Drukarka 3D dla mechatronika

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

nivr1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 190
Rejestracja: 14 lis 2020, 23:37

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#21

Post napisał: nivr1 » 28 lut 2023, 21:58

Ja używam ender 5 plus. Pół dnia zajęło mi złożenie i konfiguracja. Sam wcześniej nic nie drukowalem. Jakość wydruków bardzo dobra. Zastosowanie obudowy zamkniętej właściwie zniwelowało problem zepsutych druków. Tyle że taka krowa z obudową zajmuje prawie metr sześcienny.



Awatar użytkownika

Autor tematu
PawełLewczuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 17 lut 2021, 19:18

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#22

Post napisał: PawełLewczuk » 28 lut 2023, 22:19

No dobra przemyślałem to sobie i dla tych paru cm jak miałbym coś wydrukować większego to bym po prostu drukował z części i tyle


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#23

Post napisał: Avalyah » 28 lut 2023, 23:33

Jarewa pisze:Jasne, ktoś kto nie miał z drukarkami do czynienia od strzała ustawi profile silcera? bo drukarka to tylko 50% reszta to ustawienie pod siebie silcera.

Mam ender 3 pro. Złożyłem (2-3h), odpaliłem ultimaker cura, wybrałem ender 3 pro i od tej pory lecę wydruki bez problemu. Oprócz poziomowania stołu nic nie musiałem robić.

Owszem, bywały problemy z zatkanym ekstruderem i innymi drobnostkami, ale na tę okoliczność warto kupić sobie paczuszkę ekstruderów za parę złotych i metalowy mechanizm podający filament, bo ten oryginalny ma tendencje do pękania. Także z czasem bywa to frustrujące, ale sam start z tą drukarką był zupełnie bezbolesny.

Chyba w tym przypadku ma zastosowanie powiedzenie - chytry dwa razy traci, w Twoim wypadku 4 ;) bo kupiłeś najtańsze gówno i włożyłeś w to równowartość dwóch takich enderów.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#24

Post napisał: adam Fx » 01 mar 2023, 02:01

Jarewa pisze:asne, ktoś kto nie miał z drukarkami do czynienia od strzała ustawi profile silcera?
Ender nie wiem ale te elegoo to tak : jest wideo tutorial jak zmontować i ustawić, jest też jak zrobić update w razie potrzeby .. na karcie SD jest dedykowany skonfigurowany slicer CURA nie należę do maniaków druku więc nic nie grzebałem w zaawansowanych ustawieniach ... wrzucam STL i drukuje
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Autor tematu
PawełLewczuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 17 lut 2021, 19:18

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#25

Post napisał: PawełLewczuk » 01 mar 2023, 07:15

Avalyah pisze:
28 lut 2023, 23:33
Mam ender 3 pro.
A jak z kulturą pracy tego Endera? Jest mocno głośno?


Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#26

Post napisał: Bolek89 » 01 mar 2023, 08:52

Ja mam anycubic photon Mono 2 jeśli chodzi o SLA, oraz Prusę Mk3 w FDM. I muszę powiedzieć, że SLA jest super, ale jako dodatek do FDM. Nie zamiast. Jak trzeba zrobić coś precyzyjnego, malutkiego (np przycisk do obudowy, lub do klawiatury) to SLA nie ma sobie równych. No chyba, że ktoś zmienia dysze na 0.2mm w FDM.

A teraz minusy, po pierwsze chemia:
- śmierdzi, i to nie przesada. Tylko raz umyłem pudełko do którego wrzucam zużyte ręczniki papierowe którymi czyszczę pole robocze, w zlewie w domu (w pomieszczeniu gospodarczym). Zapach utrzymywał się przez 2 tyg. Teraz mam taki proces, że czyszczę tylko alkoholem izopropylowym i zlewam wszystko do dużej beczki przechowywanej na dworze. Nie wiem czy ta beczka by nie śmierdziała w domu jakbym np. mieszkał w mieszkaniu bez balkonu.
- niezdrowa jest - rękawiczki to absolutna konieczność, niektórzy uważają ze drukarka nie powinna pracować w pokoju w którym są ludzie, ja aż tak daleko się nie posuwam, ale może coś w tym jest.

