nagrzewnica indukcyjna

elektroniczna nagrzewnica do np.hartowania stali

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: nagrzewnica indukcyjna

#51

Post napisał: pavyan » 11 maja 2022, 00:00

W piecyku oporowym własnej konstrukcji, ze spiralą z kanthalu, topiłem srebro i raz nawet popłynęła miedź, w tyglu z grubościennej rury kwasoodpornej, osiągam temperaturę max dobrze ponad 1100°C.
Konstrukcja jest trochę dziwna, ale efektywna/szybka w grzaniu: spirala jest ułożona wewnątrz ceramicznej rury z otwartym, spiralnym kanałkiem - tworzącym spiralną "półkę". Ową rurę wykonałem sam, z zaprawy żaroodpornej, gotowej, chyba pochodziła ze Skawiny, można tam było kupić materiały tego typu; jak to wygląda obecnie nie wiem, ale zapewne w wielu miejscach można to dostać.
Średnica otworu w ceramice "nośnej" jest tak dobrana, by można było tam włożyć rurę kwarcową ~45mm - spełnia ona dwie funkcje: pozwala na szybki transfer energii do wsadu i ogranicza w pewnym stopniu dostęp tlenu do spirali grzejnej.
Przepalała mi się grzałka chromoniklowa, po wymianie na kanthal jeszcze się on nie przepalił. Moc maksymalna piecyka jest duża, a nawet zbyt duża - ok. 3kW, regulacja mocy starym układem U2008B i triakiem 40A. Używam tego ustrojstwa do hartowania, odpuszczania i czasem, rzadko, topienia.
Nie mam tam automatycznej regulacji temperatury (stabilizacji), mierzę ją termoparą K - też sam kiedyś ją zrobiłem - korzystając do odczytu z bardzo leciwego multimetru UNI-T M-890G, kupionego jeszcze na Jarmarku Europa :D


Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: nagrzewnica indukcyjna

#52

Post napisał: pavyan » 11 maja 2022, 10:45

Coś dodam: trzecią - i to najważniejszą - funkcją wspomnianej rury kwarcowej jest zabezpieczenie metalowego, przewodzącego wsadu przed przypadkowym zetknięciem ze spiralą, na której jest napięcie sieciowe.
Z rurą kwarcową nie ma niebezpieczeństwa porażenia operatora, a dwie pierwsze funkcje powstały niejako same, przy okazji.
Temperatura topnienia kwarcu to ok. 1700°C, i jest odporny na szybkie zmiany temperatury, można go polać wodą gdy jest rozżarzony i nie pęknie (ma b. mały współczynnik rozszerzalności cieplnej), jest to idealny materiał do takich zadań.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”