przerobka silnika na pradnice

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

fanta
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 221
Rejestracja: 22 lip 2004, 12:19
Lokalizacja: stad i stamtad

#21

Post napisał: fanta » 06 cze 2006, 10:44

te skrecone blachy tez ok choc wygladaja koszmarnie. ja lubie patrzec jak sie wiatrak (smiglo) kreci. piekny widok :)

faktycznie, sa tez i wrzeciona pneumatyczne, mozna tez chlodzic powietrzem. sporo mozliwosci. tylko jakas cysterne kupic i na zbiornik przerobic.

[ Dodano: 2006-06-06, 10:55 ]
a co do samochodow na sprezone powietrze to klime mamy w standardzie :)
gorzej z ogrzewaniem.

tak wogole do jakich wartosci mozna sprezyc powietrze tak w warunkach nieprzemyslowych?


Czy teoria zgadza sie z praktyka? W teorii tak, w praktyce nie.

Tagi:


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#22

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 07 cze 2006, 01:12

nie jestem pewny cisnienia ale powietrze mozna sprezyc do stanu cieklego, kiedys widzialem ze w malych warsztatach samochodowych nie mieli kompresorow do narzedzi pneumatycznych tylko butle z powierzem technicznym.

tez myslalem ze turbina tesli moglaby miec zastosowanie we wrzecionie ale troche duze rozmiary poprzeczne.

zastosowanie tej turbiny do samochodow to bylo tak troche polzartem, choc samo urzadzenie to ciekawa rzecz. kiedys czytalem o przerobionym zwyklym silniku spalinowym. zostal odlaczony rozrzad do zaworow ssacych oraz zwiekszone przelozenie rozrzadu na 1:1, a w miejsce swiec zamocowane zostaly elektrozawory. calosc sterowana elektronicznie. a w bagazniku butla ze sprezonym powietrzem.
najlepiej jakby sie udalo cos wykombinowac zeby mozna bylo jezdzic i na powietrze i na benzyne.

Savonius- tez ciekawa konstrukcja ale osobiscie to bardziej podoba mi sie wiatrak.

[ Dodano: 2006-06-15, 02:05 ]
przeprowadzilem maly eksperyment na popularnym typie silniczka. wlozylem 3x mniej magnesow jak bylo klatek na wirniku wiec anlogicznie obroty powinny byc 3x wiksze. w tym konkretnym przypadku wyszlo ze moc pradnicy byla ok. 40% mocy silnika. moze stosujac inny ksztalt magnesow oraz inna ilosc wyszloby troche lepiej. dalej nie eksperymentowalem.
Załączniki
1001.jpg
1001.jpg (55.97 KiB) Przejrzano 13505 razy
1000.jpg
1000.jpg (58.18 KiB) Przejrzano 13498 razy
POZDRAWIAM


rarek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 04 lis 2006, 20:41
Lokalizacja: ozorkow

#23

Post napisał: rarek » 04 lis 2006, 21:08

witajcie
u mnie pracuje taki savonius zeczywiscie pracuje bezszmerowo
bedzie napedzal alternator samochodowy a napiecie bede pobieral z zaciskow przed prostownikiem mam dwa duze piece akumulacyjne i terme z woda tego roku bedzie wszystko polaczone przedstawie wyniki moich proj i prac pozdrawiam
ERNEST tak naprawde nie powiedziales do czego te moc chcesz uzyc

rarek


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#24

Post napisał: Zbych07 » 04 lis 2006, 21:58

Zawsze gdy czytam o siłowniach wiatrowych przypomina mi się ten patent:

:mrgreen:

http://www.scoraigwind.com/nirvana/page1.htm

w połączeniu z takim świderkiem :

http://www.inter-c.pl/~icc/elektrownia%20wiatrowa2.htm

jest to relatywnie prosta konstrukcja.

Może kiedyś znajdę czas, żeby to przetestować :wink:


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#25

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 05 lis 2006, 04:29

rarek pisze:u mnie pracuje taki savonius zeczywiscie pracuje bezszmerowo
bedzie napedzal alternator samochodowy a napiecie bede pobieral z zaciskow przed prostownikiem mam dwa duze piece akumulacyjne i terme z woda tego roku bedzie wszystko polaczone przedstawie wyniki moich proj i prac pozdrawiam
ERNEST tak naprawde nie powiedziales do czego te moc chcesz uzyc
ja nie robilem wiatraka, jedynie nieco wspomoglem sprawe prodnicy. jest problem ze zdobyciem pradnicy do malej silowni wiatrowej, zwlaszcza z magnesami stalymi i za rozsadna cene. stad tez proby przerobki silnika na pradnice.