- małe detale idą szybko, ale coś większego trwa okropnie długo, wszystkie wydruki powyżej 2cm wysokości to praktycznie tylko na noc włączam. Za to jeśli drukujesz dużo czegoś co jest szerokie a niskie to będzie potencjalnie szybko, ale można fep uszkodzić jak się takich przedmiotów nie drukuje pod kątem.

- czyszczenie i doświetlanie
Z fdm odłamujesz supporty i gotowe, w SLA musisz odczepic część od płyty roboczej nie ubrudziwszy się żywicą, potem płukanie w izopropanolu. Jak drukujesz okazjonalnie to można go użyć raz, ale jak często to dobrze recyclingować w kilku pojemnikach. Potem naswietllanie (ja naświetlam w wodzie). Są stacje czyszcząco naświetlające które to niby ułatwiają. Ja nie mam takiej więc nie mogę skomentować.

- materiały konsumpcyjne drukarki, folia fep, oraz ekran. Ja drukuje dość rzadko (do 2~3 w miesiącu, od około roku) i malutkie części więc jeszcze nie miałem okazji zmieniać folii fep. Kupiłem na zapas na wszelki wypadek. Jaki z tym problem? Taki, że drukarkę FDM jak kupisz będziesz dbał to będzie Ci służyć latami. Jak jakąś część zamienną nie jest dostępna to łatwo ją dorobic/kupić inna. Jak Ci się zużyje ekran SLA(lub zalejesz go żywicą co bardziej prawdopodobne) to możesz go sobie zamówić od Chińczyków (nie jest tani), ale co będzie za 5 lat? Czy będą te ekrany dostępne?

To tyle o SLA. Co do drukarek FDM to już chciałem odpisać Prusa Mk3 bo ja za swoją dałem chyba 2700zł (dobre parę lat temu) ale potem sprawdziłem obecne ceny i zrezygnowałem... Ja ze swojej Prusy jestem bardzo zadowolony. Zaczynając z nią byłem kompletnie zielony. Była łatwa w obsłudze i pewna na początku, a teraz jak mam większe wymagania nadal je spełnia (dokupiłem namiot fotograficzny i termometr/higrometr i drukuje np ABS - dla tych co chcą zrobić to samo trzeba dodać żeby nie przekraczać 35C w namiocie).

Oglądam od czasu do czasu videa na YouTubie ludzi takich jak cnc kitchen itp. I tam słyszałem że w kategorii cenowej prusy są teraz dużo lepsze drukarki, więc nawet jakbyś podniósł ten budżet to chyba nie warto byłoby jej polecać.

Z tańszych drukarek ludzie polecają endera, ale jest tyle wersji, typów i podrodzajów ze lepiej chyba powiedzieć o konkretnych funkcjach które drukarka musi mieć niż konkretny typ, który teraz jest a za miesiąc będzie zastąpiony. Dla mnie drukarka 3d FDM musi mieć:
- ekstruder e3d v6, lub podobny tzn, napęd bezpośredni (Direct drive), nie bowden - bo bowden uniemożliwia druk z materiałów elastycznych, do tego bez części plastikowych w środku (all metal) bo ekstrudery z rurka teflonową w środku uniemożliwiają druk powyżej 250C (czyli niektóre ABSy, PC na pewno, niektóre nylony).
- sonda odległości od łoża, np magnetyczna, niektórzy używają przełącznik - nie wypowiem się na temat przełącznika. Możliwość kalibracji łoża przed każdym drukiem jest czymś co zapewnia komfort i bezawaryjność. Nie chciałbym mieć drukarki bez tego.
- podgrzewane łoże - chyba wszystkie dzisiejsze drukarki to mają
- magnetyczną zdejmowaną płytę pokryta folią PEI. Ja używam gładkiej, ale są miłośnicy różnych. Po pierwsze zdejmowana płyta ułatwia znakomicie zdjęcie przedmiotu z łoża, po drugie wiele wydruków nie wymaga jakiegokolwiek przygotowania powierzchni pei (poza przetarciem alkoholem dla czystości). Przy dobrze ustawionej temperaturze ja drukuje pla, petg i mat elastyczne na gładkim pei (mat elastyczne na zimno, konieczna próba każdego mat. bo jest ryzyko przyklejenia na dobre). Do Abs'u mam specjalny spray.

