przerobka tokarki manual na tokarke cnc

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5362
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#31

Post napisał: jasiu... » 12 mar 2012, 16:39

Da radę. tylko że wtedy dokładność takiej maszyny będzie żadna. Śruba kulowa ma właściwości łożyska, bez problemu można ją obrócić o każdy, najmniejszy kąt, co wywoła odpowiednie przesunięcie. Śruba trapezowa musi najpierw pokonać tarcie statyczne, a później dopiero rusza się nakrętka, a z nią suport. Problem w tym, że przy minimalnych ruchach, to przy tarciu występującym między klasyczną śrubą, a nakrętką, zamiast ruchu wszystko przejmie skrętna sprężystość śruby.

Drugi problem, to śruba kulowa w całym zakresie pracy jednakowo współpracuje z nakrętką. Kulki nie powodują wycierania się śruby tam, gdzie maszyna pracuje najwięcej. Masz na całej długości dość sztywny, łatwo konfigurowalny układ. Przy śrubach konwencjonalnych może się zdarzyć, że luz, na kolejnych odcinkach bardzo się będzie różnić. Można sobie poradzić z tym, wprowadzając kompensację luzu dla poszczególnych odcinków śruby, ale po pierwsze, będzie się to w miarę zużywania zmieniać, a po drugie, w miejscach, gdzie będziesz miał największy luz, przy zawracaniu suport będzie na tyle luźny, że tokarka zrobi ci pralkę - będzie drżeć.



Tagi:


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#32

Post napisał: wieslawbarek » 12 mar 2012, 19:51

jacek-1210 pisze:Serwo w punkcie zerowym będzie miało moment różny od zera tylko wtedy, kiedy w serwie bedzie zamontowany silnik synchroniczny (którego odmianą jest silnik.. krokowy). W każdym innym przypadku moment będzie zerowy, a to że serwo trzyma, wynika z faktu, że z założenia pracuje z uchybem. Im uchyb większy tym regulator daje większy prąd na serwo, dążąc do powrotu do punktu zerowego ale tak żeby go... nie przekroczyć bo wtedy wpadałoby w oscylacje. Tak więc już w fazie projektowania zakładany jest uchyb który ma mieścić się w tolerancji pracy maszyny. A jeśli nie da rady się zmieścić to bez hamulca ani rusz :wink:
Jezu ludzie mnie nie interesuje jakim sposobem serwo trzyma najważniejsze że trzyma to tak samo jak z interpolacją kołową co mnie obchodzi że koło składa sie z mniej lub wiecej prostych dla mnie najwazniejsze jst że w rezultacie mam koło .Uchyby są bo muszą być i sa tym wieksze im wieksza predkosć .


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 16255
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#33

Post napisał: kamar » 12 mar 2012, 20:05

wieslawbarek pisze: najważniejsze że trzyma to tak samo jak z interpolacją kołową co mnie obchodzi że koło składa sie z mniej lub wiecej prostych dla mnie najwazniejsze jst że w rezultacie mam koło . .
Parafrazując - co mnie obchodzi czy to serwo czy krokowiec, najważniejsze że robi i robi dobrze :)


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#34

Post napisał: wieslawbarek » 12 mar 2012, 20:13

No jak mi sie robi dobrze :mrgreen: to jestem zadowolony jak kazdy facet :wink:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 16255
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#35

Post napisał: kamar » 12 mar 2012, 20:32

No nie do końca :) Gdzieś był na forum dowcip o odkurzaczu :)

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#36

Post napisał: Yogi_ » 12 mar 2012, 23:03

"Paanie ssie aż łzy lecą"
Ten?
Pozdrawiam
Krzysiek


stalnycz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 08 mar 2012, 19:23
Lokalizacja: kęty

#37

Post napisał: stalnycz » 13 mar 2012, 16:32

Ja nie potrzebuje super dokładnej maszyny bo się ze starego nie zrobi nowego zawsze będzie stare ,raczej potrzebuje maszyny z kopiarką .
Prace jakie wykonuje są wcaledokładne właściwie to nawet 1mm czy 2mm odchyłki nikomu nie wadzą.Ale czasem mam prace które wymagają zrobienia promieni i tu pojawia się problem na manualnej.Praca jest powtarzalna w setkach a nawet tysiącach ciągle to samo
Mi jest potrzebna maszyna średnio-dokładna i ona ma zarabiać jak najmniejszym kosztem i może zarobi na coś lepszego


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#38

Post napisał: wieslawbarek » 13 mar 2012, 20:00

No to tu alternatywy nie ma jak ma być tanio to krokówki sruby z Poltechu i EMC.

No i teraz jeszcze chciałbym coś o serwach jeśli oczywiście kolega pozwoli :wink: ,bo mnie tu koledzy zanieopokoili że te serwa to gdzieś koło tego zera pływają i jakieś takie niedokładne są no i dziś zrobiłem test założyłem na oś silnika ramię 210 mm no i przyłożyłem czujnik mikronowy no i z pomocą okularów nie byłem w stanie zauważyć drgnięcia czyli serwo stoi i trzyma a że serwo żyło to można sie było przekonać bo po naciśnięciu po jakichś 0.05 do 0.1 serwo usiłowało wracać do pozycji .No i tu kilka cyfr przyjmijmy ramię 200 mm to mamy przy pi *d 1256 mm jako że jeden obrót silnika powoduje przesuw o 5 mm to na jeden milimetr mamy 251,2 mm dzieląc to przez 1000 mamy 0.2512 czyli serwo reaguje na zmiane pozycji już poniżej 0.0005 nie mówiąc już o pływaniu zera ja nie posiadam przyżądów które by to mogły zmierzyć.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7988
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#39

Post napisał: tuxcnc » 13 mar 2012, 20:38

Zmierzyłeś, policzyłeś, tylko nie wiesz co.
Jak enkoder ma 25000 kresek, to mniej więcej taka powinna być czułość układu regulacji.
I nic poza tym.

.


wieslawbarek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 847
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:28
Lokalizacja: Bielsko Biała

#40

Post napisał: wieslawbarek » 14 mar 2012, 09:40

No niestety nie jestem tak doskonały jak ty i nie napisałem że pomiary dotyczyły
Servoamplifier DR100EE30A40NAC
Servomotor APM-SD22AEK 2kW przy 2000rpm 11NM encoder inkrementaln 2500 impulsów na obrót
Sprzęt firmy Adwanced Motion Control
Dlaczego tych bo jest łatwy dostę w tokarce musiałbym rozbierać obudowy,
a coś mi sie wydaje że ty bliski kontakt z serwami miałes na lekcji WFu jak graliscie w ping ponga a książkowa wiedza i akademickie rozważanie odnosi sie chyba do Apatorowskich DML albo innych Apenowskich napędów pradu stałego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”