lepi pisze:To nie była statystyka
Nie? A dlaczego? Porównano kolor podkoszulka i zachorowalność na raka, wyliczono z tego procenty. To nie właśnie statystyka? Bezużyteczna, ale czy jest w definicji statystyki założenie, że taka być nie może?
lepi pisze:To nie była statystyka
Bzdury piszesz.
Wiem- ale ja krytycznie podchodzę do wszelkich informacji że statystykami i zawsze próbuje spojrzeć na kontekst i zlecającego badania. Wnioski już lepiej samemu wyciągać, a nie zdawać się na dziennikarzy.
Aby porównać częstotliwość zachorowań na raka trzeba ją osobno policzyć dla grupy białych koszul i osobno dla kolorowych. Potem można porównać wyniki. będą zbliżone. Jeśli nie chcemy/ nie możemy uwzględnić całej grupy można wylosować np 1000 osób w białych koszulach i tysiąc w kolorowych. Wtedy możemy je zsumować do obliczeń.
Nie. Badanie korelacji pomiędzy zachorowaniami i kolorem koszul powinno odbywać się wyłącznie jeżeli podejrzewamy jakiś barwnik o działanie rakotwórcze- wtedy odpowiednio zaprojektować badanie a potem przeprowadzić kolejne testy i badania z barwnikiem w celu potwierdzenia tezy.lepi pisze: ↑19 sie 2024, 21:52Aby porównać częstotliwość zachorowań na raka trzeba ją osobno policzyć dla grupy białych koszul i osobno dla kolorowych. Potem można porównać wyniki. będą zbliżone. Jeśli nie chcemy/ nie możemy uwzględnić całej grupy można wylosować np 1000 osób w białych koszulach i tysiąc w kolorowych. Wtedy możemy je zsumować do obliczeń.
Obie metody dadzą zbliżony wynik.
Jeśli ktoś twierdzi, że wyniki bedą błędne bo białych koszul jest więcej to albo celowo manipuluje w celu przekonania innych do swoich racji albo naprawdę tak uważa z powodu małej wiedzy.
PS podejrzewam, że nosiciele białych koszul nieco częściej chorują na raka. A to dlatego, że średnia wieku w tej grupie prawdopodobnie będzie wyższa![]()