Przemocowanie

Przemocowanie podstawy

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Ki-VRecords
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2019, 10:13

Przemocowanie

#1

Post napisał: Ki-VRecords » 09 sty 2020, 18:43

Hej,

chciałbym się zapytać w jaki sposób robicie przemocowanie materiału jeśli trzeba go obrobić z drugiej strony ?
Nie robiłem tego nigdy a w internecie mało informacji - a chciałbym zrobić to stosunkowo dokładnie.




Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Re: Przemocowanie

#2

Post napisał: Bostom » 09 sty 2020, 19:56

Zakładam, że robisz na jakiejś amatorskiej maszynce?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Ki-VRecords
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2019, 10:13

Re: Przemocowanie

#3

Post napisał: Ki-VRecords » 15 sty 2020, 20:28

Tak, robię na chińczyku stół 6040 typu router :) może gdzieś jest jakiś poradnik albo pomożecie, bo chciałbym zrobić detal z obu stron a nie mam pojęcia jak to zrobić dobrze żeby wymiarowo wychodziło jak najdokładniej

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Przemocowanie

#4

Post napisał: TOP67 » 15 sty 2020, 20:48

Napisz jeszcze w czym mocujesz. Imadło? Zaciskami do stołu teowego? A może przykręcasz do sklejki?
Czy detal ma np. przelotowy otwór?


cero
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Przemocowanie

#5

Post napisał: cero » 15 sty 2020, 20:50

Jak detal, jakiś wymyslny , czy jakiś prostokąt?
Jeśli prostokąt to możesz położyć kawałek deski na stole i nafrezowac na nim dwie krawędzie do których będziesz dostawial materiał.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Ki-VRecords
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2019, 10:13

Re: Przemocowanie

#6

Post napisał: Ki-VRecords » 15 sty 2020, 21:29

Posiadam stół teowy, mam imadło i 4 oś.
Element to adapter hamulców, więc nie ma żadnych krawędzi prostopadłych.
Myślałem nad imadłem ale trzeba mieć większy materiał żeby nie uderzył w imadło, i druga sprawa jak wyfrezuję górę to nie będę miał jak zamocować go potem w imadło, są dziury dwie ale z drugiej strony trzeba je właśnie wyfrezować do pewnej wysokości.
Myślałem też żeby zamocować bryłę na 4 osi z obu stron materiału a potem tylko zróbić obrót 180% i dalej frezować resztę - właśnie chciałem się zapytać czy takie rozwiązanie jest stosowane bo wydaje mi się że jeżeli się równo zamocuje to jest wręcz idealne nawet ze względu na to że nie trzeba kolejny raz zerować osi.
A co powiecie o elektromagnesach ???

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Przemocowanie

#7

Post napisał: TOP67 » 15 sty 2020, 22:12

Jak się ma takie dziwne kształty, to się frezuje szczęki miękkie w "negatywie" i w nich mocuje detal po obróceniu.

Te otwory są przelotowe, ale z jednej strony rozfrezowane? Można ich użyć do bazowania, a nawet mocowania (pod warunkiem, że mniejsza średnica zajmuje więcej niż połowę detalu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Ki-VRecords
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2019, 10:13

Re: Przemocowanie

#8

Post napisał: Ki-VRecords » 16 sty 2020, 09:06

Tzn to jest mój pomysł żeby z jednej strony wyfrezować.
Nie rozumiem Pana do końca - jak miałyby wyglądać te szczęki miękkie w "negatywie" bo nie umiem sobie tego wyobrazić ? Czy to po prostu takie rowki żeby nasadzić na czymś później ?
Nie wiem czy tutaj można ale wrzucam link do tego detalu, może w ten sposób łatwiej będzie nam się porozumieć skoro będziemy wszyscy widzieli detal i zaproponować sposób obróbki. Strasznie mało jest o dwustronnym frezowaniu na Internecie a to przecież bardzo wazne, byłem też na szkoleniu z CNC na którym też tego nie pokazali (nie zapytałem o to bo wtedy to wgl byłem całkowitym świeżakiem w tej kwestii)
https://www.dropbox.com/s/ovu8rmi7vdyej ... l.STL?dl=0

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Przemocowanie

#9

Post napisał: TOP67 » 16 sty 2020, 09:31

Szczęki miękkie powinny mieć taki kształt, jak materiał odrzucony podczas frezowania. Czyli są jakby formą, do której pasuje detal.

Natomiast przelotowe otwory można wykorzystać do nasadzania elementu na dopasowane kołki, co ustali pozycję.

Dodane 6 minuty 36 sekundy:
Tu jest przykład

https://youtu.be/3aH9A5sknZ8


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4141
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przemocowanie

#10

Post napisał: Steryd » 16 sty 2020, 09:38

to akurat da się złapać w imadle, tylko trzeba łapać za te dwie równoległe powierzchnie na środku, więc prawdopodobnie (jeśli imadło nie jest wystarczająco wąskie) to trzeba będzie dodać jakąś kostkę.

Przemocowanie to nie jest jakaś specjalna praktyka. Wszystko rozbija się o to, żeby znaleźć jakiś element który posłuży Ci do określenia układu współrzędnych. O ile z pierwszej strony jest to w zasadzie dowolne, to z drugiej musisz się po prostu wpasować w geometrię, którą już wykonałeś.
Czasami robi się obróbkę jakiegoś narożnika, czasami przy obróbce kostki wykorzystuje się narożniki, a całkiem wygodne jest wykorzystanie otworów ( jak masz otwór wykonany z jednej strony na wylot, to z drugiej strony jest w tym samym miejscu).
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”