Przedłużenie wału silnika elektrycznego

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

Przedłużenie wału silnika elektrycznego

#1

Post napisał: Mallujemy » 05 kwie 2023, 14:44

Witam.
Muszę zbudować wrzeciono szlifierki do płaszczyzn.
Tuleja przykręcona do kołnierza silnika, wrzeciono wciśnięte na wcisk na wałek 19mm, ułożyskowane pojedynczo lub podwójnie łożyskiem 6006 2RS. Na końcu znajduje się koło kontaktowe 150x50mm. Obroty silnika 2800.


Czy ta konstrukcja ma racje bytu?

Czy może trzeba założyć sprzęgło elastyczne na wał silnika i zamontować 2 oddalone od siebie łożyska w tej stalowej tulei?

Bardzo proszę o odpowiedz ponieważ pozostałe elementy maszyny już zostały zbudowane i brakuje tylko osi Z +wrzeciona.
Załączniki
silnik.png



Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Przedłużenie wału silnika elektrycznego

#2

Post napisał: Alvar4 » 05 kwie 2023, 17:05

Z technicznego punktu widzenia takie wrzeciono powinno działać prawidłowo. Problemem może być uzyskanie współosiowości wszystkich otworów i kołnierzy. Jeśli jesteś w stanie wykonać wszystkie części precyzyjnie to możesz to zrobić tak jak narysowałeś. Jeśli nie to lepszym rozwiązaniem będzie zastosować sprzęgło między wrzecionem a silnikiem. Zaczął bym od wykonania wałka wrzeciona. Gotowy wałek założyć na czop silnika i zmierzyć czujnikiem zegarowym lub diatestem bicie na jego końcu. Bicie w okolicach setki będzie dobrym znakiem i można wtedy zabrać się za wykonanie tulei z kołnierzem.
Obrazek


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przedłużenie wału silnika elektrycznego

#3

Post napisał: Steryd » 05 kwie 2023, 17:13

A moim zdaniem sprzęgło i dwa łożyska będą znacznie lepszym rozwiązaniem. Dodanie po prostu tulei spowoduje, że sztywność kątowa tego łożyska będzie jedynym elementem przeciwstawnym do bicia i niewyrównoważenia tego klocka na końcu. Jak to ma być szlifierka, to pewnie i obroty niczego sobie, a w połączeniu z tak słabym łożyskowaniem to nie będzie dobrze pracować.
Można?
Morzna!!!


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Re: Przedłużenie wału silnika elektrycznego

#4

Post napisał: Areo84 » 05 kwie 2023, 19:25

Jeśli połączenie ośki silnika z wałem będzie bezluzowe i współosiowe i cała reszta dokładnie wykonana to ma prawo działać poprawnie, w końcu niedaleko znajduje się łożysko silnika . Ale bardziej pewnym i elegackim rowzwiązaniem byłoby ułożyskowanie wrzecionka na dwóch łożyskach.


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

Re: Przedłużenie wału silnika elektrycznego

#5

Post napisał: Mallujemy » 05 kwie 2023, 19:42

No właśnie boję się trochę o tą współośowość i ogólną precyzję wykonania tego wału. Chcę to zlecić komuś na tokarkę CNC no ale to dalej nie daje gwarancji precyzji. Rozumiem ze jeśli wybiorę opcję ze sprzęgłem to powinienem użyć czegoś takiego Obrazek + jedno łożysko zaraz za sprzęgłem i drugie na samym końcu?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przedłużenie wału silnika elektrycznego

#6

Post napisał: Steryd » 05 kwie 2023, 19:46

Może być i takie sprzęgło, ale tutaj starczy tulejka z wpustem. Chociaż jak się patrzy na cenę tych chińskich sprzęgieł, to szkoda sobie zawracać głowy innymi rozwiązaniami.
Można?
Morzna!!!


bambus1121
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 02 maja 2011, 14:37
Lokalizacja: swietokrzyskie

Re: Przedłużenie wału silnika elektrycznego

#7

Post napisał: bambus1121 » 03 cze 2023, 23:56

Prawdopodobnie chciał byś na głowicy osiągnąć jak największą sztywność? Sam budowałem na podobnej zasadzie głowice do szlifierki. Ja bym się nawet nie zastanawial nad tym czy coś innego się sprawdzi tylko zastosował dwa łożyska stożkowe z możliwością kasowania luzu na zwykłej nakrętce z kontrą. Raz że lepiej będzie pracować a dwa nie będziesz musiał się męczyć z pasowaniem silnika i chociażby z osiowoscią samego silnika na zamku flanszy, Bo bywa z tym różnie w tanich silnikach, złożyć to na sztywno i pewnie to proszenie się o komplikacje i problemy. Kilka setek luzu, lub braku osiowości którego na początku zbagatelizujemy i podparta głowica na jednym łożysku oraz samym wale silnika zakończy żywot po krótkim czasie jak zamek w mauserze Pawlaka z samych swoich. 😉 Dwa łożyska toczne to minimum którego potrzebujesz a skośne to idealne rozwiązanie, Plus musowo sprzęgło.
Zaufaj mi, dobrze i trwale prościej się nie da Tego zrpbic😉

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”