Szybki start/stop wrzeciona

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#11

Post napisał: cawboy » 17 cze 2022, 16:03

Adamie czegoś nie rozumiesz, nie inwestuj w hamulce, sprzęgła itp. bo to niewiele da, jak pisze sprzedawca silnik może pracować 5min, 15min postoju! to do czego hamulec, sprzęgło tym bardziej? lepiej pomyśl o chłodzeniu to może czas pracy wydłużysz ale przy serii kilku tysięcy myśl już na wstępie o wymianie silniczka bo ten szybko się skończy.
To nie jest maszyna produkcyjna tylko gadżet (bardzo kosztowny zresztą) i cudów nie oczekuj, widziałeś jak to jest zbudowane? pooglądaj zdjęcia w necie a nie broszurki producenta.


Krak.


Autor tematu
Adam_
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 15 lut 2014, 19:27
Lokalizacja: IE

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#12

Post napisał: Adam_ » 17 cze 2022, 19:12

cawboy pisze:
17 cze 2022, 16:03
Adamie czegoś nie rozumiesz, nie inwestuj w hamulce, sprzęgła itp. bo to niewiele da, jak pisze sprzedawca silnik może pracować 5min, 15min postoju! to do czego hamulec, sprzęgło tym bardziej? lepiej pomyśl o chłodzeniu to może czas pracy wydłużysz ale przy serii kilku tysięcy myśl już na wstępie o wymianie silniczka bo ten szybko się skończy.
To nie jest maszyna produkcyjna tylko gadżet (bardzo kosztowny zresztą) i cudów nie oczekuj, widziałeś jak to jest zbudowane? pooglądaj zdjęcia w necie a nie broszurki producenta.
No właśnie rozumiem i dlatego pytałem o poradę odnośnie wymiany tego silnika, którego część parametrów powyżej przytoczyłeś. Szukam sprawdzonego rozwiązania gdzie szybkie zatrzymanie realizowane jest hamulcem elektronicznym a nie mechanicznie.
Te mini tokarki używane są między innymi w firmie Abbott, więc określanie ich mianem gadżetu rozmija się z rzeczywistością. Przydatność do procesu produkcyjnego maszyny określana wiele czynników, zależnie od specyfikacji wymagań. Tokarki Sherline mogą być używane np. w cleanroomach, która z Twoich dream maszyn może być używana również w cleanroomie? Zgaduję, że żadna. Dlatego nie pytałem nigdzie o poradę odnośnie samej tokarki, czy doboru procesu bo to zupełnie inny temat.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#13

Post napisał: tuxcnc » 17 cze 2022, 20:04

Adam_ pisze:
17 cze 2022, 19:12
Tokarki Sherline mogą być używane np. w cleanroomach, która z Twoich dream maszyn może być używana również w cleanroomie?
To oczywiście jest argument za zastosowaniem tej zabawki, ale już nie za jej przerabianiem.
Zrozum, że producent zastosował silnik o ogromnej mocy 60 W i zaprojektował resztę do takiego właśnie napędu.
Oprócz momentu liczą się też przyspieszenia.
Jeżeli przykładowo użyjesz serwa 60 W, to nie będzie dobrze, bo serwo można kilkakrotnie przeciążyć i ono może dać chwilowo np. pięć razy więcej, co się może okazać wartością wystarczającą do połamania tego cudu techniki.
A tzw. dzwon może się zdarzyć każdemu.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć ile maszynka wytrzyma po takiej przeróbce i kiedy 6000 USD trafi na złom.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#14

Post napisał: cawboy » 18 cze 2022, 14:16

Adam_ chcesz mi powiedzieć że pracujesz w laboratorium, klepiesz tysiące sztuk, stąd też opowieść o cleanroomach? Bajki opowiadasz, maszyny produkcyjne pracujące w warunkach laboratoryjnych to kasa o minimum 1 zero wyższa a ta zabawka jak stoi w jakimkolwiek laboratorium to tylko do niewielkich prototypów. Taka szkoleniowa tokarka od Boxforda bije tą zabawkę na głowę w każdej płaszczyźnie.
Kup i pochwal się po kilku miesiącach i tysiącach sztuk wykonanych.
Powodzenia.
Krak.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#15

