Tworzenie post procesora.

Dyskusje na temat post procesorów.

maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Tworzenie post procesora.

#21

Post napisał: maciek95k » 26 sie 2022, 15:59

Zestaw instrukcji które przyjmuje maszyna. Przykład:
G00 X100.00 -> G0 to ruch szybki. X100 to współrzędna w osi X równa 100.00 (u nas najczęściej w mm chociaż można też w calach).
M3 S1000 -> obroty wrzeciona prawe, 1000rpm
M4 S1000 -> obroty wrzeciona lewe, 1000rpm
M5 -> zatrzymanie wrzeciona.
Itp. Podałem kilka podstawowych i uniwersalnych ale potem te instrukcje się już różnią między maszynami.
Cam przekaże Ci wg swojego API instrukcje że ma być ruch szybki na taką współrzędną a Ty już musisz zrobić żeby do pliku txt wpisać to odpowiednio zformatowane. Ale ten przykład powyżej to jest takie naprawdę podstawa podstaw i bardzo ogólnikowo. Żeby mówić o konkretach trzeba mieć już na tapecie konkretne sterowanie i konkretne oprogramowanie CAM. Niestety ale jak naprawdę chcesz się tym zajmować to sporo czytania i dłuuuuga droga przed Tobą.




Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tworzenie post procesora.

#22

Post napisał: Avalyah » 26 sie 2022, 16:49

rc666 pisze:Wszyscy mnie obsztorcowali, nie wiem tylko za co.

Nikt Cię nie obsztorcował, tylko dajemy Ci do zrozumienia, że chcesz się rzucić z motyką na słońce.
rc666 pisze:A co to takiego G i M kody?

Heh, to nie wiadomo, ale postprocesor pisać już byś chciał.
rc666 pisze:Aczkolwiek, gdyby ktoś się znalazł kto ma coś ciekawego do dodanie lub podzielić się wiedzą w tym temacie to będę wdzięczny.

Przecież dostałeś kilka linków już tutaj. Przejrzałeś je w ogóle? Masz tam wiedzę na temat PP.

Kolega chyba nas tutaj trolluje na tym forum po prostu, nie wiem, czy jest sens dalej dyskutować.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tworzenie post procesora.

#23

Post napisał: tuxcnc » 26 sie 2022, 17:56

rc666 pisze:
26 sie 2022, 14:35
Aczkolwiek, gdyby ktoś się znalazł kto ma coś ciekawego do dodanie lub podzielić się wiedzą w tym temacie to będę wdzięczny.
Dam Ci przykład wyjątkowo prosty - dxf2gcode.
Standardowy postprocesor jest napisany dla frezarki, ja potrzebowałem do lasera, który w ogóle nie ma osi Z, natomiast musi mieć sterowanie mocą lasera osobno dla każdej warstwy rysunku.
Ponieważ dxf2gcode pozwala na ustawienie innych posuwów roboczych w osiach X,Y oraz w osi Z, to byłem już w domu...
Było:

Kod: Zaznacz cały

[Program]
    # This will be done after each change between cutting in plane or cutting in depth.
    feed_change = F%feed%nl
    # This will be used for shape cutting.
    lin_mov_depth = G1 Z%ZE%nl
jest:

Kod: Zaznacz cały

[Program]
    # This will be done after each change between cutting in plane or cutting in depth.
    feed_change = ""
    # This will be used for shape cutting.
    lin_mov_depth = S%feed%nl
Rozumiesz coś z tego?

Jest to bardzo proste, program używa zmiennych feed_change, lin_mov_depth, %feed, %Z zrozumiałych tylko dla siebie, natomiast postprocesor określa jak sformatować linie z tymi zmiennymi, tak aby były czytelne dla maszyny.
Załóżmy że %feed=100 i %Z=-10.
Kiedy trzeba wykonać ruch w osi Z, to jeden postprocesor przetłumaczy to na:

Kod: Zaznacz cały

F100
G1 Z-10
a drugi na:

Kod: Zaznacz cały

S100
Jak się nietrudno domyślić, nawet bez jakiejkolwiek znajomości g-kodu, kod wynikowy jest specyficzny dla ściśle określonej maszyny i na innej nie zostanie wykonany prawidłowo, znaczy się nie da tego samego efektu.
Tylko żeby taki prosty trick zrobić, trzeba mieć sporo wiedzy, dobrze znać maszyny dla których się to robi i choćby domyślać się jak działa program CAM dla którego się pisze postprocesor, jakich wewnętrznych zmiennych używa i jakie wartości im nadaje.
Ja na przykład musiałem wiedzieć, że zmienna %feed przyjmuje inną wartość dla ruchu w osiach X,Y a inną dla ruchu w osi Z.
Znikąd nie mogłem się tego dowiedzieć, domyśliłem się, bo mam trochę doświadczenia w programowaniu.
A teraz zła wiadomość - dxf2gcode to jeden z najprostszych programów CAM, zamienia płaskie rysunki w tzw. 2,5D, czyli nigdy nie występuje ruch równocześnie we wszystkich osiach X,Y,Z. Programy obsługujące pełne 3d są o rzędy wielkości bardziej skomplikowane, a przy takich na przykład pięciu osiach, czasem sam autor ma problem zrozumieć co wcześniej napisał i jakim cudem to działa...


