frezowanie plexi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#31

Post napisał: cnc3d » 31 sty 2009, 11:55

Pleksa 4mm frez jednopiórowy 40.000 rpm posuw 18.000mm/min na raz. stół próżniowy, maksymalne prędkości robocze 54.000mm/min.
Niestety taka maszyna kosztuje 150k zl, ale jak by na to nie patrzeć jest i tak o wiele szybsza niż 3 maszyny po 50k. No i jeden pracownik a nie trzech.



Tagi:


MarcinG
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2007, 09:36
Lokalizacja: Gdańsk

#32

Post napisał: MarcinG » 02 lut 2009, 08:21

lenherd pisze:
MarcinG pisze:W przypadku głowicy na servo napędzie ten system nie działa
A jaki problem zamocować głowice tak jak w AXYZ'ie ? I co ma do tego servo w osi Z?
W AXYZ głwica jest tylko podparta od dołu w osi Z i na dól zjeżdża pod własnym ciężarem a jak wrzeciono jest wyłączone lub bez frezu to oprze się na pierwszej napotkanej powierzchni , śruba kręci się dalej i maszyna "myśli" że wrzeciono jest niżej niż jest fizycznie. We frezarce gdzie wrzeciono jest na sztywno w tym momencie już by cóż nieprzyjemnie zazgrzytało.
Nie ma tu żadnego znaczenia czy oś Z napędza silnik krokowy czy servo no chyba że położenie głowicy odczytywane jest z liniału , wtedy faktycznie maszyna uzna ze nie osiągnęła zadanej głębokości i nie ruszy dalej.

Pozdrawiam
nie miałem na myśli, że w takim systemie działa a w takim nie, tylko rozróżniłem na AXYZ i ta druga z servo (marki KIMLA).
aspektów technicznych tego zagadnienia nie znam, toteż nie podejmuję wogóle dyskusji na ten temat. Ale dzięki za "obrazek" :)

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#33

Post napisał: lenherd » 02 lut 2009, 12:10

MarcinG pisze:AXYZ i ta druga z servo (marki KIMLA)
A masz obie? jak tak to która lepsza?

Pozdrawiam


MarcinG
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 25
Rejestracja: 19 kwie 2007, 09:36
Lokalizacja: Gdańsk

#34

Post napisał: MarcinG » 02 lut 2009, 12:51

ciężko porównać, bo to co te maszyny łączy to porównywalny stół (2x3m) i głowica marki ELTA.

o wadach i zaletach obydwóch mógłbym napisać powieść :)
po krótce - funkcjonalność jest po stronie KIMLI, tu głównym atutem jest wysoka brama i servo napędy. Prędkośc pracy KIMLI jest nieporównywalnie wyższa od AXYZ'a. Jej wadą jest konieczność stałego połączenia z komputerem, brak przycisku awaryjnego przerwania pracy na bramie, panel kontrolny zamocowany na stałe przy początku stołu.

chcąc pomajstrować coś na końcu stołu musiałem zaadaptować bezprzewodowego pada do gier - teraz KIMLĄ mogę sterować jak samochodzikiem :)
o takim:
Obrazek

Jakość wykonania i sztywność w moim subiektywnym odczuciu są ciut lepsze w AXYZie, jednak musze zaznaczyć że u KIMLI nie jest źle, tylko w tym pierwszym jest lepiej. Sztywność wynika z faktu posiadania przez AXYZ'a o wiele niższej bramy.
No a jakość wykonania do odczucie subiektywne.

software - zdecydowanie AXYZ, tzn mi o wiele wygodniej się na nim pracowało. aplikacja KIMLI ma kilka fajnych, mocnych punktów, ale trzeba się do nie przestawić. Warto jednak dodać, że każdy, najmniejszy problem da radę rozwiązać telefonicznie z serwisem firmy i za to chylę im czoła.


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#35

Post napisał: cnc3d » 02 lut 2009, 21:40

Chciałbym dodać, że najnowsze modele maszyn przemysłowych firmy Kimla, wykonane są w oparciu o serwonapędy AC komunikujące się za pomocą Ethernetu Czasu Rzeczywistego z interpolatorem, który oparty jest na procesorze z czterema jednostkami zmiennoprzecinkowymi o wydajności ponad 2 Gigaflopsy. Prędkości ruchów roboczych na tych maszynach sięgają 0.9m/s (54000mm/min) i mają przyspieszenia do 0.5g. Zastosowany system sterowania obsługuje do 16 interpolowanych osi i posiada obsługe pięcioosiowej translacji ścieżki narzędzia kompensującej automatycznie gługość narzędzia przy pracy w pięciu osiach. Kimla produkuje serwonapędy o mocach od 100W do 15kW stosując je adekwatnie do wielkości i masy maszyn.