Post napisał: pukury » 18 cze 2022, 16:23

Hej.
Jak tam jest - nikt nie wie :mrgreen:
Może silnik DC i układ do hamowania na rezystorze ?
Tylko jak to się odbije na mechanice silnika i całości ?
Silnik DC staje od kopa - z rezystorem.
Coś tam kiedyś robiłem i sprawdzałem.
pzd.
Mane Tekel Fares


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1758
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#16

Post napisał: drzasiek90 » 18 cze 2022, 17:49

Jeśli ten silnik wchodzi na max obroty w 4 sekundy to albo jest tak słaby, że zdławi go byle obciążenie albo (co bardziej prawdopodobne) ma softstart aby nie powodować przeciążeń przy większej masie obrabia ego detalu. Jeśli detal, który będziesz obrabiał jest dużo lżejszy od maksymalnego jaki możesz tam zamontować, z pewnością przyspieszenia można zwiększyć (zarówno dla rozpędzania jak i hamowania) bez zagrożenia dla maszyny. Pytanie, czy się da.
Ponieważ silnik nie może pracować w cyklu 100% to należy go wymienić na taki który może i tyle.


Autor tematu
Adam_
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 15 lut 2014, 19:27
Lokalizacja: IE

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#17

Post napisał: Adam_ » 18 cze 2022, 18:28

Zaczynam doceniać sens radykalnej moderacji na niektórych zagranicznych forach. Jak jest za duży luz to ludzie tego nie doceniają i zawsze znajdzie się kilku pseudo-znawców z wiedzy wszelakiej i w dodatku z ciągotkami hejterskimi. Zamiast dyskusji jak z tematu wątku o napędzie do wrzeciona umożliwiającym jego szybki start/stop pojawia się jakiś bezsensowny off-topic czy wycieczki personalne. Mi to za bardzo nie robi ale pewnie wielu młodym, ambitnym ludziom przydałaby się wartościowa platforma do dzielenia się wiedzą. Po prostu szkoda, że ten rak hejtu i pseudo-mądrości pleni się tutaj w sposób niekontrolowany. Nie mam na myśli tylko swojego wątku bo przejrzałem też inne tematy. To forum jest merytorycznie prawie martwe bo niewielu ludziom z jakąś konkretniejszą wiedzą chce się paplać w takim błotku, szkoda.

Dodane 15 minuty 51 sekundy:
drzasiek90 pisze:
18 cze 2022, 17:49
Jeśli ten silnik wchodzi na max obroty w 4 sekundy to albo jest tak słaby, że zdławi go byle obciążenie albo (co bardziej prawdopodobne) ma softstart aby nie powodować przeciążeń przy większej masie obrabia ego detalu. Jeśli detal, który będziesz obrabiał jest dużo lżejszy od maksymalnego jaki możesz tam zamontować, z pewnością przyspieszenia można zwiększyć (zarówno dla rozpędzania jak i hamowania) bez zagrożenia dla maszyny. Pytanie, czy się da.
Ponieważ silnik nie może pracować w cyklu 100% to należy go wymienić na taki który może i tyle.
Pełna zgoda, tylko właśnie szukałem jakiegoś konkretnego modelu napędu, który by podpasował. Ciężko teraz coś na szybko wyszarpać bo mało co jest na stanie a lead time przyprawia o ból głowy. Wczoraj zamówiłem coś takiego, powinno być ok bo jest to przetestowany zamiennik o dużo lepszych parametrach. Początkowo też nie miało być tego modelu na stanie ale dopytując o detale okazało się, że sprzedający może mi to wysłać w ciągu 3 dni:

