Program do rozkroju sklejki

Cad


Autor tematu
wi3s0
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sie 2023, 09:18

Program do rozkroju sklejki

#1

Post napisał: wi3s0 » 05 sie 2023, 10:31

Dzień dobry,
Jestem nowy w temacie. Zastanawiam się czy istnieje narzędzie, dodatek do autocad, który pokazałby mi jak pociąć sklejkę żeby dobrze wykorzystać materiał.
Sprawa wygląda nastepujaco:
Mam kilka sklejek o różnych wymiarach,
Chciałbym wyciąć z nich elementy które najlepiej jakby miały kształt 3x1,5cm jako prostokąty całkowite. Natomiast jakbym wyciął tylko te całkowite to bym miał za dużo odrzutów. Więc program mógłby wskazać jak pociąć na kawałki mniejsze niż całkowite ale żeby tych odrzutów prawie nie było.
Jak widać kształty są proste (prostokąty) więc nie potrzeba jakiegoś kombajnu.
Może ktoś zna sposób jak napisać jakiś dodatek w vba albo zna taki dodatek do Cada?
Pozdrawiam




cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Program do rozkroju sklejki

#2

Post napisał: cawboy » 05 sie 2023, 10:59

darmowy Deepnest się nie sprawdzi? https://deepnest.io/
Krak.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Program do rozkroju sklejki

#3

Post napisał: kubus838 » 05 sie 2023, 21:04

wi3s0 pisze:
05 sie 2023, 10:31
Dzień dobry,
Jestem nowy w temacie. Zastanawiam się czy istnieje narzędzie, dodatek do autocad, który pokazałby mi jak pociąć sklejkę żeby dobrze wykorzystać materiał.
Sprawa wygląda nastepujaco:
Mam kilka sklejek o różnych wymiarach,
Chciałbym wyciąć z nich elementy które najlepiej jakby miały kształt 3x1,5cm jako prostokąty całkowite. Natomiast jakbym wyciął tylko te całkowite to bym miał za dużo odrzutów. Więc program mógłby wskazać jak pociąć na kawałki mniejsze niż całkowite ale żeby tych odrzutów prawie nie było.
Jak widać kształty są proste (prostokąty) więc nie potrzeba jakiegoś kombajnu.
Może ktoś zna sposób jak napisać jakiś dodatek w vba albo zna taki dodatek do Cada?
Pozdrawiam
Do puki nie podasz nazwy użytkownika nikt Ci nie pomoże. Wszyscy mamy dość "specjalistów" z ukrainy którzy wszystko wiedzą i znają. Już dość tego. Najpierw prośby o pomoc a teraz "żądania pomocy".

robert


Autor tematu
wi3s0
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sie 2023, 09:18

Re: Program do rozkroju sklejki

#4

Post napisał: wi3s0 » 06 sie 2023, 14:35

Przecież podałem nazwę użytkownika. Nawet cytujesz moja wypowiedź na początku umieszczając nazwę użytkownika. Nie jestem z Ukrainy. Nie jestem specjalistą. Chciałbym hobbystycznie pociąć moje sklejki a Ty masz problem homofobie.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Program do rozkroju sklejki

#5

Post napisał: kubus838 » 06 sie 2023, 15:41

wi3s0 pisze:
06 sie 2023, 14:35
Przecież podałem nazwę użytkownika. Nawet cytujesz moja wypowiedź na początku umieszczając nazwę użytkownika. Nie jestem z Ukrainy. Nie jestem specjalistą. Chciałbym hobbystycznie pociąć moje sklejki a Ty masz problem homofobie.
Dlaczego wspomniałem o ukrainie? A dlatego, że tam jest specyficzny system nauczania i każdy obywatel ukrainy z którym rozmawiałem w ten sam sposób co Ty podchodzi do rozkroju materiału.

Ale do tematu. Jak rozumiem chcesz tak ustawić elementy na sklejce aby było jak najmniej strat. Tylko w tym przypadku musisz pamiętać, że na sklejce widać słoje. I teraz aby "zrobić" prawidłowy nesting potrzebny jest podkład ze zdjęcia takiej sklejki. Oczywiście w każdym programie cad możesz sobie ustawić gdzie dany element i jak ma być ustawiony. I chyba w tym przypadku najlepiej zrobić to ręcznie.

Nie wiem czy oto Ci chodziło ale jeżeli chcesz tylko rozłożyć elementy na sklejce nie zwracając uwagi na słoje to zrób to ręcznie z miejscami na frez. A jeżeli szukasz "automatu" który zrobi to za Ciebie to raczej nic dobrego z tego nie wyjdzie. Ale jeżeli w dalszym ciągu upierasz się przy jakimś programie to życzę Ci powodzenia. I w tym przypadku szukaj programów do nestingu.

Może i jestem jak mnie nazwałeś "homofobem" ale to nie jest przypadek. Obywatele z ukrainy przyjeżdżając do Polski twierdzą, że wszystko potrafią zrobić i nie ma dla nich nic trudnego. Niestety w trakcie pracy zadają pytania "czy jest jakiś program który zrobi to za mnie". Kiedy dostają taki program to i tak nic nie robią bo "dopiero się uczą". A w tym czasie osoba doświadczona dawno to zrobiła. A zrobiła to za pomocą zwykłego cad-a bez zadawania zbędnych pytań. I to jest powód dla którego uznałem Cię za obywatela ukrainy. I w tej chwili powinienem zadać Ci pytanie czy przechodziłeś szkolenie w cad-zie o którym wspomniałeś. Ale nie zadam bo Twoją odpowiedź już znam.

robert


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Program do rozkroju sklejki

#6

Post napisał: atom1477 » 06 sie 2023, 19:07

Ja z kolei nie rozumkiem jaki to problem rozmieścić elementy w kształcie prostokątów 1.5x3cm.
Skoro są tam tylko takie prostokąty to co za problem je rozmieścić nawet ręcznie?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Program do rozkroju sklejki

#7

Post napisał: bartuss1 » 06 sie 2023, 21:26

Kopiuj i przesun o 40mm czy ile tam ma frez fi hehe
Widocznie kolejny mondry inaczej.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”