Obciążenie maszyny na 100% przez długi czas to już konkretna orka, każdemu życzę by miał taką robotę by musiał się tym martwić

O przekroje dopytam w poniedziałek.
Zdarza się obciążyć maszynę w 80-110% ale bierz pod uwagę współczynnik jednoczesności, a po drugie 100% obciążenia nie oznacza 100% mocy (wykres momentu obrotowego i mocy).
Najgorzej rozpędzić wrzeciono, na nefie dochodzi do 150% więc trochę to łyknie amper ale po 2-3s mamy już 3-4% plus opory samego skrawania. Energia kinetyczna rośnie z kwadratem prędkości co łatwo zauważyć biorąc stoper mierząc ile czasu trwa rozpędzenie wrzeciona do 2000, 3000, 4000rpm. Przy małym detalu gdzie były częste rozpędzania i hamowania wrzeciona można było zaoszczędzić parę sekund zmniejszając maksymalne prędkości obrotowe wrzeciona.
Na mazatrolu 640t miałem opcję rysowania wykresu poboru mocy (nie wiem na ile zgodny z całym poborem maszyny) ale robiąc dość duży detal to średnie obciążenie na godzinę i tak było około 10kWh bo po zgrubnej obróbce na 15kW lecisz wykończenie z ap 0.5 i f0.12 to średnia na godzinie idzie w dół.
Zobacz kanał DWJ na You tube, nie dam ręki ale mają przyłącze 2x63A gdzie chyba korzystają na razie z 1x63A a parę maszyn mają.
Całkiem inną kwestią jest to o czym pisał kol. Jarewa i "korzystanie" z prądu w taryfie G (domowego) na użytek firmowy (taryfa C) ale tu niech się wypowiada ktoś kto ma większą wiedzę (w szczególności prawnik).