Wymiarowanie deatlu

Problem z wymiarowaniem

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym
Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 533
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Wymiarowanie deatlu

#11

Post napisał: JacekBelof » 28 sty 2024, 14:59

tuxcnc pisze:
28 sty 2024, 11:35
Prosty przykład.
Niby wszystko jest zwymiarowane, ale niech ktoś spróbuje taki detal pomierzyć...
Obrazek
Nie wszystko, brakuje kąta, bądź zrzutowania jednego z wierzchołków na (przeciwległą) podstawę. Resztę obliczysz z rachunku wektorowego i twierdzenia Pitagorasa (w przypadku podanego kąta również z podstaw trygonometrii).
Ale masz rację... za tak zwymiarowany rysunek powiesiłbym delikwenta na gałęzi... i to nie suchej, żeby się za szybko nie urwał.


Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Wymiarowanie deatlu

#12

Post napisał: jasiu... » 28 sty 2024, 15:13

CFA pisze:
28 sty 2024, 10:55
Zgodnie z normami można zwymiarować na kilka sposobów.
Ja wybieram wtedy sposób bliższy idei, która mówi o łatwości pomiaru.
A ja wybieram sposób, który umożliwia montaż danej części. Oczywiście że nie chodzi tu np. o rozstaw otworów (przyrostowo, czy od bazy). Dla mnie podstawą jest właśnie baza, która może być miejscem, gdzie dany detal np. styka się z innym elementem.

I jeszcze jedno. łatwość pomiaru nie jest z reguły najważniejsza. Ważna jest szybkość (dlatego stosuje się sprawdziany) i konieczność dokonania pomiaru z założoną dokładnością. Poza tym raczej chodzi o pomoc wykonawcy, niż kontrolerowi i dlatego fajnie jest, jeśli operator ma podane te wymiary, które wykorzystuje przy obróbce. Przykład - wymiarowanie wałka. Jeśli operator tokarki ma cyfrowy wskaźnik położenia, to będzie ci wdzięczny, jeśli wszystkie wymiary zrobisz od czoła, które on przyjmie jako "zero" (bazę). Oczywiście kontroler, który będzie musiał przeliczyć długość podtoczenia, będzie cię lubił od tokarza mniej. :mrgreen:

Jeszcze jedno. Wymiarowanie od jakiejś bazy ma sens również wówczas, kiedy damy element (choćby wałek) opiera się np. pomiędzy łożyskami i to są ważne płaszczyzny, z którymi są powiązane tolerancje. Zauważ, że wymiarując w takich wypadkach łańcuchem, musiałbyś i tak gdzieś zostawić puste, żeby tolerancję (oparcie na dwóch łożyskach) wskazać tam, gdzie ona jest potrzebna.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4148
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wymiarowanie deatlu

#13

Post napisał: Steryd » 28 sty 2024, 15:38

JacekBelof pisze:
28 sty 2024, 14:59
tuxcnc pisze:
28 sty 2024, 11:35
Prosty przykład.
Niby wszystko jest zwymiarowane, ale niech ktoś spróbuje taki detal pomierzyć...
Obrazek
Nie wszystko, brakuje kąta, bądź zrzutowania jednego z wierzchołków na (przeciwległą) podstawę. Resztę obliczysz z rachunku wektorowego i twierdzenia Pitagorasa (w przypadku podanego kąta również z podstaw trygonometrii).
Ale masz rację... za tak zwymiarowany rysunek powiesiłbym delikwenta na gałęzi... i to nie suchej, żeby się za szybko nie urwał.
Nic tu nie brakuje. Psioczycie na ten przykład, a może akurat być potrzebne określenie odcinków prostych krawędzi np. jako przyleganie. Pomiary to jedno, ale wymagania dot. przedmiotu ( a tym jest rysunek) powinny wynikać z funkcji, a nie z możliwości pomiaru, czy widzimisia wykonawcy.
Można?
Morzna!!!


