Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 118
Posty: 1914
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1771

Post napisał: szopenn » 24 lis 2022, 16:30

senio pisze:Te kotły co pod linkowałeś to klony 1:1 z kotła Ogniwo Classic DS. Konstruktorzy Ogniwa nie zrobili na niego patentu, więc klonów się namnożyło multum, i co ciekawe często droższych od oryginału


wygląda tak jakby w oryginale ruszt był na "osi" i można by go umieścić pod różnymi kątami?? albo jest na stałe i leży praktycznie na płask (na schematach nie ma takiego spadu jak ta podróba) , może to co wydaje się "osią zawiasu rusztu" to jest oś potrząsacza, bo ten piec ma dźwignie rusztu - czyli to ma rozwiązane akurat lepiej niż ta podróba FENIKS (nie widzę żeby ten feniks miał dźwignie rusztu, albo może nie każdy typ?), tylko, że według producenta tylko do węgla :( Cena rzeczywiście nie jest jakaś zaporowa.



Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 301
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1772

Post napisał: senio » 24 lis 2022, 21:17

Nie wiem nic więcej ponad to co napisałem. Natomiast Ogniwo to marka znana od lat i jeśli miał bym wybierać między oryginałem a podróbką wybrał bym oryginał. Tym bardziej jeśli cenowo podobnie czy lepiej wypada oryginał.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 118
Posty: 1914
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1773

Post napisał: szopenn » 24 lis 2022, 21:26

ja tak z ciekawości już poczytałem o tym kotle, ten piec ma swoje problemy też - np kapiąca smoła, małe palenisko, mały zasyp, sporo tego. No nic nie jest idealne. Szczerze, to jak sobie poczytałem wymianę doświadczeń na forum ogrzewania na temat tego kotła to mi się piątej klasy w "zasypie" odechciało. Ja nie będę za tym latał i tego pilnował, nie ma mowy, a jak w życiu, jeden będzie miał zrobione to, drugie będzie lipa i tak w kółko.

Palenie drewnem, opinia zgodna w 90% - szybko idzie i siedzisz uwiązany przy piecu:
Hej, ma możliwość palenia drewnem ale licz się z tym, że musisz mieć drewno pocięte na małe kawałki bo duże Ci nie wejdą i będą się ciągle zawieszać... do tego na okrągło trzeba podkładać
zgodna opinia - jest oszczędny
"Oj tam nie jest tak źle, nie da się ukryć że te piece mają pewne niedociągnięcia bo węgiel się zawiesza, drewnem się średnio pali bo też się zawiesza czy wszędzie jest smoła i się dymi przy dokładaniu. No ale nie ma co się oszukiwać, spalanie nie jest jakieś mega duże co rekompensuje pewne niedociągnięcia. Choć komora zasypowa to taka mikro i mogła by być ze 2x większa 🙂"

"Dajcie spokój z tym kotłem :-(.

Użytkuje drugi sezon, masakra leje się przy otwieraniu środkowych, drzwiczek, do tego dymi się strasznie jak całość zapchana na dole przy palenisku, smród na całą kotłownie."


itp itd, dymi przy dokładaniu? nasyp trocin na węgiel itp itp... kombinatoryka stosowana, a ja myślałem, że bufor i palimy i nic nas nie obchodzi :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 301
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1774

Post napisał: senio » 24 lis 2022, 23:10

Mój pierwszy kocioł jaki miałem to był dolniak. Jak wyjeżdżał z kotłowni to było święto w rodzinie. Powiedziałem sobie wtedy nigdy więcej dolniaka. Fakt, że nie był może taki jak obecne, ale wszystkie jego wady dyskwalifikują ten rodzaj kotła u mnie na zawsze. Niby jest stałopalny bo można dokładać i inne bzdety achy i ochy. Ale tyle dymu, smoły i całej reszty bonusów co on generuje, to nic mu nie dorówna. Druga sprawa to opał. Może być byle co, ale musi być suche. Jak będzie wilgotne leje się wszystkimi możliwymi dziurami z niego, a samo palenie to katorga.

Górniak też ma wady bo chcąc palić czysto jesteś skazany na palenie z góry, a więc wygaszanie. A to jest codzienne czyszczenie i rozpalanie. W XXI wieku to jest niby poprawne zaledwie do warsztatu czy garażu. Ale do domu nigdy bym obsługowego kotła nie wstawił bez znaczenia jakiego systemu spalania.

Teraz masa ludzi zmienia kotły. Za 2-3 kkz można kupić 3-4 klasę z podajnikiem kilku letnią i mieć święty spokój jak szkoda kasy na nowy. Z grochem się to wszystko uspokoi z czasem i nie będzie potrzeby włosów z głowy wyrywać patrząc na biało czerwoną planszę miesiącami. Twoja sprawa co tam zrobisz ale przemyśl to dobrze bo to nie są decyzje na sezon czy dwa.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 118
Posty: 1914
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1775

Post napisał: szopenn » 25 lis 2022, 08:39

aj też chciałem albo pellet z buforem albo ekogroch, ale się porobiło co się porobiło. W gaz nigdy nie celowałem ani w pompe ciepła. W garażu może zostać to co mam, ale on się kończy powoli, wtedy no zobaczymy, może się kupi górny z demontażu, coś się trafi w lepszym stanie. Ciekawe jakie ceny przyniesie kolejny szalony sezon.

