Anodowane aluminium i laser diodowy niebieski

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Anodowane aluminium i laser diodowy niebieski

#11

Post napisał: pitsa » 08 lut 2024, 13:30

W LaserCut nazywa się to "Acc space" - przykład na stronie 43.

Elipsę świetlną robi się z prostokąta. To logiczne. I sprawdzalne. ;-)


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1769
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Anodowane aluminium i laser diodowy niebieski

#12

Post napisał: drzasiek90 » 08 lut 2024, 21:02

GRBL samo w sobie nie ma takiej opcji.
LaserGRBL jako oprogramowanie mógłby takie coś wprowadzać jako offset przy generowaniu g-kodu - ale z tego co szukałem to czegoś takiego nie ma.
Jest jednak opcja grawerowania tylko w jednym kierunku - co znacznie pomaga, natomiast wydłuża czas. Coś za coś.
Zrobiłem próby, daje się odczytać grawerowany tekst o wysokości 1mm, tutaj 10 linii na mm:
Obrazek
Gdyby wiązka była lepiej skupiona to byłoby jeszcze lepiej.
Grawerowałem jednak laserem NEJE E80 czyli 4 diody, ten jedno diodowy o którym pisałem pomimo, że daje mniejszą plamkę to jednak jakoś dużo słabiej graweruje i nie wypala do gołego aluminium.
Trochę to dziwne, bo przy odpowiednio mniejszej prędkości powinno być dobrze.
To co grawerowałem NEJE E80 to było 3% mocy i prędkość 4000 mm/min i wychodzi na biało, natomiast tym laserem 1 diodowym robiłem nawet 100% mocy i 1000mm/min i nadal wychodziło na szaro, jakby nie przepalało do końca.
Ten laser 1 diodowy to moduł około 5-7W więc nie powinno być takiego przeskoku. Długość fali 445-450nm.
E80 to max 24W i długość fali też 450nm.
Aż takiej różnicy być nie powinno.

Dodane 31 minuty 15 sekundy:
Tak po napisaniu tego posta zastanawiałem się, jak to możliwe. Coś musiałem schrzanić. I owszem, tak było :?
Kiedyś miałem ten mniejszy laser, potem zamontowałem E80. Uchwyt taki sam, wtyczka taka sama.
Ale zapomniałem, że kiedyś był zasilacz 12V a do E80 zmieniłem na 24V bo ten moduł zasilany jest z 24V.
Prawdopodobnie po podpięciu tego lasera pod 24V uszkodził się, stąd taka mała moc nawet przy 100% wypełnieniu... :oops:
I tak się właśnie kończą eksperymenty.
Tak bardzo nie szkoda, bo tamten moduł był i tak za słaby jak na moje potrzeby, ale upalić przez głupotę trochę jednak żal, nawet gdybym nigdy więcej go nie wykorzystał.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”