Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

Budowa szlifierki CNC

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
nivr1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 190
Rejestracja: 14 lis 2020, 23:37

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#11

Post napisał: nivr1 » 16 sty 2022, 22:17

IMPULS3 pisze:
16 sty 2022, 21:26
nivr1 pisze:Przytaczas tu skrajne wartości, 10kw i 500kg wagi...

Inaczej nie da sie wyplenić z ludzi błednych zalożeń konstruowania super maszyn praktycznie z niczego. A niestety takich tematów jest ogrom na tym forum.


Wydaje mi się że forum jest właśnie po to żeby przedstawić swoje założenia i później zmierzyć się z opinią innych.
Pewnie nie jedno życie zostało ocalone przez zjebke na tym forum. 😃




IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#12

Post napisał: IMPULS3 » 16 sty 2022, 22:40

nivr1 pisze:Wydaje mi się że forum jest właśnie po to żeby przedstawić swoje założenia i później zmierzyć się z opinią innych.

Też, ale forum jest jak ksiażka-trzeba ją czytać. To że jest na półce to za mało. :P
nivr1 pisze:Pewnie nie jedno życie zostało ocalone przez zjebke na tym forum. 😃

Być może, ale nadal jest dużo ukrywajacych sie mega inżynierów którzy w zaciszu budują swoje supertajne maszyny nie ujawniajac nikomu sekretów owych delikatnych ale superdokładnych dzieł, a tylko na moment uruchomienia zadają tu pytania "dlaczego nie działa"... :)
A ile prościej jest pokazać i poczytać co myslą inni i wybrać optymalną mozliwosć. Ja tak zrobiłem na poczatku i nie żałuje. Błedne założenia mi wybito z głowy a swój cel osiągnąłem nie bładząc zbytnio po drodze.
Choc jak mawiają mistycy to droga jest celem samym w sobie wiec może niektórzy zbyt mocno to przesłanie biorą do siebie? :P


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#13

Post napisał: pukury » 16 sty 2022, 23:10

Hej.
Szlifowałem ładnych parę lat noże introligatorskie.
Silnik ściernicy miał ponad 4 KW - a potrafił się zatrzymać.
A jak za bardzo dodałem w głąb ( o wiele mniej niż 1mm) to potrafiły przygrzać i rozhartować ostrze.
To był dramat.
Może lepiej najpierw z grubsza zrobić a potem hartować ?
pzd.
Mane Tekel Fares


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#14

Post napisał: czort » 17 sty 2022, 00:34

Ktoś złosliwy powiedzial by że skoro tak wszystko wiesz to po co sie pytasz, na szczęście nie ma tu takich. Szlifierki nie mają dużej masy ponieważ nie wiedzieli ludzie co zrobić z tym całym żeliwem i lali je gdzie popadło. Ta masa jest tam nie dla żartu a da się ją rozpędzić i zatrzymać szybciej elektrycznie, ale dopiero teraz sto lat temu tak kolorowo nie było ot i dlatego hydrauliczny napęd. Prowadnice to zasadniczo najmniejszy twój problem na tą chwilę, zapominasz o wrzecionie. Sciernica zapewne musi być spora żeby nie obciagać jej co chwilę, a to komplikuje strasznie łorzyskowanie (sprawdzałem to na własnej skórze, przy kiepskich łorzyskach nie zarobisz na ściernice). Jeżeli to są detale te co na zdjeciach to nie ma tam nic czego nie dało by się ogarnąć na szlifierce do płaszczyzn (nawet jeżeli ostrze ma fikuśny kształt) . Zatem najlepszy efekt przy minimalnych nakładach uzyskasz przystosowując uzywaną szlifierkę (najlepiej do plaszczyzn).
Tak na marginesie to dlaczego chcesz kręcić nastawczo wrzeciennikiem a nie detalem ? Jak masz mało miejsca to klops, ale lepiej wyjdziesz na powiekszeniu warsztatu niż pomniejszaniu szlifierki.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#15