nie chce cie nastawiac negatywnie, ale czy nie zaduzo chcesz zasilic z alternatora?
nie lepiej cos z magnesami stalymi?
wbrew pozorom z wiaru jest dosyc ciezko uzyskac jakas sensowna moc, poza tym (zalezy duzo od miejsca) ale wiatr nie chce wiac ciagle.
jaka przekladnie planujesz zalozyc?

jesli ktos planuje budowe silowni polecam program ktory mozna znalezc na necie WIATRAK, niestety nie liczy savoniusa. zanim cokolwiek zbudujcie, pierwsze zbadajcie jakim wiatrem dysponujecie, potem policzcie jakiej wielkosci wirnik bedziecie potrzebowac do zalozonej mocy. moze nastapic pewne zdziwiemie, ale za to nie bedzie rozczarowan.
POZDRAWIAM


rarek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 04 lis 2006, 20:41
Lokalizacja: ozorkow

#26

Post napisał: rarek » 05 lis 2006, 08:28

dzieki za podpowiedzi zdaje sobie sprawe z mocy jaka moge uzyskac wszystkie te urzadzenie to potencjal nie oznacza to ze wszystkie beda polaczone jednoczesnie wiatrak dziala kiedy wieje wiatr to oczywiste ale i straty ciepla dla domu tez sa wtedy wieksze i wlasnie te straty chce zrekompensowac mam jeszcze inne zrodla ciepla w domu, program mam juz od dawna nawet sam podobne pisalem i rzeczywiscie potwierdzaja sie przerabialem juz kilka rozwiazan holenderskich wiatrakow technologii drewnianej blaszanej i kompozytowej (ktora stoi wciaz przed domem ale jej nieuruchomilem) savonus ma prosta konstrukcje i bezpieczna urwane smiglo holendra szukalem w promieniu kilkudziesieciu metrow savonius lezal obok wierzy dlatego sklaniam sie ku takiemu rozwiazaniu poza tym wysoki moment przy niskich obrotach i dziala naj w dolnym zakresie predkosci wiatrow tak jak w polsce
- co do rozwiazan z traktorkiem to karcher (pewnie inni tez) maja takie rozwiazania generatorow mozna tez wykorzystac z wiatrakiem 540 obr/min jest blizsze iatrakom niz 3000 czy 1500

pozdrawiam
rarek


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#27

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 05 lis 2006, 17:36

mozesz napisac cos wiecej na temat zarowno savoniusa jak i tego wiartaka z kompozytu?
gabaryty, wysokosc wiezy itp. moze jakies fotki
masz racje co do szukania lopat:) trzeba przemyslec sprawe "hamowania" bo i naczej to moze dojsc do katastrofy.

[ Dodano: 2006-11-05, 17:52 ]
ostatecznie nie doszlo do przerobki silnika, zostala zastosowana pradnica z jakiegos generatora. pochodzenie nieznane 28V 178A. bardzo male gabaryty i waga w porownaniu do mocy.
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t ... e&start=15

jesli uzyjesz alternator czy bedziesz zasilal pradem stalym czy 3 fazowym?
POZDRAWIAM


rarek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 04 lis 2006, 20:41
Lokalizacja: ozorkow

#28

Post napisał: rarek » 05 lis 2006, 18:33

witam
savonius to rura sred 0,5m i wysokosc 1,5m mam dwa takie segmenty zgodnie z zalecenimi i badaniami w tunelach ale zamontowalem tylko jedna czesc (narazie) chce wykorzystywac w duze wiatry a kompozyt to smiglo o profilu lotniczym 1,7
zdjecia zamieszcze na stronie
http://rarek.webpark.pl
pozdr
rarek


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#29

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 05 lis 2006, 19:49

nie widzialem zdjec, czy chodzi o rys.3D?
planujesz savoniusa z prostymi krawedziami? taki nie pracuje bezszelestnie.
duze wiatry to ile?
POZDRAWIAM


rarek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 04 lis 2006, 20:41
Lokalizacja: ozorkow

#30

Post napisał: rarek » 05 lis 2006, 20:19

oto zdjecie holendra d=3,5m profil lotniczy skrecony ze zmienna szerokoscia profilu

rarek

[ Dodano: 2006-11-05, 21:00 ]
co do savoniusa to chce wykorzystywac wiatr powyzej 30 km/h gdy jest to odczywane dla ogrzewania domu
pod tym adresem mozna pobrac film po uruchomieniu b. lekko wialo nie wiecej niz 10km/h

http://rarek.webpark.pl/Video009.avi

rarek
w razie pytan jestem pod gg

[ Dodano: 2006-11-05, 21:16 ]
co do savoniusa pod tym adresem jest film
http://rarek.webpark.pl/Video009.avi
tuz po instalacji lekko wialo moze 5km/h

na pytania odpowiem pod gg
rarek
Załączniki
lopatakomp.jpg
lopata holendra
lopatakomp.jpg (26.65 KiB) Przejrzano 11626 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”