, dodatkowo jeżeli tam być wciskany np. kołek to dodatkowo zrobiłbym również fazę aby ułatwić montaż
2) Jeżeli na widoku płaskim powierzchni obrotowej chcesz pokazać powierzchnie kwadratową to robi się to tak:
Obrazek
czyli przed wyrwaniem dorysuj krzyżujące się linie
3) Przy gwincie M30x1,5 gruba linią powinna być ta cienka linia przed fazą
tak jak tu: Obrazek
4) parametry chropowatości są nieaktualne, tutaj aktualna norma: http://www.ppmm.pl/chr/chrop_obr.htm
Pozatym już wszystko chyba ok

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”