Post napisał: Duszczyk_K » 17 sty 2022, 11:50

IMPULS3 pisze:
16 sty 2022, 21:26

Co do duzej masy i sztywnosci to niestety ale to się przekłada. Spróbuj wprawic w wibracje masę 1kg i 100 kg. Masa np. stołu czy suportu ma kolosalne znaczenie.
Na forum czasem są posty, że podczas toczenia coś drży.... i takim bardzo doraźnym środkiem zaradczym jest rada "połóż na suporcie odważnik, grubą blachę czy inne obciążenie" tak więc chyba jednak ta masa coś ma do rzeczy....


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#16

Post napisał: IMPULS3 » 17 sty 2022, 12:57

Duszczyk_K pisze:tak więc chyba jednak ta masa coś ma do rzeczy....

No ma, tylko że ja jestem za malutki aby przebic tę rzeszę miłosników aluminiowych i z profila maszyn. :P Poza tym jak zawitałem na to forum to najczęstszym wpisem był wpis o tym jaką to prędkość osiaga maszyna. To nic że pole 300x300 jest, ważne aby była szybka. Więc ujmowanie masy leżalo w interesie szybkości a nie sztywnosci maszyny.
A ja tam mam wszystkie swoje ustawione na 1500mm/min i jakoś żyję na tych pojedyńczych robotach. :)


Autor tematu
nivr1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 190
Rejestracja: 14 lis 2020, 23:37

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#17

Post napisał: nivr1 » 17 sty 2022, 14:42

pukury pisze:
16 sty 2022, 23:10
Hej.
Szlifowałem ładnych parę lat noże introligatorskie.
Silnik ściernicy miał ponad 4 KW - a potrafił się zatrzymać.
A jak za bardzo dodałem w głąb ( o wiele mniej niż 1mm) to potrafiły przygrzać i rozhartować ostrze.
To był dramat.
Może lepiej najpierw z grubsza zrobić a potem hartować ?
pzd.
Dokładnie tak chce zrobić - najpierw obróbka ścierna, później cieplna. Obecnie ostrze jest kute, i później rewers jest frezowany, lub w drugim wariancie frezowany obustronnie. I tutaj jest przewaga szlifowania nad skrawaniem, bo jeżeli element jest lekko wygięty, a ostrzymy na żyletkę to głowica wypycha ostrze i du**. Szlifując chce zejść lekko poniżej wymiaru dzięki czemu zawsze będę miał ostry nóż, bez wypchniętej krawędzi.

Dodane 18 minuty 12 sekundy:
czort pisze:
17 sty 2022, 00:34
Jeżeli to są detale te co na zdjeciach to nie ma tam nic czego nie dało by się ogarnąć na szlifierce do płaszczyzn (nawet jeżeli ostrze ma fikuśny kształt) . Zatem najlepszy efekt przy minimalnych nakładach uzyskasz przystosowując uzywaną szlifierkę (najlepiej do plaszczyzn).
Tak na marginesie to dlaczego chcesz kręcić nastawczo wrzeciennikiem a nie detalem ? Jak masz mało miejsca to klops, ale lepiej wyjdziesz na powiekszeniu warsztatu niż pomniejszaniu szlifierki.

Żeby wrzeciono było konkretne chciałem użyć główki od frezarki. Akurat mam wolną od maszyny co miała zakres obrotów do 2800. Ściernica mocowana na iso40 😃. Napęd wrzeciona albo hydrauliczny, albo na paskach z silnika el.

Stół miałby jeździć jedynie w osi 'X'. Wrzeciono w 'Y'po nieruchomej bramie plus. 'z' przymocowane do 'y'.

Obrót elementu jest dobrym rozwiązaniem. Nie mam za to pomysłu jakby to zrealizować do pracy na mokro.

Miejsca mi nie brakuje, ale muszę je trzymać jeszcze na pięć przelotowy i laser.

