Steryd pisze: ↑24 cze 2023, 11:42
qerc pisze: ↑24 cze 2023, 10:29
Steryd pisze: ↑23 cze 2023, 23:53
A czemu nie chcesz rozwiertakiem?
Łatwiej i szybciej niż wytaczać.
Jak rozwiertakiem ? zawsze jest jakieś bicie w uchwycie tokarskim. Najpierw wiertło a potem roztaczanie na dowolny wymiar np fi 16, fi 20 itp. zależy od planowanych wielkości trzonka. Oprawki dali prawidłowe bo roztaczanie powinno być po zamocowaniu jej w gniazdo wtedy mamy pewność co do jej osiowego wykonania. Jak ktoś tego nie rozumie nie powinien zabierać się za wykonanie otworów w oprawkach bo sp...doli a potem ktoś inny będzie się z tym pałował wiele godzin aby zrozumieć dlaczego obróbka nie taka albo płytki się sypią.
Wiem co piszę przerabiałem na sobie. Oprawki celowo nie mają gotowych otworów bo zdają sobie sprawę z niedokładności wykonania głowicy. Może na maszynach za większe pieniądze setka to setka ale nie w Chińczyku tu wile rzeczy przechodzi np . śruby od osi X które są 4 (M8) i trzymają na 2 zwojach gwintu, tu wszystko mogło się zdarzyć podczas produkcji maszyny a niewiele może ją zdyskwalifikować do sprzedaży.
Jesli to ma być oprawka do rozwiertaka, to się zgodzę, ale jesli do wytaczaka, to dycha, czy dwie bicia można spokojnie olać.
Następne już sobie wytoczy wykorzystując te oprawkę jak będzie chciał dokładnie.
Tego to już nie rozumie, o co chodzi czy uważasz że pierwszą oprawkę jak zrobi do wytaczaka to następnie zakłada oprawkę do niej nóż do toczenia otworów i kolejną oprawkę do uchwytu tokarskiego i toczy
Dodane 6 minuty 10 sekundy:
Ayth pisze:Jak skorygować otwór jak wytaczak od osi do płytki powiedzmy ma 10 to po roztoczenia wyjdzie fi 20 jak zrobić fi 25 bo po prostu nie mogę sobie tego wyobrazić.
wytaczadło potrzebne mniejsze z trzonkiem np. fi 12
korektę średnicy dokonujesz przesuwając je w osi obrotu za pomocą głowiczki tam są blokady ( nie zapomnij za każdym razem o blokowaniu jej po korekcie) Żadnych oprawek nie wyrzucaj do kosza!!
Jak na pierwszej przejedziesz wymiar pod nóż np Φ 20 to ją potem zrób na Φ 25 przyda się do grubszych trzonków.
Dodane 4 minuty 24 sekundy:
I jeszcze jedna rada wykonaj wstępnie otwory na wszystkich oprawkach jednakowe.
Jak ostatnim przejściem wykonasz na gotowo i będzie OK. to następne jedziesz już nic nie zmieniając. Pamiętaj że warstwa zbieranego materiału musi być jednakowa w każdym otworze inaczej opory i odkształcenia spowodują inne odepchniecie noża i będzie albo za luźno albo ciasno.