rozwiertak rozbija o 0,03

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
g10
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2015, 13:19
Lokalizacja: wwa

rozwiertak rozbija o 0,03

#1

Post napisał: g10 » 23 sie 2015, 19:13

Witam

Rozwiercam otwory na 23 h7, nowy rozwiertak wykonany z hss-e rozbija otwór do 23,04 w stali.
Parametry podaje książkowe, Vc próbowałem od 6 do 10 i posów około 0,1 na piórko, jest 8.
Większy rozwiertak - 35h7 wykonuje otwór poprawnie choć powierzchnia nie jest najlepsza.

pomożecie?



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: rozwiertak rozbija o 0,03

#2

Post napisał: CFA » 23 sie 2015, 19:59

g10 pisze: Rozwiercam otwory na 23 h7, nowy rozwiertak wykonany z hss-e rozbija otwór do 23,04 w stali.
Na tokarce? Na frezarce? Jakie konkretnie masz parametry - obroty i posuw. Jakie chłodzenie?
Jaki wymiar ma rozwiertak? Jakie mocowanie narzędzia. Jaki naddatek? I tak dalej :-)


Autor tematu
g10
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2015, 13:19
Lokalizacja: wwa

#3

Post napisał: g10 » 23 sie 2015, 20:13

Na tokarce? Na frezarce? Jakie konkretnie masz parametry - obroty i posuw. Jakie chłodzenie?
Jaki wymiar ma rozwiertak? Jakie mocowanie narzędzia. Jaki naddatek? I tak dalej :-)

Na frezarce, rozbija również przy zapewnieniu 100 % osiowości

obroty około 100 jak dobrze pamiętam, posuw próbowałem od 20 do 80 mm/min

wymiar rozwiertaka jest na 23h7 a otwór z szybkowierta 22,5 wychodzi 22,6

mocowanie na stożek morsa, w nowej oprawce jak i w starej próbowałem ;)

chłodzenie emulsją

otwór przelotowy aczkolwiek pod nim jest przyrząd mocujący gdzie jest podebrane kilka mm ale uznać można że to prawie jak otwór nie przelotowy ;)


na rozwiertaku 35h7 mam obroty około 60 i posuw około 60 mm/min, on nie rozbija aczkolwiek powierzchnia wychodzi słaba, i wiór długi , zwiekszałem parametry do 100 obrotów bez większej poprawy


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 23 sie 2015, 20:35

g10 pisze:wymiar rozwiertaka jest na 23h7
Ale konkretnie ile zmierzony a nie co jest na nim napisane (i jeśli już to 23H7)
i jaka maszyna - mechaniczne czy elektrowrzeciono i jakiej mocy.

Jeśli narzędzie ma wymiar i jak w oprawce w stożku nie bije, to może jest skrzywione narzędzie (kiedyś uderzone w stół) - zmień chłodzenie na olej i zobacz jaki wynik.
Jak bez zmian, to geometria (mocowania) z błędami. Zakładam że narzędzie jest nowe - niezniszczone i kwestia naddatku nie odgrywa roli -choć powinno być raczej 0,3 naddatku

PS
Wiesz - jak podstawowe parametry są prawidłowe - a nie wychodzi to pies gdzieś jest pogrzebany i jak wszystkiego popróbujesz, to może się dowiesz a może nie.
Ja w takich wypadkach wyciągam wszystkie narzedzia nowe (użyj raczej rozwiertaka zgrubnego a nie wiertła - albo nawet rozfrezuj jeśli nie głęboko), potem zmieniam maszynę - najczęściej coś pomaga - ale nie mam nigdy czasu sprawdzać co było istotą.
Rozbicie takie jak opisujesz mam najczęściej na narzędziach, które pracowały wcześniej
i miały jakieś osiowe naprężenia - skrawanie ze zbyt dużym naddatkiem, oporem - pomaga wymiana na inne.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2015, 20:54 przez CFA, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
g10
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2015, 13:19
Lokalizacja: wwa

#5

Post napisał: g10 » 23 sie 2015, 20:48

narzędzie jest nowe, a napewno było drogie ;)

Parametry mówisz że są dobre? a powierzchnia wychodzi średnia, do lustereczka sporo brakuje


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: CFA » 23 sie 2015, 21:01

g10 pisze:narzędzie jest nowe, a napewno było drogie ;)