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Tworzenie post procesora.

#24

Post napisał: Pneumokok » 26 sie 2022, 19:39

Avalyah pisze:A napisałbyś PP do dowolnej maszyny od zera startując?

Gdybyś dał mi kod, który na tej maszynie działa, razem z objaśnieniami to pewnie prędzej czy później bym to zrobił. Nigdy nie pisałem posta nie posiadając dostępu do maszyny i nie weryfikując na sterowniku czy taki kod przechodzi. Inną kwestią jest to, że jest to źle postawione pytanie. Powinno ono brzmieć: Czy napisałbyś posta do dowolnego CAMa. I odpowiadam: Nie, bo wszystkich CAMów nie znam, a zarazem ich edytorów postprocesorów.
Avalyah pisze:No chyba, że się tutaj wszyscy mylimy, Kolega rc666 jest doświadczonym programistą, pół życia na różnych maszynach przepracował, wie jak działają takie maszyny w różnych konfiguracjach 3,4,5,9 osi.

Nie powiedział czy jest oblatany na CNC i w związku z tym założyłeś, że nie jest. I teraz jeszcze dorzucasz do pieca. Zakładając, że nie ma doświadczenia i jednocześnie biorąc się za pisanie takich rzeczy, sam w końcu dojdzie do wniosku, że bez wiedzy o której piszemy nic mu z tego nie wyjdzie. A czy to będzie na etapie klepania linijek na kompie czy po wbitym gwoździu przez maszynę - nie wiadomo :D. Widzę, że masz do do niego uraz, bo nie powiedział czy lata na CNC czy nie i stąd te drwiny =]
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Tworzenie post procesora.

#25

Post napisał: cawboy » 26 sie 2022, 19:45

rc666 pisze:A co to takiego G i M kody?


Panowie po tym pytaniu to już chyba szkoda strzępić język, bez minimalnych podstaw zabierać się za pp dla 5 osiowych maszyn...startując od 0. :lol: :lol: :lol:
Krak.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tworzenie post procesora.

#26

Post napisał: Avalyah » 26 sie 2022, 20:46

Pneumokok pisze:źle postawione pytanie. Powinno ono brzmieć

Ale założyciel tematu nie chce nic wiedzieć ani o maszynach ani o programach CAM. On chce pisać postprocesory. Od zera. I szuka materiałów do tego. Żadnych CAMów, maszyn, g-kodów.
Pneumokok pisze:uraz, bo nie powiedział czy lata na CNC czy nie i stąd te drwiny

Założył inny temat o kupnie gotowej maszyny "DIY" na biurko nie tak dawno temu, gdzie też próbowano z niego wydostać, co tak naprawdę chce - czy składać maszynę (w końcu DIY), czy kupić gotową (czyli z założenia nie DIY), bezskutecznie. Nawet pytanie o to, gdzie te maszynę chce kupić (bo w opisie miał USA) potraktował jako obrazę, bo przecież co za różnica, gdzie się to kupuje, sklep z maszynami cnc DIY jest wszędzie taki sam. Więc stąd wnioskuję, że pewnie nie lata. Zresztą nie zaszkodziłoby odpowiedzieć też na nasze pytania.

Tak, czy inaczej Kolega rc666 robi sobie z nas po prostu jaja. Co było merytoryczne już ze swojej strony doradziłem, teraz tylko niepotrzebnie się irytuję. Ja już z tematu się wypisuję, powodzenia.


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tworzenie post procesora.

#27

Post napisał: Adam Domański » 26 sie 2022, 21:03

Avalyah pisze:(bo w opisie miał USA)

Teraz ma Paryż


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Tworzenie post procesora.

#28

Post napisał: Pneumokok » 26 sie 2022, 21:17

Avalyah pisze:Zresztą nie zaszkodziłoby odpowiedzieć też na nasze pytania.

No to skoro nie chce rozmawiać, to olać temat i tyle :)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Autor tematu
rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1243
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: Tworzenie post procesora.

#29

Post napisał: rc666 » 27 sie 2022, 17:20

maciek95k pisze:
25 sie 2022, 23:58
https://cam.autodesk.com/posts/posts/gu ... 0Guide.pdf

To zawsze jest dobry początek jeśli chodzi o naukę. Możesz spróbować z Fusion 360 bo wszystko jest dostępne i idzie się całkiem fajnie pobawić. No i jak to z programowaniem, sto książek nie zastąpi Ci doświadczenia.
Używasz Fusion 360?
Pytam o cam.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tworzenie post procesora.

#30

Post napisał: tuxcnc » 27 sie 2022, 17:27

rc666 pisze:
27 sie 2022, 17:20
Pytam o cam.
Wszyscy tu wiedzą o co pytasz, tylko wygląda to tak, jakbyś Ty nie wiedział...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Post Procesory”