Dodane 1 godzina 18 minuty 30 sekundy:
Jedna przeszkoda, jeśli ceny się w jakiś sposób "unormują" to zaraz wrócą rozporządzenia, a w moim rejonie z tego co pamiętam do 2030 zakaz palenia paliwami stałymi.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 322
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1776

Post napisał: kamar » 25 lis 2022, 10:48

kamar pisze:
13 lis 2022, 17:08
Mam pod ręką dużego producenta i dla mnie wyznacznikiem trendu są terminy na jakie zapisuje do odbioru paletowego (do 20 worków sprzedaje na bieżąco) Otóż teraz zapisuje na koniec stycznia i jak mu będzie tak schodzić to prędzej podniesie niż opuści.
Idzie ku lepszemu :) Na dziś bez zapisów choć cena jeszcze ta sama :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 301
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1777

Post napisał: senio » 25 lis 2022, 13:40

kamar pisze:
25 lis 2022, 10:48
Idzie ku lepszemu :) Na dziś bez zapisów choć cena jeszcze ta sama :)

Groch już po 1650 na OLX-ach tyle że na razie hurt. Powoli zacznie tanieć choć np. taki tauron stwierdził że się nie będą rozdrabniali i przywali na 2000 w tym tygodniu https://sklep.tauron.pl/ :) Żeby oni musieli mega promocje robić jak dawniej żeby kto to w ogóle po tysiaku kupił. Tego im serdecznie życzę za tą pazerność.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 118
Posty: 1914
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1778

Post napisał: szopenn » 25 lis 2022, 15:43

senio pisze:Żeby oni musieli mega promocje robić jak dawniej żeby kto to w ogóle po tysiaku kupił. Tego im serdecznie życzę za tą pazerność.


u mnie dzisiaj przyszedł glikol, nie będę palił kiedy nie musze, instalacje mam po gruncie to czasem nic nie robię a przepalić trzeba. NIestety musiałem ponieść ten koszt.

Awatar użytkownika

kozak12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 239
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:49
Lokalizacja: mazowsze

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1779

Post napisał: kozak12 » 25 lis 2022, 17:04

senio pisze:
24 lis 2022, 23:10
Mój pierwszy kocioł jaki miałem to był dolniak. Jak wyjeżdżał z kotłowni to było święto w rodzinie.
Mój pierwszy jaki pamiętam też był dolnego spalania.
Miał same wady o których piszesz .
Słuchając rad internetowych mędrców kupiłem kocioł zgazowujący ,następnie górnego spalania ,olej, pellet . I teraz powiem tak . Jak ktoś w listopadzie myśli o opale na zimę to niech kupi piec ektryczny albo się do sieci podłaczy i marudzi jak go kroją .
Palenie w piecu nie jest dla "ludzi" co myślą że w zimę taniej kupią opał czy nie mają latem czasu itd.
Marudzenie że się z pieca dymi .😭😭😭 Nasze prababcie( może co niektórych pra pa pr) codziennie w KUCHNI paliły drewno aby posiłek zrobić im się nie dymiło w pokojach stały piece dzieci podkładały spały i się nie dymiło
a tacy mędrcy z netu nie umią w kotłowni czyli oddzielnym pomieszczeniu palić w piecu co bo im się dymi 😁😁😁😁 .
Nie potrzeba bomby aby następna wojna była na kije . Wystarczy internet.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 118
Posty: 1914
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Pogadajmy o cenach ogrzewania pellet/gaz.

#1780

Post napisał: szopenn » 25 lis 2022, 17:09

no tak, ale na forum ogrzewania to siedzą raczej pasjonaci kotłowni, wygląda to tak, w sezonie na ryby, sezon się kończy i schodzą niżej - tacy "klasyczni piromani". Jak oni napiszą ze piec jest zły, to raczej piec jest zły. NIe chodzi o samo dołożenie, jak ma się palić bez przerwy i bez przygód to tyle, a nie co 5min do miarkownika, do sterownika, a tu do pompki, a to się usmalił, a to dyszka pękła.. NIe no tak to nie. Jest w rodzinie ekogroszek - przytaczałem przykład z temperaturą, ale oprócz dwóch wymienionych ślimaków to przy tym piecu nie robi się dosłownie nic oprócz naładowania zasobnika. Z tego co czytam, to zasypy 5tej klasy to w obsłudze lokomotywa parowa.... no to nie.. dzięki. Wystarczy że będę musiał wygospodarować czas np na drewno, żeby to wysuszyc, zadaszyć, w między czasie porąbać, przyszykować rozpałkę i oczywiście podpalić, ale jeszcze pilnować??? W warsztacie jeszcze ujdzie, ale w domu? nikt dzisiaj nie ma na to czasu. Kuchnia na fajerkach? no co ty... catering pudełkowy, jeszcze dietę ułożą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”