Projektowanie nowego plotera do przecinarki plazmowej

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Heops
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 51
Rejestracja: 03 gru 2009, 12:14
Lokalizacja: Tam gdzie chleb daja

#21

Post napisał: Heops » 18 lis 2011, 16:04

Witam...

Pewnie ze mozna... to zadna tajemnica. Jeszcze nie nabyte ale juz wybrane do projektu.

1kW silnik: 555 Euro
0.4kW silnik: 405 Euro

1kW driver: 362 Euro
0.4kW driver: 262 Euro

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#22

Post napisał: cnccad » 18 lis 2011, 16:13

może by kolega jakieś zdjęcia umieścił :?: Jestem ciekaw tego projektu
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Heops
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 51
Rejestracja: 03 gru 2009, 12:14
Lokalizacja: Tam gdzie chleb daja

#23

Post napisał: Heops » 18 lis 2011, 18:27

Zdjęć niestety jeszcze nie będzie. Musimy dopiąć na ostatni guzik cały projekt. Po weekendzie wrzuce wiecej rzutów projektu. To nakreśli do czego zmierzamy.

Pole robocze zostalo zwiekszone do 5 x 15 x 1 metr. Os X oraz Y napedzana listwa zebata moduł 2.5. Os Z napedzana sruba. Uklad jezdny osi X to walki podparte na calej dlugosci fi 40, os Y ora Z to walki podparte na calosci fi 25. Torowisko ze stali, a cała brama aluminiowa. I tak brama będzie sporo ważyła. Chcemy zrobić maszynę dość dynamiczną dlatego szukamy oszczednosci na wadze oraz wybraliśmy dość mocne serwo napedy jak na takie urządzenie.

To tak w skrócie to co ustaliliśmy i już zaprojektowaliśmy. Projekt niestety nie będzie posuwał się zbyt dynamicznie gdyż mamy jeszcze inne projekty na głowie. Ale w razie możliwości bede wysyłał uaktualnienia tutaj na forum. Może pare informacji sie komuś przyda.

Pozdrawiam


agrafek
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 51
Rejestracja: 07 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Kraków

#24

Post napisał: agrafek » 19 lis 2011, 09:35

Heops pisze:a cała brama aluminiowa
5m bramy z profilu aluminium 80x160 :roll: To nie jest zdecydowanie za mało ?

No i tak zapytam bardziej doświadczonych, nie było by sensowne przy takiej szerokiej bramie użyć dwóch palników ? 75m kw. powierzchni to do us...nej śmierci będziecie przecinać :mrgreen:


Autor tematu
Heops
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 51
Rejestracja: 03 gru 2009, 12:14
Lokalizacja: Tam gdzie chleb daja

#25

Post napisał: Heops » 19 lis 2011, 13:15

Dzieki za uwage. Profil aluminiowy 80 x 160 wydaje mi sie odpowiedni. Wozek osi Y bedzie podparty na dwoch takich profilach. Dodatkowo bada dwa walki fi25 podparte na calej dlugosci i zakotwione w bocznych podporach. Nie powinno byc malo, zle jeszcze nie wiem ile bedzie wazyl kompletny wozek. Jezeli waga wzrosnie znaczaco to niestety bede musial cos pomyslec nad wzmocnieniem.

Ale czekam na uwagi bardziej doswiadczonych.

Pozdrawiam


karolcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2008, 13:23
Lokalizacja: Świętokrzyskie

#26

Post napisał: karolcnc » 20 lis 2011, 18:56

hmm profil ok, ale koniecznie trzeba wzmocnić konstrukcję bramy, tak jak na fotce to nie gwarantuje sztywności, pomiędzy profile wzmocnienia np. ukośne w stylu kratownicy inaczej będzie się nie licho uginać.
Listwy zębate ok, ale czy orientował się kolega o ceny listw z zębami skośnymi ? Przemyślał bym również kwestie stałego mocowania napędu/zębatki względem listwy, wydaje mi się że docisk pneumatyczny nie jest głupim pomysłem, wszystko ma duże znaczenie na dosyć ważna sprawę - luz :)
Od siebie polecił bym od razu zaprojektować osłony na prowadnice/listwy.


Autor tematu
Heops
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 51
Rejestracja: 03 gru 2009, 12:14
Lokalizacja: Tam gdzie chleb daja

#27

Post napisał: Heops » 20 lis 2011, 19:37

Witam...

Widok Z oraz Y jest bardzo pogladowy. Oczywiscie beda wzmocnione i to nawet sporo...
Co do listew helikalnych to powiem szczerze ze sa nawet troche tansze od normalnych. Przeszlo mi nawet przez mysl ich uzyc chociazby ze wzgledu na cicha prace.
Kola zebate... Wstepnie zalozylismy mocowanie na sztywno kola zebatego, ale pneumatyczne brzmi ciekawie. Czy ktos ma moze jakies foto albo schemat jak to wyglada? Ogolnie sobie wyobrazam, ale zobaczyc zawsze mozna.
Oslony beda projektowane na samym koncu... dzieki za uwage....

pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#28

Post napisał: cnccad » 20 lis 2011, 19:38

też mi się wydaje że 5m to ugięcie będzie się robiło jak palnik zawędruje na środek.
listwy zębate ... skośne można ale po co :?:
docisk zębatki do listwy zrobić , na pewno nie pneumatyczny a jak już to na sprężynie lub z rolką mimośrodową. Luz 0,1 i będzie ok.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Heops
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 33
Posty: 51
Rejestracja: 03 gru 2009, 12:14
Lokalizacja: Tam gdzie chleb daja

#29

Post napisał: Heops » 21 lis 2011, 12:26

Witam

Co do ugiecia sie belki...
Po przeprowadzeniu wyliczen dwie belki (czyste bez zadnych walkow oraz podpor) powinny sie ugiac okolo 0.4 mm (w tym schemacie rozmieszczen sil). Masa wozka jaka przyjelismy to 200 kg (jeszcze nie wiemy czy wystarczajaca). Mysle ze dwie belki dadza sobie rade. Dodatkowo pomyslimy o jakims spieciu rozstawionych belek co wzmocni caly uklad.

Listwy zebate na wstepie przyjelismy proste, ale czy zmienimy... nie wiem zobaczymy jeszcze.

Docisk do listwy... widzial ktos takie rozwiazanie i moglby podrzucic tutaj na forum, jakikolwiek rozwiazanie?

Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-11-21, 14:55 ]
Os Y z wiazaniami miedzy belkami:

Obrazek

Podpory torowiska z regulacja (rozwiazanie podpatrzone) ;-)

Obrazek

Pozostale elementy widoczne na rzutach so jeszcze nie skonczone... Update juz w krotce...


SpecCNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 7
Posty: 32
Rejestracja: 26 cze 2009, 19:11
Lokalizacja: Polska

#30

Post napisał: SpecCNC » 21 lis 2011, 23:56

Docisk wykonaj na sprężynie. Zamocuj cały silnik z przekładnią i kołem zębatym na zawiasie, który musisz docisnąć do listwy zębatej.
Ale ta belka poprzeczna maszyny troszkę licho wygląda.
Jakie parametry maszyna ma osiągnąć:
Jakie grubości blachy będą cięte, jakie arkusze i jaką plazmę zamontujesz na tej maszynie ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”