PROXXON PF230 WRZECIONO

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
wampum
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 22 cze 2007, 14:46
Lokalizacja: Kalisz

PROXXON PF230 WRZECIONO

#1

Post napisał: wampum » 17 sty 2022, 10:06

Hej.
Od trochę ponad miesiąca posiadam małą frezarczkę PROXXON PF230.
Wybór był w pełni świadomy, pasowały mi gabaryty, "głośność" frezarki i to że jest na paskach oraz doczytałem, że PROXXONA na starcie nie trzeba "poprawiać" jak to ma miejsce u innych chińczyków.
Nie doczytałem jednej rzeczy, a mianowicie.
Tulejki zaciskowe do frezów, ma ktoś wiedzę CO TO JEST?.
Na pewno nie jest to żaden standard ER nawet wersja OZ nie pasuje.
Oryginały są koszmarnie drogie (w porównanu do wszystkich innych tulejek zaciskowych).
Ma ktoś wiedzę, czy można coś podebrać nie "proxxonowego" co będzie w normalnej cenie.
Jest też druga opcja - wymiana wrzeciona na standard ER20/25, robił może ktoś taką operację?.

Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję.



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#2

Post napisał: TOP67 » 17 sty 2022, 10:16

Domyślam się, że potrzebujesz mniejszych średnic. Do czego?
Ja kupiłem komplet frezów z mocowaniem 6 mm, dzięki czemu są sztywniejsze. Ale nie wjedzie się w głębokie kieszenie.

Natomiast do fly-cutera o mocowaniu 9 mm, wytoczyłem tulejkę z mosiądzu.


Autor tematu
wampum
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 22 cze 2007, 14:46
Lokalizacja: Kalisz

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#3

Post napisał: wampum » 17 sty 2022, 10:54

TOP67 pisze:
17 sty 2022, 10:16
Domyślam się, że potrzebujesz mniejszych średnic. Do czego?
Ja kupiłem komplet frezów z mocowaniem 6 mm, dzięki czemu są sztywniejsze. Ale nie wjedzie się w głębokie kieszenie.

Natomiast do fly-cutera o mocowaniu 9 mm, wytoczyłem tulejkę z mosiądzu.
Też....Chociażby do wierteł, no bo jak wywiercić otwór pod M2,5?M3?, szukać specjalnie wiertła z chwytem 6mm?.
Ale mam inny problem, właśnie z tulejką D=6mm, ona dziwnie się zachowuje...mianowicie przeskakuje zacisk na narzędziu.
Jak to wyjaśnić....dobra - więc tak.
Zakładam frez zaciskam nakrętkę kluczami do oporu i nagle wszystko puszcza, i znowu zakręcam jeszcze mocniej. Problem polega przy odkręcaniu, na początku idzie ok, aż do tego momentu przeskoku przy zakręcaniu i tutaj jest cholernie ciężko z powrotem przekoczyć tą blokadę , mam wrażenie że zaraz powyginam tą maszynę, narzędzia nie idzie wysunąć muszę całkowicie odkręcić nakrętkę.
Obstawiam samą tulejką bo na innych 8 i 10mm jest normalnie po prostu zakręcam do oporu za pierwszym razem i jest ok.

Bardzo dużo rzeczy mi bakuje, chociażby jakiegoś niskiego solidnego imadła, kamieni do rowków teowych (tutaj też jest chyba standard PROXXONA), jakiś łap, bloczków, fly cutera, czujnika zegarowego i wiele innych.
Ale maszynka sama w sobie ok, już coś tam sobie porobiłem, nawet w stali, aczkolwiek się zagotowała, poparzyłem sobie palec od kółka paska klinowego....

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#4

Post napisał: TOP67 » 17 sty 2022, 11:22

A jak zakładasz tulejkę?
Trzeba je najpierw włożyć do nakrętki, która ma niecentryczny kołnierz. Tulejka nie może sama wypadać z nakrętki. Dopiero potem lekko ją zakręcasz i wkładasz narzędzie. Powinno się dokręcać bez przeskoków.
Natomiast przy odkręcaniu najpierw idzie lekko, potem jest opór, w tym momencie nakrętka wyciąga tulejkę ze stożka. Inaczej nie byłbyś w stanie jej wyciągnąć.

