Oprawka do nacinania gwintów zewnętrznych na tokarce

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#21

Post napisał: lukadyop » 19 gru 2008, 11:44

Frantz pisze:Witam .Do lukadyop
Kolega sie myli przynajmniej co do konstrukcji mojej oprawki .Mianowicie nie ma tam żadnego ogranicznika a śruba ta służy do tego aby lufka przesuwała sie w wyfrezowanym kanale i sama sobie pobierala potrzebna odległość do nagwintowania śruby a nie ciągnęła całego konika :cool:


Witam wiem na jakiej zasadzie działa ta oprawka śruba jest ogranicznikiem tulei zewnętrznej, mi chodzi o to że ja robiłem stałą bo taka była potrzebna, w rewolwerówce robiliśmy dość krótkie gwinty ok 30mm na prawych obrotach był nacinany gwint a na lewych oprawka schodziła z materiału. Każdy pomysł jest dobry aby tylko działał, Posdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#22

Post napisał: CNCRob » 19 gru 2008, 12:12

lukadyop pisze:mi chodzi o to że ja robiłem stałą bo taka była potrzebna,
zle rozumiem czy ty proponujesz zrobienie oprawki bez kompensacji? raczej nie zda to egzaminu przy tokarkach bez sterowanej osi C i na 99% bede zrywalo lub przeciagalo gwinty.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Frantz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 281
Rejestracja: 14 lis 2007, 21:19
Lokalizacja: Śląsk

#23

Post napisał: Frantz » 19 gru 2008, 12:34

No przychylam sie w tym przypadku całkowicie do wypowiedzi kolegi Draco .


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#24

Post napisał: lukadyop » 19 gru 2008, 19:29

Draco pisze:
lukadyop pisze:mi chodzi o to że ja robiłem stałą bo taka była potrzebna,
zle rozumiem czy ty proponujesz zrobienie oprawki bez kompensacji? raczej nie zda to egzaminu przy tokarkach bez sterowanej osi C i na 99% bede zrywalo lub przeciagalo gwinty.
Ale działa :wink:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#25

Post napisał: CNCRob » 19 gru 2008, 20:00

lukadyop pisze:Ale działa
jakiej srednicy robisz gwinty, na jakiej maszynie i jakiej sa one dlugosci? moze pokazesz foto czy sa one az tak idealne, zwlaszcza w miejscy zmiany obrotow...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#26

Post napisał: lukadyop » 19 gru 2008, 23:05

Draco pisze:
lukadyop pisze:Ale działa
jakiej srednicy robisz gwinty, na jakiej maszynie i jakiej sa one dlugosci? moze pokazesz foto czy sa one az tak idealne, zwlaszcza w miejscy zmiany obrotow...
To była tokarka rewolwerowa, długość około 20-30mm gwintu a czy ja coś pisałem o tym że są idealne, potrzebne kiedyś nam były pręty 12 nagwintowane na długość około 30mm a cały pręt miał około 400mm, wiec zrobiłem oprawkę którą mocuje się w wieżyczce rewolwerowej, dociska sie wieżyczkę do pręta i włącza obroty, jak już dojedzie do danego punktu wyłącza się i włącza lewe i ot cała filozofia proste i działa jak chcecie mogę filmik nagrać, napewno nie jest to jakościowo wyuzdane ale do tego do czego pręty nam były potrzebne było OK. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#27

Post napisał: CNCRob » 21 gru 2008, 21:40

ja napisalem, ze bedzie zrywalo lub przeciagalo gwinty, skomentowales, ze nie wiec dopytalem o te szczegoly. teraz sam napisales, ze nie do konca dobrze to dziala :) gwint aby zrobic i aby nie musial byc dokladny mozna wykonac na wiele sposobow. ale bez kompensacji nie wykonasz dobrego gwintu...
wesolych swiat
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#28

Post napisał: skoti » 21 gru 2008, 23:54

Draco pisze:ale bez kompensacji nie wykonasz dobrego gwintu...
Powinienes dopisac na tokarce cnc . Na manualnej o ktorej caly czas tu sie pisze nie jest kompensacja w oprawce potrzebna skoro mozna poprostu odblokowac konik .
Wesolych swiat :)


Autor tematu
madmax
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 18 mar 2005, 22:50
Lokalizacja: Trzebnica

#29

Post napisał: madmax » 22 gru 2008, 09:04

Witam.

Ale małą burzę mój post wywołał :grin: .

Powiedzcie mi, jak działa kompensacja w oprawce ?

Zauważyłem w swojej kupnej oprawce, że uchwyt stożkowy nie jest na stałe przymocowany do głowicy, lecz może trochę się obrócić w prawo lub w lewo o maksymalnie stały kąt. Siłę, jaką należy użyć do obrócenia uchwytu zależy od stopnia wkręcenia wewnętrzej części głowicy w zewnętrzną część. Czemu ma to służyć ?

Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#30

Post napisał: CNCRob » 22 gru 2008, 13:02

skoti pisze: Na manualnej o ktorej caly czas tu sie pisze nie jest kompensacja w oprawce potrzebna skoro mozna poprostu odblokowac konik .
i jestes pewny, ze gwint M5 wytrzyma ciezar konika przy zmianie kierunku nacinania?
rowniez wesolych swiat zycze :)

[ Dodano: 2008-12-22, 13:04 ]
madmax pisze:Zauważyłem w swojej kupnej oprawce, że uchwyt stożkowy nie jest na stałe przymocowany do głowicy, lecz może trochę się obrócić w prawo lub w lewo
przy kompensacji oprawka moze sie troche wysuwac lub chowac co niweluje nierowny posuw narzedzia.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”