Obrazek
1,200 Watt High Torque Brushless Continuous Duty Motor (fan cooled)
CNC controllable through 0-5v signal signal or 0-10v using included resistors, PWM using widely available PWM to 0-5v adapter
About the same weight as stock motor, but with much more power
No modifications needed for Sherline or Taig to mount (or course, it mounts directly to our Heavy Duty Headstocks as well).
Brushless controller with 5 digit motor tachometer showing motor speed
Remote wired motor driver
Motor RPM 5,400
Motor is reversible through the controller
110v or 220 volt
Kit includes: Brushless Motor + Controller, Mounts & Cabling
To use the largest groove on the pulley, you will want to also order the 210 size belt
Fyi...Including the mounts, here are the weight numbers;
Taig OEM mill motor with mounts: 12lb 7oz
GlockCNC 1,200 watt with mounts: 9lb 12oz
GlockCNC 750 watt with mounts: 9lb 7oz
OPTIONS....
The pictured pulley with belt is optional because some like to use their own pulley. Shaft is 14mm with 5mm key
The optional control box features; Speed Control Knob, Direction, Engage, & Brake switches

Według sprzedającego czasy start - max RPM - stop wyglądają jak poniżej:
The motor with no load will get to full speed in just under 1 second and full stop in about :50 seconds. Those times are from me trying to watch the stopwatch and the motor at the same time, so I can't guarantee those numbers are absolute. Acceleration and deceleration are load/mass dependent of course. I did turn some acceleration and deceleration parameters up for that test. It didn't seem to make much difference from the parameters we normally use. However, the parameters may make a difference under load. Hopefully that all makes sense and helps.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#18

Post napisał: tuxcnc » 18 cze 2022, 18:28

Adam_ pisze:
18 cze 2022, 18:12
Zaczynam doceniać sens radykalnej moderacji na niektórych zagranicznych forach. Jak jest za duży luz to ludzie tego nie doceniają i zawsze znajdzie się kilku pseudo-znawców z wiedzy wszelakiej i w dodatku z ciągotkami hejterskimi. Zamiast dyskusji jak z tematu wątku o napędzie do wrzeciona umożliwiającym jego szybki start/stop pojawia się jakiś bezsensowny off-topic czy wycieczki personalne. Mi to za bardzo nie robi ale pewnie wielu młodym, ambitnym ludziom przydałaby się wartościowa platforma do dzielenia się wiedzą. Po prostu szkoda, że ten rak hejtu i pseudo-mądrości pleni się tutaj w sposób niekontrolowany. Nie mam na myśli tylko swojego wątku bo przejrzałem też inne tematy. To forum jest merytorycznie prawie martwe bo niewielu ludziom z jakąś konkretniejszą wiedzą chce się paplać w takim błotku, szkoda.
Nikt cię tutaj siłą nie trzyma.


gold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2017, 20:24
Lokalizacja: warszawa

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#19

Post napisał: gold » 18 cze 2022, 20:00

Pomysł zastosowania silnika DC z rezystorem hamującym który zaproponował PUKURY uważam za trafiony.
Zbudowałem kilka maszynek z takim napędem i dobrze działały.
Silnik 1200 W który zamierzasz kupić uważam za bardzo zły.
Wystarczy silnik o mocy kilkudziesięciu watów.
tel 882864142

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szybki start/stop wrzeciona

#20

Post napisał: tuxcnc » 18 cze 2022, 20:25

Adam_ pisze:
18 cze 2022, 18:28
1,200 Watt High Torque Brushless Continuous Duty Motor
Co prawda pisałeś że się nie znasz, ale są pewne granice ignorancji i głupoty, po przekroczeniu których wszelka dyskusja traci sens.
Wymieniasz silnik 60 W na 1200 W?
I czego oczekujesz, że cię ktoś pochwali?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”