Tworzenie post procesora.

Dyskusje na temat post procesorów.

Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Tworzenie post procesora.

#11

Post napisał: Arias2 » 25 sie 2022, 15:55

rc666 pisze:Jak narazie za takie pytanie zostalem wykopany z forum emastercam.

To chyba powinno dać Ci trochę do myślenia, to nie jest pisanie programu na XYZ i ogień - co najwyżej albo zniszczysz detal lub narzędzie.
Taką wiedzę nie zdobywa się na kursie w pośredniaka tylko jest to dość specjalistyczna wiedza tak jak i stawianie sterowania na maszynie od zera.
Nikt Ci nie będzie tłumaczył co jest do czego i dlaczego tak a nie inaczej za przysłowiową flaszkę.
Chcesz się nauczyć pisać pp ogarnij najpierw samo oprogramowanie, a widząc Twoje poprzednie zapytania masz z tym problem.
Nie zbudujesz auta nie znając zasad mechaniki.




Autor tematu
rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1243
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: Tworzenie post procesora.

#12

Post napisał: rc666 » 25 sie 2022, 16:49

Moze mi ktos powiedziec dlaczego tak usilnie jest mi odradzany watek tworzenia post processora?

Arias2, Avalyah,

Czy panowie tworza posty od podsatw? Zajmujecie sie tym?
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tworzenie post procesora.

#13

Post napisał: Avalyah » 25 sie 2022, 17:10

rc666 pisze:Czy panowie tworza posty od podsatw? Zajmujecie sie tym?

Nie. Bardzo mało jest ludzi, którzy to robią, a takich, którzy Cię tego nauczą podejrzewam nie ma w ogóle. Gdyby przyszło co do czego i potrzeba przycisnęła, to może z pomocą yt i internetu byłbym w stanie zmodyfikować lekko postprocesor pod moje potrzeby, ale pisanie od zera nie ma sensu.

W innym temacie zastanawiasz się nad kupnem jakiejś mini zabawki cnc, na której można pobawić się w wycinanie kółek, a jeszcze zanim maszynka przyjechała chcesz już pisać postprocesor na więcej niż 3 osie. Ja i Koledzy odradzamy Ci jego tworzenie, bo nie doceniasz skali trudności. A jeśli to ma być dla Ciebie bułka z masłem to nie potrzebujesz przecież szkolenia.

Dobrze Arias2 powiedział o aucie i zasadach mechaniki.

Chcesz pisać postprocesory - na jakich maszynach CNC już pracowałeś? Wykonałeś kiedykolwiek w życiu jakiś detal? Wiesz, w jakich konfiguracjach w ogóle występują maszyny? Masz dobre pojęcie o g-kodach? Czy programowałeś kiedykolwiek w jakimś języku? Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest przecząca, to zaczynasz od złej strony.


peb100
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 16 lis 2008, 10:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tworzenie post procesora.

#14

Post napisał: peb100 » 25 sie 2022, 17:51

Paweł


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Tworzenie post procesora.

#15

Post napisał: Pneumokok » 25 sie 2022, 20:40

Avalyah pisze:Bardzo mało jest ludzi, którzy to robią, a takich, którzy Cię tego nauczą podejrzewam nie ma w ogóle.

Bez przesady. Nie róbcie z tego czarnej magii. Prawdą jest natomiast to, że trzeba znać obróbkę skrawaniem na maszynach CNC zarówno od strony operatora jak i programisty. No i trzeba lubić programowanie komputerów samo w sobie, bo w zależności od CAMa, edycja/tworzenie postów znacznie się różni: czasem jest to klepanie linijek jak Javie czy innym Pythonie, a czasem jest to rozwiązane w sposób graficzny. Nie zmienia to faktu, że trzeba wiedzieć co się robi i trzeba wiedzieć co i w jaki sposób chce się uzyskać.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tworzenie post procesora.

#16

Post napisał: Avalyah » 25 sie 2022, 21:12

Pneumokok pisze:Bez przesady. Nie róbcie z tego czarnej magii.

A napisałbyś PP do dowolnej maszyny od zera startując? Kolega rc666 nie chce wiedzieć, jak pisać do konkretnej maszyny, tylko "ogólnie". To trochę dla mnie tak, jak uczenie się architektury programowania i innej ogólnej teorii bez jakiegokolwiek doświadczenia w praktycznym i teoretycznym pisaniu programu w jakimkolwiek języku.
Pneumokok pisze:Nie zmienia to faktu, że trzeba wiedzieć co się robi i trzeba wiedzieć co i w jaki sposób chce się uzyskać.