Parametry mówisz że są dobre? a powierzchnia wychodzi średnia, do lustereczka sporo brakuje
Parametry nie są złe - jak nie ma wymiaru, to kwestia geometrii układu - może naddatku.
Jak nie ma powierzchni, to są drgania (drgania są jak jest za mały moment - mała moc elektrowrzeciona albo niesztywny układ - luzy) albo wióry nie ewakuują się z otworu - nie zabiera ich chłodziwo. Ja nie mam chłodzenia przez wrzeciono i jak robię otwór nawet przelotowy taki właśnie 20-25H7 to muszę dmuchać przez te pół minuty powietrzem w otwór, bo jak tego nie robię, to wymiar jest ale powierzchnia licha. Jak narzędzie nowe, to może spróbuj je przytępić kredą.


Autor tematu
g10
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2015, 13:19
Lokalizacja: wwa

#7

Post napisał: g10 » 23 sie 2015, 21:13

frezerka jest stara, ale luzów nie ma jakiś okropnych, nawet jak rozwierce bez przestawiania się w osiach x,y to jest rozwiercony otwór.

jak przystawiłem czujnik zegarowy do tego rozwiertaka to było bicie, tylko czy to jest bicie na wrzecionie czy na narzędziu ?

[ Dodano: 2015-08-23, 21:16 ]
a jeżeli chodzi o powierzchnie, to z rozwiertaka nastawnego - płytkowego wychodzi idealna,

czyli wióry nie wychodzą bo od góry lece się emulsja, i dlatego powierzchnia jest licha??
jeśli nie mam możliwości zmiany chłodzenia na powietrze to nie będzie lepiej ?

jak rozwiertak nastawny jedno płytkowy piszczy trochę podczas rozwiercania tzn że ma za duże obroty?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: CFA » 23 sie 2015, 21:34

g10 pisze:frezerka jest stara
Chodziło mi o to czy nie za słaba. W małej mocy maszynie (elektrowrzeciono) będzie stick-slip albo nawet zatrzymanie wrzeciona przy małych obrotach i zbyt dużym naddatku
g10 pisze:jak przystawiłem czujnik zegarowy do tego rozwiertaka to było bicie, tylko czy to jest bicie na wrzecionie czy na narzędziu ?
No to przystaw po kolei do oprawki i do wrzeciona. Na czym by nie było - przeniesie się na wymiar.
g10 pisze:czyli wióry nie wychodzą bo od góry lece się emulsja, i dlatego powierzchnia jest licha?? jeśli nie mam możliwości zmiany chłodzenia na powietrze to nie będzie lepiej ?
Ja nie chłodzę powietrzem tylko dodatkowo dmucham - emulsja się leje a ja dodatkowo przedmuchuję pistoletem - co kilka sekund.
g10 pisze: jak rozwiertak nastawny jedno płytkowy piszczy trochę podczas rozwiercania tzn że ma za duże obroty?
Fizyka się kłania :-) Jak piszczy, to znaczy że coś drga czy też drży (z polskiego byłem słaby). Przyczyny mogą być różne. Czasem obroty, czasem geometria płytki, rodzaj materiału, naddatek, wysięg, chłodzenie/tarcie itp


Autor tematu
g10
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2015, 13:19
Lokalizacja: wwa

#9

Post napisał: g10 » 24 sie 2015, 18:52

A myślałem że jak piszczy to obroty za duże ;)

ten rozwiertak nastawny piszczy ale powierzchnie wykonuje na lusterko

frezarka jest mocna, nie pamiętam jaka moc, ale nie ma sytuacji że nie daje rady;) nie wiem do czego porównać, ale podam ci kw później.

Więc zrobiłem dziś robotę rozwiertakiem nastawnym, jutro będę miał chwilę to przytępie ten rozwiertak na tokarce papierem ściernym.

Co dziwne rozwiertak 35H7 na parametrach 60 obr, i 60 mm,min posuw nie rozbija, ale jak puściłem go 80 /80 to już rozbił otwór ;)

Można bicie na wrzecionie wyregulować?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: CFA » 24 sie 2015, 18:59

g10 pisze: jutro będę miał chwilę to przytępie ten rozwiertak na tokarce papierem ściernym...Można bicie na wrzecionie wyregulować?
Najczęściej zmiana obrotów pomaga na piszczenie :-)
Przytępianie -nie papierem i nie na obrotach! Każde pióro osobno dotknij kredą - wzdłuż ostrza. Z biciem należy się nauczyć żyć :-) Duże to bicie jest?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”