pozycjonowanie tloka siłownika

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

pozycjonowanie tloka siłownika

#1

Post napisał: numerek » 31 mar 2006, 09:02

koledzy pomózcie znaleść info na temat
czujnika ruchu tloka silownika pneumatycznego

googlam juz trzeci dzień i się pogubilem
potrzebuje zrobić dosyć precyzyjne pozycjonowanie tłoka siłownika ale nijak nie wiem co zastosowac
sa co prawda czujniki na allegro ale z danych wynika że to jakieś dziwne napięcia
tak sobie kombinuje że czujnik to tylko część układu
tam chyba jest zamieszana jakaś skomplikowana elektronika

kombinowałem z krańcowkami -niestety za mało precyzyjne
jak ktos wie coś na ten temat to proszę o informacje



Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: ALZ » 31 mar 2006, 10:02

Siłowniki pneumatyczne które były przystosowane do pracy z czujnikami położenia miały w tłoczysku wbudowany magnes i czujniki były niczym innym jak kontaktronami.

http://www.smc.pl/products/signalgeber.htm


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#3

Post napisał: anoda » 31 mar 2006, 20:13

Na stronie wobitu jest oferta na przetwornik linkowy z odczytem położenia . Może Ci chodzi o coś takiego.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.

Awatar użytkownika

Kostek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 09 cze 2005, 23:27
Lokalizacja: Kutno

#4

Post napisał: Kostek » 01 kwie 2006, 00:03

dosyć precyzyjne pozycjonowanie
Sprecyzuj :lol: co to znaczy.Dla jednych to mikrometr, a dla facetow co stawiali u mnie sciane pomiedzy lazienka a przedpokojem to metr.


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 01 kwie 2006, 00:29

no wlasnie z tymi czujnikami nie moglem dojśc o co tu chodzi
mam stary siłownik i pewnie nie ma tego magnesu
więc te czujniki odpadają

precyzyjne pozycjonowanie to mam na mysli 0.5-1.0 mm
chodzi o to aby silownik nie wysunął się za daleko

no poszukam jeszcze czegoś innego bo te z wobitu pewnie by się nadały ale trzeba by kredyt wziąc czy cóś :):)

znalazlem coś takiego --> http://www.schmersal.pl/produkty/pozycyjne.php
jest napisane że są to wyłaczniki pozycyjne ale.......sam nie wiem czy da się ustawić wyłaczenie elektrozaworu tak prezycyjnie ?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#6

Post napisał: ALZ » 01 kwie 2006, 01:02

Nie rozumiem dlaczego z góry zakładasz że tłoczysko w siłowniku nie ma magnesu-sprawdzałeś? Magnesy do pozycjonowania to żadna fanaberia i w większości są w standarcie. Zakładając że siłownik pracuje z powtarzalną prędkością i obciążeniem czujniki kontaktronowe zapewniają dość dokładne pozycjonowanie , napewno o niebo z większą dokładnością niż mechaniczne. Jeśli tłoczysko nie ma faktycznie magnesu to cóż za problem przykleić go na zewnętrznej części tłoczyska?


Gregory
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2004, 16:54
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: Gregory » 02 kwie 2006, 23:52

kwestia precyzji odczytu polozenia - to o co pytal kolega Kostek ma istotne znaczenie -
w standardowych silownikach ( z wbudowanym magnesem) to ok. -+5 mm ( Proma) -> stosowalem jako bezpieczniki polozenia krancowego rdzeni formujacych napedzanych pneumatycznie w formach wtryskowych.
Jesli chodzi o dokladny odczyt ( +- 0,1 - 1 mm), to wg mnie, bez linalow nie da rady...
Pozdrawiam

Gregory


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: diodas1 » 03 kwie 2006, 00:41

A co myślisz o sprzęgnięciu z tłokiem siłownika suwmiarki elektronicznej (może z wyjściem do komputera). Kupisz taką już od kilkudziesięciu zł. Trzeba tylko pomyśleć o jej zewnętrznym zasileniu jeżeli przewidujesz pracę w dłuższym czasie. Tłok siłownika nie przemieszcza się z prędkością rakiety więc szybkość przetwarzania układu liczącego suwmiarki powinien "wyrobić"

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#9

Post napisał: gelo » 03 kwie 2006, 20:16

A nie mozna by tego silownika wysuwac do ustawialnego zderzaka, na ktorym jednoczenie bylby mikrus potwierdzajacy. Zderzak zagwarantuje ( oczywiscie jezeli to nie jest jakis potezny cylinder, bo zdaje sie ze to nie zostalo podane), ze tlok nie wysunie sie dalej ani o pol milimetra, a sygnal z mikrusa wykorzystasz jak chcesz.., np do przesterowania elektrozaworu. Oczywiscie potrzeba jeszcze odpowiedniej prowadnicy ze skala, aby mozna bylo ustawiac zderzak i go na niej zaciskac.
Mysle, ze przy takim rozwiazaniu odpada kilka problemow jak: zmienna predkosc tloka, zmienna sila, itp.

Wydaje mi sie ze zastosowanie linialow, czy czujnika polozenia i tak nie zapobiegnie "przejechaniu" tloka o ten milimetr czy dwa w momencie przesterowania elektrozaworu. A to jest juz za duzo jak na twoje potrzeby prada?

Pozdrawiam
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#10

Post napisał: numerek » 03 kwie 2006, 20:32

witam po przerwie

a więc musiałem nieco przemyslec konstrukcję bo z postów wynika że za duzo oczekuje ( dokładnośc 1 mm ) bez profesjonalnych czujników

a więc poszedłem w inną stronę
tak jak napisał kolega @gelo ( mozna powiedzieć że wpadlem na ten sam pomysł ) zrobiłem zderzak z mikrowyłacznikiem z myszki
to maleństwo ma bardzo mały ruch jalowy
ale generalnie chodzi o to że tlok dojeżdża do oporu czyli zderzaka
zderzak jest tak zamocowany aby sie cofnąć ni mniej ni więcej tylko o 1 mm i uruchomić mikrowyłacznik

narazie to działa -zobaczymy za pół roku jak wykona jakieś 1 mln cykli :)

siłownik jest olbrzymi Fi 300 mm skok 700 mm cisnienie 10 atm więc zderzak pewnie nie za długo potrzyma choć jest to część wstarego wykrojnika -więc pewnie to stal NC czy cos podobnego

dzięki wszystkim za wyprostowanie toku rozumowania :)
nie da się tanio i dobrze
albo tanio i tak sobie
albo dobrze i drogo

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”