Dodane 1 minuta 43 sekundy:
Duszczyk_K pisze:
17 sty 2022, 11:50
IMPULS3 pisze:
16 sty 2022, 21:26

Co do duzej masy i sztywnosci to niestety ale to się przekłada. Spróbuj wprawic w wibracje masę 1kg i 100 kg. Masa np. stołu czy suportu ma kolosalne znaczenie.
Na forum czasem są posty, że podczas toczenia coś drży.... i takim bardzo doraźnym środkiem zaradczym jest rada "połóż na suporcie odważnik, grubą blachę czy inne obciążenie" tak więc chyba jednak ta masa coś ma do rzeczy....
Żebyśmy zrozumieli się dobrze. Również jestem fanem ciężkich maszyn i rozumiem że im większa masa tym większa energię trzeba włożyć by ją ruszyć.

Dodane 5 minuty 28 sekundy:
IMPULS3 pisze:
17 sty 2022, 12:57
Duszczyk_K pisze:tak więc chyba jednak ta masa coś ma do rzeczy....

No ma, tylko że ja jestem za malutki aby przebic tę rzeszę miłosników aluminiowych i z profila maszyn. :P Poza tym jak zawitałem na to forum to najczęstszym wpisem był wpis o tym jaką to prędkość osiaga maszyna. To nic że pole 300x300 jest, ważne aby była szybka. Więc ujmowanie masy leżalo w interesie szybkości a nie sztywnosci maszyny.
A ja tam mam wszystkie swoje ustawione na 1500mm/min i jakoś żyję na tych pojedyńczych robotach. :)
Nie bez powodu zacząłem przerabiać stare manuale na CNC, zamiast iść w gotowe nowe, po raz sztywno, po dwa dużo taniej, a i przecinak wystarczy nieraz do naprawy. Na prowadnicach ślizgowych mam prędkości robocze 500 plus 1000 jako szybkie i nie marudzę.

Ta szlifierka jest cierniem w mojej du***, bo nie mogę jej nigdzie dostać produkowanej jako serie, a wykonanie na zamówienie to dla chłopa na dorobku za duży wydatek 😉.


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#18

Post napisał: czort » 17 sty 2022, 21:45

A masz choć jeden detal od konkurencji? Zrób zdjęcie dokładne ostrza. Jak układają się rysy po obróbce, bardzo prawdopodobne że znajdujesz problemy tam gdzie ich nie ma. Może ten łuk jest obciągniety na sciernicy i tyle.


Autor tematu
nivr1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 190
Rejestracja: 14 lis 2020, 23:37

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#19

Post napisał: nivr1 » 17 sty 2022, 22:11

https://youtu.be/G1rhX2NPzwI
Znalazłem rozwiązanie mojego problemu. Tylko przeskaluje to urządzenie odpowiednio, na większą ilość noży, zwiększę deko wydajność i będzie dobrze.
🙂

Dodane 5 minuty 1 sekunda:
czort pisze:
17 sty 2022, 21:45
A masz choć jeden detal od konkurencji? Zrób zdjęcie dokładne ostrza. Jak układają się rysy po obróbce, bardzo prawdopodobne że znajdujesz problemy tam gdzie ich nie ma. Może ten łuk jest obciągniety na sciernicy i tyle.
Oczywiście że mam i to nie jeden a pareset od różnych producentów. Moja firemka ma w ofercie również przeszlo 100 rodzajów elementów tnących.

Mówiąc łuk mam na myśli zakrzywienie ostrza w nazwijmy to banan. I nóż jest ostrzony po łuku na kąt 10°

Dodane 7 minuty 37 sekundy:
Pierwszy zamysł był by zrobić coś takiego. Ale to jest dość wolna metoda.

https://youtu.be/2DCltzieuBM


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Szlifierka cnc - dobór prowadzenia liniowego

#20

Post napisał: pukury » 17 sty 2022, 22:21

Hej.
A już myślałem że ta jakieś halabardy :mrgreen:
No i jakoś na 1mm na przejazd to nie wygląda w sumie.
Ale patent spoko - no i prosty stosunkowo.
pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”