Imadło polecam firmowe. Ale można też zrobić takie jak mam do mniejszej MF70. ulepszona-konwersja-cnc-proxxon-mf70-t1 ... ml#p728092

Mam trzy malutkie flycutery kupione na amazon. https://www.amazon.pl/gp/product/B07DQQ ... UTF8&psc=1

Do tego wytaczak, do którego dorobiłem mocowanie jak na tym filmie

https://youtu.be/DO2hJirGzQ4

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#5

Post napisał: RomanJ4 » 17 sty 2022, 11:55

wampum pisze:Tulejki zaciskowe do frezów, ma ktoś wiedzę CO TO JEST?.
Na pewno nie jest to żaden standard ER nawet wersja OZ nie pasuje.
Oryginały są koszmarnie drogie (w porównanu do wszystkich innych tulejek zaciskowych).

No niestety, Proxxon bardzo się ceni, w moim mniemaniu cena nie warta oferowanych za nią możliwości, nawet zakładając ewentualne "dopieszczanie" bardziej użytecznych "chińczyków".
https://www.farnell.com/datasheets/3360927.pdf
komplet tulejek(lepsza cena niż za kpl 5szt)
https://alle gro.pl/oferta/proxxon-24042-uchwyt-zaciskowy-z-tulejami-pd-230-e-11346426126
wampum pisze:poparzyłem sobie palec od kółka paska klinowego....

To znaczy, że się ślizgał. Zresztą 140W to baaardzo mało przy obróbce stali, przy takiej mocy można frezować jedynie bardzo małymi średnicami frezów i na bardzo dużych obrotach.
wampum pisze:kamieni do rowków teowych (tutaj też jest chyba standard PROXXONA)

typowe nakrętki teowe to
https://www.elesa-ganter.pl/pl/pol/Elem ... we--DIN508
ale zakładając, że "stół" to aluminiowy profil, to pewnie młotkowe też mogą pasować (może po niewielkiej modyfikacji)
https://pl.aliexpress.com/item/32327876910.html

Dodane 3 minuty 24 sekundy:
DTR-ki do ściągnięcia..
https://www.manualslib.com/products/Pro ... 44735.html
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#6

Post napisał: TOP67 » 17 sty 2022, 12:06

RomanJ4 pisze:
17 sty 2022, 11:55
komplet tulejek(lepsza cena niż za kpl 5szt)
https://alle gro.pl/oferta/proxxon-24042-uchwyt-zaciskowy-z-tulejami-pd-230-e-11346426126
To są tulejki do tokarki

Dodane 8 minuty 55 sekundy:
RomanJ4 pisze:
17 sty 2022, 11:55
No niestety, Proxxon bardzo się ceni, w moim mniemaniu cena nie warta oferowanych za nią możliwości, nawet zakładając ewentualne "dopieszczanie" bardziej użytecznych "chińczyków".
Proxxon robi maszyny hobbystyczne. Są drogie, ale dla niektórych mają wielką zaletę w postaci gabarytów. Dzięki temu można ich używać w mieszkaniu czy niewielkiej piwnicy. Oczywiście nie są przeznaczone do produkcji.

Dodane 3 minuty 3 sekundy:
RomanJ4 pisze:
17 sty 2022, 11:55
Zresztą 140W to baaardzo mało przy obróbce stali, przy takiej mocy można frezować jedynie bardzo małymi średnicami frezów i na bardzo dużych obrotach.
A właśnie nie. Ta frezarka ma przekładnię pasową i można zejść z obrotami do 280 rpm przy pełnej mocy, zyskując na momencie.