Do tego dodam że wifi dobrze jest mieć, ale nie jest konieczne.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#27

Post napisał: Avalyah » 01 mar 2023, 09:48

Bolek89 pisze:- śmierdzi, i to nie przesada.

Zgodzę się, natomiast zamieniłem żywicę na wersję "eko" rzekomo roślinną, która nie wymaga rękawiczek i podobno nie jest toksyczna i rzeczywiście zapach jest mniej uciążliwy. Nie zmienia to faktu, że warto mieć dla takiej drukarki osobny pokój, bez tego pewnie bym sobie darował.
Bolek89 pisze: małe detale idą szybko, ale coś większego trwa okropnie długo, wszystkie wydruki powyżej 2cm wysokości to praktycznie tylko na noc włączam.

Wydruk wysokości 165mm u mnie trwa coś koło 11h. Na enderze fdm 6 takich wydruków zajmuje 12h. Na moim mono X 6K mogę załadować za jednym razem 24 sztuki (a gdybym poukładał je sam uwzględniając możliwość zazębiania to pewnie z 50) i trwa to tyle samo, co drukowanie jednej sztuki, czyli 11h. Także w zależności od potrzeb SLA jest dużo szybsze niż fdm. Ogólnie im większa objętość druku tym większa przewaga SLA moim zdaniem, bo prędkość nakładania kolejnych warstw nie zależy od samej warstwy.
Bolek89 pisze:Ja nie mam takiej więc nie mogę skomentować.

Mam też anycubic wash and cure i jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Mam jeden duży pojemnik z izopropanolem, wrzucam do niego wydruk razem z całą podstawą, wciskam przycisk i gotowe.
Bolek89 pisze:lub zalejesz go żywicą co bardziej prawdopodobne

W nowszych drukarkach jest folia ochronna na ekranie.
PawełLewczuk pisze:Jest mocno głośno?

W jednym pokoju bym z nią nie wytrzymał przy dłuższym wydruku.

Awatar użytkownika

Autor tematu
PawełLewczuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 17 lut 2021, 19:18

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#28

Post napisał: PawełLewczuk » 01 mar 2023, 10:52

Ok myślę że wezmę artillery genius pro o dokupię do niej płytkę tą elastyczną. Chwała się że cicho pracuje testy jak widzę na yt to też nie jest źle a cena kusząca


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#29

Post napisał: szopenn » 01 mar 2023, 13:46

a spróbuj jeszcze popatrzeć na "klatki z corexy", znajdziesz coś w tej cenie? jeśli tak to też przemyśl.

Awatar użytkownika

Autor tematu
PawełLewczuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 17 lut 2021, 19:18

Re: Drukarka 3D dla mechatronika

#30

Post napisał: PawełLewczuk » 01 mar 2023, 14:23

szopenn pisze:
01 mar 2023, 13:46
a spróbuj jeszcze popatrzeć na "klatki z corexy", znajdziesz coś w tej cenie? jeśli tak to też przemyśl.
Chodzi ci o coś typu ender 5?
A może ktoś ma Endera 3 s1 lub s1 pro i ma porównanie jeżeli chodzi o głośność bo drukarka będzie stała w pokoju w którym też pracuje i nie chce żeby była uciążliwa

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”