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiarowanie deatlu

#14

Post napisał: CFA » 28 sty 2024, 16:07

jasiu... pisze:
28 sty 2024, 15:13
CFA pisze:
28 sty 2024, 10:55
Zgodnie z normami można zwymiarować na kilka sposobów.
Ja wybieram wtedy sposób bliższy idei, która mówi o łatwości pomiaru.
A ja wybieram sposób, który umożliwia montaż danej części. Oczywiście że nie chodzi tu np. o rozstaw otworów (przyrostowo, czy od bazy). Dla mnie podstawą jest właśnie baza, która może być miejscem, gdzie dany detal np. styka się z innym elementem.
Też ważne, ale bardziej istotne są - tak jak pisze steryd - wymagania wprowadzone rysunkiem. najczęsciej jest to jakiś wymiar kontrolny i z reguły jest dostępny bezpośrednio. Jak podane jest wszystko, to zawsze można wyliczyć, ale to konstruktor powinien zaznaczyć co jest w detalu istotne.

Dodane 49 sekundy:
Steryd pisze:
28 sty 2024, 15:38
Pomiary to jedno, ale wymagania dot. przedmiotu ( a tym jest rysunek) powinny wynikać z funkcji, a nie z możliwości pomiaru, czy widzimisia wykonawcy.
100% racji - najczęściej wymaganie czegoś z konkretną dokładnością implikuje też technologię. Czasem choćby w celu kontroli wymiaru istotnego dla detalu.


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Wymiarowanie deatlu

#15

Post napisał: adadur » 05 lut 2024, 11:41

tuxcnc pisze:
27 sty 2024, 20:02
Shark16 pisze:
27 sty 2024, 17:16
Czy mógłby ktoś pomóc i naprowadzić na dobrą ścieżkę?
Co do zasady, wymiaruje się tak, żeby to się dało zmierzyć.
[...]
Rozumiem co chcesz przekazać i że to taka przenośnia ... ale nazwał bym to inaczej - wymiaruje się tak, żeby to się dało wykonać

Dodane 41 minuty 43 sekundy:
Shark16 pisze:
27 sty 2024, 17:16
Cześć,

Próbuję zwymiarować rysunek, ale niestety nie wiem czy dobrze to robię. Czy mógłby ktoś pomóc i naprowadzić na dobrą ścieżkę?
[...]
Dodane 39 minuty 6 sekundy:
Poprawiłem na takie coś
[...]
Zacznijmy od tego czy nie lepiej obrócić ten detal (jak poniżej)? ... czy nie wygląda czytelniej? Moim zdaniem wygląda to lepiej. Mało tego aby było jeszcze bardziej czytelne zrób jego przekrój - pokarzą się wszystkie otwory detalu.
Do tego nie rób rzutowania amerykańskiego ... zastosuj normalnie europejskie. Jeśli chcesz zrobić widok od dołu to oznacz to i faktycznie może być pomocny.
A samo wymiarowanie ... fatalne !!! (powiem więcej bardzo fatalne!!!), jest masa błędów: przekroje w tym detalu jeśli są potrzebne to nie takie co zaproponowałeś - zrób przekrój całego detalu i staną się zbędne, do tego pokarzesz że otwory fi6 są nieprzelotowe. robisz ciągi wymiarowe (słyszałeś o błędzie pomiaru); otwory prostokątne (zwymiaruj tak samo jakbyś wymiarował prostokąt, zaokrąglenie naroży to "dodatek"); na rys. głównym wstawiasz wymiar 12 ale to jest "kwadrat"12; zakładam że w tym detalu "bazą" są otwory wiec zwymiaruj rozstaw tych otworów (jak masz kupić uchwyt do szuflady - interesują cię wymiary jego kształtu czy rozstaw pod śruby które masz już we froncie przygotowane...)

naprawde ilośc blędów jest spora ale możliwa do wyprowadzenia w kilku krokach ... ale jak ktoś wcześniej napisał, czy ci się chce?

Obrazek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7884
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wymiarowanie deatlu

#16

Post napisał: tuxcnc » 05 lut 2024, 15:08

adadur pisze:
05 lut 2024, 11:41
pokarzesz
Zwykle nie czepiam się ortografii, ale ten błąd szczególnie mnie drażni.
Zarówno pokarzesz jak i pokażesz to słowa napisane poprawnie, ale uwierz mi, że różnica w znaczeniu jest kolosalna...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”