Autor tematu
wampum
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 48
Rejestracja: 22 cze 2007, 14:46
Lokalizacja: Kalisz

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#7

Post napisał: wampum » 17 sty 2022, 12:36

RomanJ4 pisze:https://alle gro.pl/oferta/proxxon-24042-uchwyt-zaciskowy-z-tulejami-pd-230-e-11346426126


To nie takie tulejki, wyglądają tak.
Obrazek

Co do kamieni, to sobie poradzę, jest to chyba 10 lub 12tka ale z gwintem M6 lub 8.

Maszyna całkiem fajnie pracuje małymi naddatkami - a będzie jeszcze lepiej tylko ogarnę jak dobrze skasować luzy na osiach.

TOP67 dzięki za link do Fly Cutera - już nastawiałem się na wykonanie we własnym zakresie.
Umówimy się że nie musicie mi tłumaczyć jak używać i dobierać narzędzia, tulejki i inne oprzyrządwanie.
Dawno temu pracowałem 10 lat w fabryce w tym 5 lat na CNC.
Od ponad 15 tu lat jestem Przedstawicielem Techniczno-Handlowym od narzędzi skrawających oraz oprzyrządowania, pomiarówki itd...więc mam dojscie do wszystkiego i wiem które sobie kupić (wiem które mają najlepszy stosunek cena/jakość lub które warto kupić).

To w czym jestem słaby to właśnie w budowie maszyny (dopiero poznaję) a przeobienie nawet takiego PROXXONA na CNC to już dla mnie prawie "czarna magia"....jakiś dalszy etap.
Aha kupiłem maszynkę za 2300PLN więc jak na dzisiejsze czasy uważam, że cena była okazyjna....teraz przydała by się tokareczka do kompletu ale tutaj na razie cena zaporowa.
Maszyna potrzebna do pracy hobbystycznej we włąsnym zakresie i wewntualnie dla kolegów z pasji.
I tutaj TOP67 ma rację, stoi ona w "piwnicy" na samej górze bloku z dachem skośnym, gdzie dźwięki się niosą, i to był chyba główny warunek w ogóle postawienia takiej maszynki - głośność działania i pracy - PROXXON na paskach jest naprawdę bardzo cichy, chyba nie ma innej tak cichej na rynku.

Poniżej kilka robótek:
Pierwsza praca - pogłębianie otworów pod łby śrub w stali
Obrazek
Dalej amelinium:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#8

Post napisał: TOP67 » 17 sty 2022, 12:54

wampum pisze:
17 sty 2022, 12:36
Maszyna całkiem fajnie pracuje małymi naddatkami - a będzie jeszcze lepiej tylko ogarnę jak dobrze skasować luzy na osiach.
W aluminium PA9 frezem zgrubnym 8 mm, można pracować na pełnej szerokości i głębokości 1D mm. Ważne jest, żeby zablokować oś Z, przy frezowaniu w bok.

Te uchwyty do imaka mają właśnie noże 8 mm i robiłem je na tej frezarce.

Obrazek

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#9

Post napisał: RomanJ4 » 17 sty 2022, 13:25

Fakt, linkowane przeze mnie tulejki do wrzeciona tokarki. Przepraszam.
TOP67 pisze:A właśnie nie. Ta frezarka ma przekładnię pasową i można zejść z obrotami do 280 rpm przy pełnej mocy, zyskując na momencie

Przekładnię widziałem,
Obrazek

miałem właśnie obroty silnika na myśli, nie wrzeciona, ale nieważne jeśli Kolegom daje satysfakcję, choć z doświadczenia wiem, że apetyt szybko rośnie.. :wink:
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: PROXXON PF230 WRZECIONO

#10

Post napisał: TOP67 » 17 sty 2022, 13:44

wampum pisze:
17 sty 2022, 12:36
Od ponad 15 tu lat jestem Przedstawicielem Techniczno-Handlowym od narzędzi skrawających oraz oprzyrządowania, pomiarówki itd...więc mam dojscie do wszystkiego i wiem które sobie kupić (wiem które mają najlepszy stosunek cena/jakość lub które warto kupić).
O! To może kolega wie gdzie kupić taki frez, jak tu od 18 sekundy?

https://youtu.be/EVCFL5HiWJM?t=18

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”