Program .bmp to g-code

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum

Autor tematu
Gosucherry
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 01 paź 2012, 19:13
Lokalizacja: Katowice

Program .bmp to g-code

#1

Post napisał: Gosucherry » 19 lip 2014, 13:23

Witam !
Jakiś czas zajmuję się programem do generowania g-code z plików bitmapy. Przez ostatni tydzień miałem nieco więcej czasu i napisałem już praktycznie całość. Założenie programu jest proste, dajemy mu plik graficzny w odcieniach szarości o formacie .bmp. Każdy piksel odpowiada wyfrezowanemu miejscu. Odcień szarości w skali 0-255 odpowiada głębokości frezu ( im bliżej czerni, tym głębiej frezuje ), gdzie kolor czarny odpowiada ustawionej przez nas maksymalnej głębokości, a biały oznacza zostawienie miejsca nienaruszonego. Idea programu jest prosta, dajemy plik graficzny wejściowy, ustalamy w programie rozdzielczość pracy ( czyli jakie przesunięcie maszyny reprezentuje 1 piksel na bitmapie ) i program startuje. Po paru sekundach mamy plik wyjściowy w formacie .nc lub .txt ( lub jakimkolwiek innym ) z g-code do całej płaskorzeźby. Czym ten program różni się od większości tego typu rzeczy ? Program nie "wierszuje" płaskorzeźby ( czyniąc ją strasznie niedokładną ) lecz wyszukuje tras pikseli i po nich podążą, tworząc gładkie kształty ( dokładne oraz oszczędne jeżeli chodzi o czas pracy urządzenia ). Ponadto, pod koniec frezowania "bryły" wygładza jej powierzchnię. Jest też możliwość wprowadzenia drugiego pliku .bmp zawierającego tylko pojedyncze linie, np. napisy, lub detale które mają być frezowane pojedynczą kreską i nie mają być wygładzane. Wtedy program frezuje najpierw kształt, potem go wygładza, a na sam koniec nakłada detale, uzyskując najwyższą dokładność. Oczywiście frez jest sterowany tak, by podążał obliczonymi trasami i nie wykonywał zbędnych ruchów. Na poniższych zdjęciach umieszczam przykładowy plik wejściowy .bmp znaleziony na internecie, oraz zrzuty ekranu prezentujące realizację wygenerowanego przez mój program g-code na programie CNCSimulator. Jak widać, symulacja nie dobiegła końca ( symulator nie działa zbyt szybko na moim laptopie ) jak i nie jest ona dostatecznie dokładna, by pokazać precyzję działania mojego narzędzia, lecz gwarantuję, że żadne ograniczenie jakości od strony programu nie istnieje ( przy plikach 1600x1200 px obliczenia trwały parę sekund, na średniej klasy laptopie, z czego jestem dumny ).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako, że piszę tu nie po to by się pochwalić programem, a po to by zaczerpnąć waszej cennej opinii i doświadczenia. Prosiłbym o wszelkie uwagi na temat tego co warto umieścić w programie, czy na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu g-code. Oczywiście odpowiem chętnie na wszelkie pytania dotyczące owego projektu. Pozdrawiam !Tagi:


cnc wkj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2016, 12:36
Lokalizacja: Tychy

#2

Post napisał: cnc wkj » 25 lut 2016, 18:27

witam mam pytanko kiedy i czy w ogóle masz zamiar podzielić się tym swoim arcydziełem chętnie bym go wypróbował na swoim ploterku
pozdrawiam


pdasiek
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:59
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: pdasiek » 13 cze 2016, 14:56

no i jak tam? podzieli się kolega programem?

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2523
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 13 cze 2016, 18:19

tez chetnie wypróbuje
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Arkadiusz2000
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 11 maja 2017, 18:01
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Program .bmp to g-code

#5

Post napisał: Arkadiusz2000 » 18 paź 2018, 12:01

Czekamy.
Wszystko jest trudne nim stanie się proste (C.K. Norwid)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”