Konstrukcja pod płytę warstwową.

Wiata z płyty warstwowej.

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Konstrukcja pod płytę warstwową.

#1

Post napisał: Bostom » 05 cze 2023, 19:34

Cześć. Mam wyłożoną kostkę brukową gdzie miał stać blaszak. Jednak wolałbym użyć płyty warstwowej. Wielkość to 5,5m x 3.5m. Trzy ściany w płyty, jedną ścianą będzie dostawiony do budynku, ale nie mogę się tam zakotwić. Oglądam różne konstrukcję na YT itp. chyba wiem coraz mniej... Jedni do małych garaży dają stali jakby na dachu miał lądować Mi8, a drudzy stawiają konstrukcję prawie, że samonośną.

Jak ugryźć taki temat, żeby zrobić to po taniości, a żeby było lepsze od blaszaka? Szkielet w takiej formie, żeby tylko było do czego przykręcać płytę będzie wystarczający? Jakiego profilu użyć do konstrukcji spawanej?

Obrazek




gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konstrukcja pod płytę warstwową.

#2

Post napisał: gozdd » 05 cze 2023, 20:01

Ja co prawda zleciłem postawienie firmie, ale chyba drugi raz bym tego nie zrobił (a na pewno nie tym samym). Chociaż akurat solidności konstrukcji nie mogę nic zarzucić, więc się podzielę.
Wolnostojąca konstrukcja o wymiarach 5x7m. Płyta 80mm ze styropianem w środku, profile stalowe 80x80, w takiej formie jak narysowałeś, ale z krzyżem na dachu. Za to bez zastrzałów w narożnikach. Przy największych wiatrach nie widać/słychać żeby konstrukcja pracowała. Zimą dachu jeszcze nie odśnieżałem - nie było nigdy na tyle śniegu, żebym zaczął się martwić.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Konstrukcja pod płytę warstwową.

#3

Post napisał: Robert_K » 05 cze 2023, 22:07

Bostom pisze:Wielkość to 5,5m x 3.5m.


Jeśli to coś pomoże to u siebie mam w warsztacie taką płytę warstwową (ścienna 15cm z wełną w środku) na suficie. Wymiary nad którymi jest rozwieszona to 6x3,5m.

Płyty leżą na dwóch kątownikach 100x100x8 przykręconych wzdłuż dłuższych boków. Płyty były układane prostopadle do tych kątowników, czyli cięte na 3,5 metra i kładzione na górę.

W takiej konfiguracji podczas układania płyt chodziłem po nich na kolanach i nawet gdy stałem na środku płyty żadna się nie złamała - ważę około 110 kg, więc miały co dźwigać.

Pozdrawiam.


zwyczajny
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 25 gru 2017, 16:26

Re: Konstrukcja pod płytę warstwową.

#4

Post napisał: zwyczajny » 05 cze 2023, 23:13

A nie możesz zrobić tego dachu na zetownikach tak jak się to robi przy dużych halach?


Autor tematu
Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Re: Konstrukcja pod płytę warstwową.

#5

Post napisał: Bostom » 12 cze 2023, 10:08

@gozdd robiłbyś drugi raz, bo to na tle proste, że śmiało brać się za to samemu?

@Robert_K niestety chcę to zrobić jak najtaniej, bo nie jestem pewien jak długo i czy w ogóle w jakiś istotny sposób bedę z tego korzystał inaczej niż jako "składzik", dlatego zakładam najcieńszą możliwą płytę (40mm?), kojarzę, że na tych 3.5mm mogłaby być niepodparta, jednak dla bezpieczeństwa wolałbym to zrobić. No i tylna belka musi przyjąć cały ciężar, myślę czy nie zastosować tam kratownicy.

@Robert_K wszystko jest jeszcze kwestią otwartą. Jakie zetowniki masz na myśli? Ja hale kojarzę raczej z konstrukcji z dwuteowników.


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Konstrukcja pod płytę warstwową.

#6

Post napisał: gozdd » 12 cze 2023, 10:37

Bostom pisze:@gozdd robiłbyś drugi raz, bo to na tle proste, że śmiało brać się za to samemu?


Jeśli tylko potrafisz spawać to śmiało rób samemu.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Konstrukcja pod płytę warstwową.

#7

Post napisał: Robert_K » 12 cze 2023, 19:03

Bostom pisze:niestety chcę to zrobić jak najtaniej (...) dlatego zakładam najcieńszą możliwą płytę (40mm?)


Ja kupowałem płyty z drugiego gatunku i tam, gdzie je kupiłem płaciłeś za metr płyty bez względu na jej grubość, czyli tyle samo kosztowała płyta o grubości 4cm co o grubości 15cm, dlatego wziąłem 15. Poszukaj w swojej okolicy takiego składu z płytami warstwowymi w drugim gatunku, myślę że nie tylko u mnie sprzedają to na takich zasadach.

Pozdrawiam.


Autor tematu
Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Re: Konstrukcja pod płytę warstwową.

#8

Post napisał: Bostom » 13 cze 2023, 16:08

@Robert_K z podobnego składu miałem skorzystać, ale nie przypuszczałem, że ceny mogą być takie same za różne grubości. Muszę dopytać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”