HAAS ST20 - Głowica narzędziowa przestawiona

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
dmu50
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 11 cze 2017, 15:50
Lokalizacja: Lublin

HAAS ST20 - Głowica narzędziowa przestawiona

#1

Post napisał: dmu50 » 02 mar 2023, 21:41

Cześć!
Od dzisiaj pracuję w firmie która ma tokarkę st20 bez osi Y.
Dotychczas pracowałem na tokarkach z sinumerikiem także te sterowanie to dla mnie totalna nowość.
Od razu okazało się, że maszyna jest po dzwonie, i głowica narzędziowa jest przesunięta dosyć sporo. Tak, że zostawia cycek po planowaniu, po podłożeniu blaszki 1mm cycek zniknął, ale wiadomo, reszta narzędzi też nie pracuje prawidłowo.

W poprzedniej firmie miałem tokarkę AVIA bez osi Y, i ustawiałem kąt głowicy poprzez rozkręcenie dekla od przodu - poluzowanie 6 czy tam 8 śrub, ustawienie na czujnik wałka szlifowanego tak aby chodził w 0, zakręcenie, i z głowy.
Na maszynach z osią Y po prostu robiło się korekcję i zapisywało w ustawieniach maszynowych - resetowało maszynę i było git.

Jak w przypadku tej tokarki?
O serwis walczę ale nie jestem pewien czy się uda. Dlatego pytam was, czy tu też jest kwestia mechanicznego poprawienia kąta, czy jest jakaś opcja aby w maszynie zmienić położenie o ileś stopni głowicy narzędziowej.


Druga sprawa, nie działa blokowanie uchwytu (m14) czy jest możliwość, że maszyna nie ma tej opcji? Czy po prostu hamulec się zepsuł? Nie czuć w ogóle oporu.



Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

Re: HAAS ST20 - Głowica narzędziowa przestawiona

#2

Post napisał: ryby007 » 03 mar 2023, 20:08

Hamulec M14 to opcja :mrgreen: jeśli nie trzeba na sztywno to pozostaje M19
Głowica raczej do kalibracji na śrubach inaczej nie da rady, programowo to tylko jak ciągnie stożek to jest w offsetach
W haas wszystko to prawie opcja :lol:
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2


Autor tematu
dmu50
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 11 cze 2017, 15:50
Lokalizacja: Lublin

Re: HAAS ST20 - Głowica narzędziowa przestawiona

#3

Post napisał: dmu50 » 14 mar 2023, 13:51

ryby007 pisze:
03 mar 2023, 20:08
Głowica raczej do kalibracji na śrubach inaczej nie da rady, programowo to tylko jak ciągnie stożek to jest w offsetach
Odkręciłem pokrywę, poluzowałem wszystkie śruby i nie chce nawet setki drgnąć...

Obrazek

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7969
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: HAAS ST20 - Głowica narzędziowa przestawiona

#4

Post napisał: WZÓR » 14 mar 2023, 15:45

dmu50 pisze:
14 mar 2023, 13:51
ryby007 pisze:
03 mar 2023, 20:08
Głowica raczej do kalibracji na śrubach inaczej nie da rady, programowo to tylko jak ciągnie stożek to jest w offsetach
Odkręciłem pokrywę, poluzowałem wszystkie śruby i nie chce nawet setki drgnąć...

Obrazek
... , jak mi serwis swego czasu ustawiał głowicę , to z lekka rurą na wagę ją brał bo inaczej się nie dało . :|


Przy mało którym dzwonie na tokarce, przestawione osie wciąż są równoległe. Zazwyczaj w takich wypadkach najpierw ustawia się ową równoległość osi (mechanicznie kluczami i czujnikiem) a dopiero potem środek narzędzia względem środka wrzeciona (czujnik i parametry).
Sam tego nie zrobisz .... , i trzeba mieć trzpień kontrolny.
W między czasie , jak u szefostwa załatwisz serwis do tej maszyny poczytaj tutaj :
centrum-tokarskie-st-20y-centralny-punk ... 43244.html

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”