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#36

Post napisał: lenherd » 03 lut 2009, 10:00

Fajnie że 16 osi tylko co z tego skoro większość to 3osie czasem 4 a ostatnio widzę że urodziła się jakaś piątka.
Podawanie takich info przynajmniej dla mnie jest śmieszne. Kupując maszynę która ma 3 osie wolał bym żeby mechanicznie była wygodna szybka i dokładna a programowe wodotryski które niczemu nie służą .......................... :?:


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#37

Post napisał: cnc3d » 03 lut 2009, 20:50

Maszyna ma 6 osi -brama jest napędzana niezależnymi silnikami z dwóch stron z automatycznym korygowaniem kąta bramy. Do tej maszyny można podłączyć oś obrotową to już mamy 7, do tego jak dodamy obrotowy magazyn narzędzi napędzany serwonapędem to juz 8. A na głowicy może pracować nóż oscylacyjny aktywny z dwoma serwonapędami (jeden do oscylacji, drugi do kąta) -mamy 10. Jeśli założymy wrzeciono z możliwością gwintowania to juz 11, a jak będzie trzeba to można sterować sześcioosiowego robota do podawania materiału -ooooooo zabrakło osi :)

A tak poza żartami, system jest modułowy i umożliwia podłączenie nawet jednago napędu. Następne podłącza się jak kolejne klocki. System jest skalowalny. Każdy napęd może mieć inną moc. Np. napędy osi po 3kW , napęd wrzeciona 15kW, a do obracania magazynu wystarczy 0.4kW. Można włożyć więcej driwerów, które w przyszłości mogą sterować np. nożem obrotowym, albo osią obrotową.


[ Dodano: 2009-02-08, 20:14 ]
Co do tego pada to sprawdziłem i rzeczywiście śmiga doskonale.
Dołączam plik konfiguracji tegp pada dla lubiących eksperymenty.
W programie do obługi pada trzeba wybrać importuj i wskazać ten plik. Należy jeszcze wskazać plik prog_num.exe programu do sterowania frezarką.
Pad nazywa się "Cordless Rumblepad 2"

Opis klawiszy:

kursory cyfrowe sterowanie ruchami ręcznymi odpowiednio lewo,prawo, przód, tył
przyciski lewe przednie:
dolny Z w dół
górny Z w górę
klawisz 4 przełączanie trybu skokowego na ciągły "S"
prędkości w trybie ciągłym:
same strzałki powoli, z klawiszem 3 bardzo powoli
z klawiszem 2 szybko, a z 1 bardzo szybko
(poszczególne prędkości konfigurowane w PcCam)
w trybie skokowym:
bez niczego 0.1mm
z 3 0.01
z 2 1mm
z 1 10mm
klawisze przednie prawe:
górny F1 wejście do panelu sterowania
dolny escape, zatrzymanie
klawisz 9 włącz/wyłącz zabezpieczenie przed wejściem w materiał.
prawy jojstick steruje myszą, a jego naciśnięcie to lewy klik.
lewy jojstick po przełączeniu "mode" steruje ruchami maszyny tak jak strzałki

I na koniec uwaga!!!
Pad ma bardzo duży zasięg (sprawdzałem 100m) i silny sygnał, ale po naciśnięciu jazdy ciągłej i zaekranowaniu odbiornika, odbiornik stracił sygnał i maszyna jechała dalej. Symulowane warunki się pewnie nigdy nie zdarzą, ale jak ktoś będzie miał wątpliwości to proszę nie używać ruchów ciągłych tylko skokowe -tam tego problemu nie ma. Dla zabezpieczenia można w konfiguracji PC-CAM wyzerować prędkości ruchów ciągłych.

Miłej zabawy.
Załączniki
kimla.zip
(648 Bajtów) Pobrany 346 razy


Jurek paletki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2012, 12:53
Lokalizacja: Bielsko

#38

Post napisał: Jurek paletki » 03 paź 2012, 13:12

WItam. Proszę o pomoc gdyż temat frezarek jest dla mnie obcy. Potrzebuję niewielkiej frezarki o wielkości stołu roboczego 90 x 90cm do cięcia PCV o grubości 2mm - 10mm. Proszę o informację jakiego typu frezarki mam szukać na co zwracać uwagę jakiej firmy, gdzie mogę taką kupić woj. śląskie lub małopolskie. Może istnieje komis frezarek :)
Bardzo dziękuję :) Agata
Jurek palety

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#39

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 paź 2012, 07:08

Z moją frezarką serii CARVER http://www.grawerki.biz/index.php?action=produkty&id=52 wybieram się na targi EUROTOOL do Krakowa. Targi będą w przyszłym tygodniu - 16-18.10.2012. Zapraszam do mojego stoiska (firma LYNX - nr 244) na oglądanie w pracy i porozmawianie o frezarkach.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”