No i o to w tym całym temacie się rozchodzi. Klepanie linijek to jedno, ale trzeba wiedzieć co można klepać, gdzie klepać i jak klepać. Mój PP do piko ma 2600 linii i chociaż jestem w stanie dość szybko rozszyfrować co się dokładnie dzieje w danym miejscu, bo jest to napisane w czymś podobnym do C#, to napisanie tego od zera jest dla mnie zupełnie inną parą kaloszy. Próbowałem sam modyfikować i dość szybko znalazłem dobry trop, ale jednak PP w oryginalnej postaci (FANUC inverse time) dalej nie działał. Okazało się, że żeby wyłączyć inverse time nie wystarczyło zmienić zmiennej useInverseTime na false, ale trzeba było w innym miejscu jeszcze głęboko w postprocesorze, bez żadnego bezpośredniego odniesienia do inverse time zmienić jedno true na false.

A Kolega tutaj mówi od razu, że jakieś tam 3-osiowe to za proste i on chciałby więcej, zanim jeszcze pierwszą maszynkę cnc biurkową zobaczy na oczy.

No chyba, że się tutaj wszyscy mylimy, Kolega rc666 jest doświadczonym programistą, pół życia na różnych maszynach przepracował, wie jak działają takie maszyny w różnych konfiguracjach 3,4,5,9 osi. Ale takich informacji nam nie udzielił, jest równie tajemniczy, jak w kwestii wymagań do wyboru gotowej maszyny "DIY", którymi również nie chciał się w zasadzie podzielić.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Tworzenie post procesora.

#17

Post napisał: maciek95k » 25 sie 2022, 23:58

https://cam.autodesk.com/posts/posts/gu ... 0Guide.pdf

To Cię może zainteresować. Nie powiedziałeś jaką masz wiedzę ale o pytaniu wnioskuję, że jesteś początkujący. Zadane pytanie jest w stylu „jak zbudować samolot?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tym bardziej że samo pisanie post procesora będzie inne w zależności od CAM’a i samej maszyny.
Generalnie masz CAM który wypluwa dane w jakiejś tam określonej formie (uniwersalnej) i maszynę która te dane przyjmuje już w formie specyficznej. Twój program musi to odpowiednio przekształcić.
Koledzy dobrze Ci podpowiadają żebyś zerknął na gotowe postprocesory i spróbował je zrozumieć luz zedytować. To zawsze jest dobry początek jeśli chodzi o naukę. Możesz spróbować z Fusion 360 bo wszystko jest dostępne i idzie się całkiem fajnie pobawić. No i jak to z programowaniem, sto książek nie zastąpi Ci doświadczenia.


Autor tematu
rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1243
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: Tworzenie post procesora.

#18

Post napisał: rc666 » 26 sie 2022, 14:35

No cóż, widzę żę nic się dowiem.
Muszę inaczej poszukać.
Wszyscy mnie obsztorcowali, nie wiem tylko za co.

Aczkolwiek, gdyby ktoś się znalazł kto ma coś ciekawego do dodanie lub podzielić się wiedzą w tym temacie to będę wdzięczny.

Bóg zapłać.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Tworzenie post procesora.

#19

Post napisał: maciek95k » 26 sie 2022, 15:02

Nie obsztorcowali tylko na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć. Zadałeś pytanie ogólnikowo to i odpowiedź musi być ogólnikowa. W przeciwnym razie, odpowiedź musiałaby być książką. Zajmuję się programowaniem na codzień, do swojej maszyny sam sobie modyfikowałem postprocesor i korzystałem z tego co Ci wysłałem plus po prostu googlowałem. Musisz wziąć konkretne środowisko CAM. Potem konkretną maszynę/sterowanie i określić jej API czyli defacto w przypadku maszyny będzie to zbiór G i M kodów które ona przyjmuje (przy założeniu że sterowanie z nich korzysta bo to też nie jest takie oczywiste). Do środowiska CAM też masz API i dokumentacje do niego czyli to samo tylko w drugą stronę. Twój postprocesor musi połączyć jedno z drugim. I na pytanie jak to ubrać w funkcje odpowiedź może być tylko jedna, zerknij w gotowy postprocesor i spróbuj go przeanalizować. Visual studio code plus odpowiednie dodatki będą tutaj bardzo pomocne. Wygeneruj prosty gcode a potem zedytuj post procesor i sprawdź jak to wpłynie na output. Od tego powinieneś zacząć i wówczas będziesz mógł zadać już pytania o konkrety i ktoś będzie Ci w stanie odpowiedzieć.


Autor tematu
rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 14
Posty: 1243
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: Tworzenie post procesora.

#20

Post napisał: rc666 » 26 sie 2022, 15:11

maciek95k pisze:
26 sie 2022, 15:02
...Potem konkretną maszynę/sterowanie i określić jej API czyli defacto w przypadku maszyny będzie to zbiór G i M kodów które ona przyjmuje...
A co to takiego G i M kody?
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Post Procesory”