Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Grzes.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 24 sie 2023, 19:01

Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#1

Post napisał: Grzes. » 28 sty 2024, 00:18

Witam szanownych kolegów i koleżanki.

Kilka msc temu wymieniłem chińską płytę USB na UC300ETH-5LPT + Płyta główna sterowania CNC - SSK-MB5 - 2 x LPT.
Wczoraj chciałem wykorzystać wolniejszy dzień na testy maszyny i pojawił się dość poważny problem
Obrazek
jak widać frezarka przesuwa warstwy w stronę osi Y, w tym przypadku mikrokroki na sterownikach TB6600 były ustawione na 32,
w MAcH3 STEP PER było ustawione na 1600 .
Dzisiaj poczytałem na naszym forum oraz porobiłem inne testy i doszedłem do wniosku że mam trochę za małe prądy ustawione na sterownikach oraz za duże mikrostepy.

Dzisiaj postanowiłem wiec zwiększyć oraz obniżyć mikrokoki
Obrazek
śruba trapezowa o skoku 4 mm fi 14 , więc ustawienia w machu :
Obrazek

Teraz nie występuje schodkowanie ale przesuniecie punktu zero ?
przesunięcie dalej występuje w kierunku osi y + , pomiędzy krawędziami Y+ okręgi mają około 5mm różnicy
gdyż tak oto prezentuje się detal, cad jeden otwór względem drugiego jest wyśrodkowany
Obrazek

aktualne ustawienia macha

Obrazek

gdy Kernel speed ustawie na 75000HZ + to gdy w machu wchodzę w settings a następnie w miejsce gdzie wpisuje ile mm ma się przemieścić oś i ustawie tam np, 10 to za każdym razem jadą wszystkie osie ...

Obrazek

Obrazek

Wszystkie osie maja takie ustawienia

Obrazek

Ustawiałem w mach 3 aby przejechał 100mm i mierzone liniałami wychodziło bite 100 mm ( w każdej osi)
Silniki mają 200 kroków, i około 3A ( około bo nic na nich nie piszę a kojarzę zę maja prąd w okolicach 3A)

Czy problemem jest za małe przyśpieszenie ?

kod do programu https://wklejamy.pl/HdkX6cSgt9

CAM/CAD to solidwork, procersor w laptopie to i5 (6 generacji U) win 10

* zdjęcia z drewnem to ten sam detal, tylko w pierwszym, nie robiłem wewnętrznego otworu ze względu na przesunięte warstw.

Wrzeciono to mokry chińczyk 2.2Kw + falownik (cały zestaw z aliexpres) prędkość wrzeciona w każdym przypadku to 24000.

Bardzo proszę o pomoc, gdyż mi już się wyczerpały opcje




atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2831
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#2

Post napisał: atom1477 » 28 sty 2024, 13:20

To nie musi być problem w Machu.
Tylko np. przekręcanie się połączenia na sprzęgle. Albo niezbyt dobrze łączący pin DIR.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1450
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#3

Post napisał: lepi » 28 sty 2024, 13:22

To NIE jest problem w Machu


Autor tematu
Grzes.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 24 sie 2023, 19:01

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#4

Post napisał: Grzes. » 28 sty 2024, 18:00

[/quote]
atom1477 pisze:
28 sty 2024, 13:20



To nie musi być problem w Machu.
Tylko np. przekręcanie się połączenia na sprzęgle. Albo niezbyt dobrze łączący pin DIR.
aktualnie mam zmontowane takie sprzęgła Obrazek

zamienić na Obrazek
Osie silników oraz wałków nie posiadają podtoczenia na wpust.
Jutro sprawdzę dokręcenie sprzęgła.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2831
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#5

Post napisał: atom1477 » 28 sty 2024, 20:07

Zanim ruszysz sprzęgła (zruszysz mocowanie) to zrób sobie test. Narysuj kreskę na wale silnika, a drugą na śrubie napędowej. I po dłuższym czasie pracy, jak zaobserwujesz że oś Y uciekła, to zobacz czy kreski są względem siebie w tym samym położeniu. Na sprzęgle też możesz dać, to będzie widział która strona się ślizga.

A wymiana rodzaju sprzęgła to też by się przydała. Na helikalnym jest spora spręzyskość.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1799
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#6

Post napisał: drzasiek90 » 29 sty 2024, 08:27

Ta kwadratowa kieszeń wygląda, że jest kwadratowa - czy mógłbyś zmierzyć i potwierdzić?
Okrągła wyspa w środku również wygląda na okrągłą i umiejscowioną centralnie - czy mógłbyś zmierzyć i potwierdzić?
Dopiero ta kieszeń w wyspie wygląda na przesuniętą względem środka wyspy.
Czy wygenerowałeś program?


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2831
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#7

Post napisał: atom1477 » 29 sty 2024, 16:13

Pierwsza wyspa też jest przesunięta. Chodzi o to że każda kolejna warstwa Z jest przesunięta.
Przy okazji wydać tam duży backlash.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7960
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#8

Post napisał: tuxcnc » 29 sty 2024, 17:05

To wygląda na gubienie kroków przy G0.


Autor tematu
Grzes.
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 24 sie 2023, 19:01

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#9

Post napisał: Grzes. » 29 sty 2024, 22:34

atom1477 pisze:
28 sty 2024, 20:07
Zanim ruszysz sprzęgła (zruszysz mocowanie) to zrób sobie test. Narysuj kreskę na wale silnika, a drugą na śrubie napędowej. I po dłuższym czasie pracy, jak zaobserwujesz że oś Y uciekła, to zobacz czy kreski są względem siebie w tym samym położeniu. Na sprzęgle też możesz dać, to będzie widział która strona się ślizga.

A wymiana rodzaju sprzęgła to też by się przydała. Na helikalnym jest spora spręzyskość.
Generalnie zrobiłem tak że zaznaczyłem kreski na śrubie, na sprzęgle i wałku silnika na każdej osi (wcześniej sprawdziłem dokręcenie sprzęgła) pofrezowałem frezem do drewna do planowania fi 40 , sterowałem z palca aby móc zmieniać dynamicznie i nieregularnie kierunki frezowania zmieniłem również wartość przyśpieszenia z 300 na 500 , bawiłem się tak ze 20 min, skrawając od 0,5 do 2mm i nic się w żadnym z kierunków nie przesunęło .. ..
drzasiek90 pisze:
29 sty 2024, 08:27
Ta kwadratowa kieszeń wygląda, że jest kwadratowa - czy mógłbyś zmierzyć i potwierdzić?
Okrągła wyspa w środku również wygląda na okrągłą i umiejscowioną centralnie - czy mógłbyś zmierzyć i potwierdzić?
Dopiero ta kieszeń w wyspie wygląda na przesuniętą względem środka wyspy.
Czy wygenerowałeś program?
Generalnie kwadratowa kieszeń ma odchyłki na poziome około 0.3mm do 0.5mm ( ale one mogły być również spowodowane delikatnym biciem freza, gdyż ten nie był pierwszej młodości ) . Natomiast wewnętrzny okrąg jest przesunięty o koło 7mm w kierunku zaznaczonym jako y na desce.
Gcode generuje w SolidworsCam.
atom1477 pisze:
29 sty 2024, 16:13
Pierwsza wyspa też jest przesunięta. Chodzi o to że każda kolejna warstwa Z jest przesunięta.
Przy okazji wydać tam duży backlash.


Nie oś z tylko x lub y ? po Z odchyłka to około 0.1mm
"Przy okazji wydać tam duży backlash" - wszędzie w machu ustawiony na 0
tuxcnc pisze:
29 sty 2024, 17:05
To wygląda na gubienie kroków przy G0.
Mas zmoże jakieś rozwiązanie ?
Generalnie to

O0001
(This Post Processor is distributed on an "AS IS" BASIS, )
(WITHOUT WARRANTIES OR CONDITIONS OF ANY KIND, either express or implied. )
N1 G21
N2 (50MM 5FL FACE MILL)
N3 G91 G28 X0 Y0 Z0 tę linijkę zmieniam na G00 G91 Z0

Solidworks Cam ma 2 postprocesory mach 3, jeden z G54 a drugi bez.

I gdy generuje Gcode czy jednym czy drugim postprocesorem, bez zmiany linijki N3 to maszyna przy wybraniu pkt i wyzerowaniu naciśnięciu start jedzie do pozycji home, i nie wiem czemu nagle nie reaguje na sygnał z krańcówek do homowania. Po wpisaniu G00 G91 Z0 wybieram środek detalu ma półfabrykacie, zeruje oś Z i klikam start programu i zaczyna się prawidłowy cykl obróbczy ( program jedzie do skrajnego punktu zdefiniowanego półfabrykatu)

Wcześniej korzystałem z Cam od Fusiona 360, bo dla hobbystów był za free, teraz go wykastrowali do 500 linijek kodu ... a wydawać 300+ PLN na msc gdzie nie mam zleceń na razie gdyż jestem jescze w fazie dostrajania maszyny, to mi się nie kalkuluje.
Solidworks Cam mam na licencji znajomego, na zasadzie że użycza mi swojej licencji po godzinach pracy swojej firmy .
Zależy mi na tym etapie wykluczenie 100% błędów spowodowanych maszyną. Bo jesli na tym CAM będzie dobrze frezować, to po zmianie CAM, ewentualne będy będa tylko winą operatora...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7960
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mach 3 przesuwa współrzędne przy otworowaniu

#10

Post napisał: tuxcnc » 29 sty 2024, 23:03

Grzes. pisze:
29 sty 2024, 22:34
Mas zmoże jakieś rozwiązanie ?
G0 to ruch z maksymalnie możliwą prędkością, ruchy robocze są zwykle dużo wolniejsze.
Przegięcie z maksymalną prędkością może się więc tak objawiać, że maszyna prawidłowo obrabia ścieżkę na G1/G2/G3, ale gubi pozycję na długich przejazdach G0. Stąd może być przesunięcie pomiędzy prawidłowo wyciętymi fragmentami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”